Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Existují paralelní vesmíry velmi podobné našemu ?

Chtěl bych pouvažovat hlavně o tom, jestli existují paralelní vesmíry, které jsou kopií toho našeho a to do takových detailů, že jsou v nich i kopie nás samých. Tyto naše kopie by pak zažívaly náš život jen poněkud pozměněně.

Někdy v roce 1980 jsem si tak nějak logicky odvodil, že nic není všezahrnující, tedy i to, že náš vesmír musí být v něčem, čemuž jsem tenkrát říkal metavesmír. Dnes se to označuje za multivesmír. Vytvořil jsem si takový axiom, že když se lidé miliardkrát přesvědčili, že cokoliv je vždy součástí většího celku, je pravděpodobnost toho, že vesmír je jen část většího celku takových 99,99999999%. Že ten větší vesmír nevidíme, neznamená, že neexistuje.

Zenon z Eleje to kdysi napsal zhruba takto: Vše, každé něco, je v prostoru. Je prostor něco? Je. Tak bude v prostoru. Protože náš vesmír je všude tam, kde je obvyklý 3D prostor, mluví Zenon vlastně už o multivesmíru a vícerozměrném prostoru v něm.

Zároveň lze odvodit i jiný axiom, a to, že vše se skládá z částí. Stačí se rozhlédnout kolem. Pro vše, co známe, tento axiom platí. Jsou některé věci, u kterých to nemůžeme potvrdit, třeba elektron, ale ty jsou všechny na horizontu našeho poznání. Tedy to spíš je jen tak, že zatím tyto části neznáme. V každém případě přinejmenším nevíme, jestli má elektron strukturu. A jestliže o něčem nemáme informace, musíme to vyloučit z posuzovaného vzorku.

Jasně z toho vidíme, že nejen že musí existovat multivesmír, ale že musí existovat i jeho části, tedy náš vesmír a další vesmíry, které se dnes nazývají paralelními vesmíry. Můžeme něco říci o vlastnostech těchto vesmírů? Jen stěží. Fyzika sem nedosáhne, ale spekulace ano. Můžeme se třeba dohadovat, že další vesmíry budou podobné tomu našemu? Není k tomu žádný důvod. Jaký by mohl být? Naše sebestřednost, která si nedovede představit něco jiného, dobrým důvodem není. Uvážme třeba paralelu, jak se od sebe liší například stromy.... není možné najít dva zcela stejné. Pak těžko uvažovat o stejných či skoro stejných vesmírech. (To souvisí s dalším axiomem, že vše se od všeho liší.)

Uvažme navíc, jak vznikly představy, že existují vesmíry s přesně stejnými zákony jako jsou ty naše? Jednak si vůbec nedovedeme jiné zákony představit, tedy naše mysl je omezena na ty naše, známé. Za druhé představa vesmírů se stejnými zákony vznikla na půdě kvantové mechaniky, kde se vyskytuje mnoho stavů jedné částice najednou a při interakci/pozorování se realizuje jen jedna. Z toho vznikla představa, že tyto další možnosti mohou stvořit/znamenat celé další vesmíry (Everett).
Chybička v úvaze je ale ta, že kvantové vlastnosti se běžně neprojevují ani v lidských měřítkách, jen v těch mikro, takže je automaticky předpokládat v měřítkách celého vesmíru, je spíše fantasmagorie. Hlavně proto, že s každou kvantovou interakcí by muselo vzniknout hned mnoho vesmírů, které by byly zcela identické s tím naším a to nejen co do zákonů. Byli by v nich také naprosto stejní lidé, jako v našem a tyto paralelní vesmíry by se lišily jen jednou kvantovou událostí.

Nesmyslnost této koncepce vyplyne už toho, že takto by takových vesmírů v současnosti i minulosti vznikalo prakticky nekonečné množství, když uvážíme, kolik kvantových událostí se děje v našem vesmíru v tomto zlomku vteřiny. Navíc by v nich nemohly probíhat další kvantové události, protože ty by rychle změnily paralelní vesmír tak, že by se od toho našeho za den velmi změnil a třeba nám známí lidé by z něj zmizeli.

Představa našich kopií v paralelním vesmíru je proto asi tak pravděpodobná, jako že zítra nevyjde slunce. A když uvážíme, že popularizátoři rádi tuto koncepci předvádějí, je zřejmé, že ne proto, že by byla pravdivá, ale proto, že ji lidé chtějí slyšet. Obětovali tak vědu popularitě. :-)

A exkatním hřebíčkem do rakve našich kopií ve velmi podobných vesmírech v případě multi-světové interpretace kvantové mechaniky je zákon zachování energie (a hmotnosti). Náš vesmír vznikl z obrovské energie velkého třesku a vyvíjí se skoro 14 miliard let. Everettovy kvantové paralelní vesmíry vznikají okamžitě a bez energie velkého třesku.

Lze proro usoudit, že koncepce téměř identických vesmírů s našimi kopiemi spíše vyjadřuje lidskou sebestřednost, tedy omezenost uvažování jen v rámci toho, co známe. Tato koncepce je typově podobná středověké představě, že Země je středem vesmíru. :-) Jen tady je náš vesmír myšlenkovým "středem" multivesmíru.

Autor: Jan Fikáček | středa 17.6.2015 9:02 | karma článku: 43,03 | přečteno: 3440x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 36,62 | Přečteno: 3305x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,82 | Přečteno: 797x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,72 | Přečteno: 525x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma: 24,48 | Přečteno: 870x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma: 45,75 | Přečteno: 6429x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové zasévají v Charkově strach. Utečte, dokud je čas, hrozí obyvatelům

23. dubna 2024  18:58

Kreml provádí koordinovanou leteckou a informační operaci proti Charkovu s cílem vyvolat mezi...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno  17:40

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  17:29

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,44
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.