Kvantová mechanika, nekonečno a bůh

13. 07. 2017 9:04:28
Říkáte si, co mají tyto tři věci společného? Všechny v nás svou tajemností a nepochopitelností vzbuzují posvátnou úctu. Také nám ale zatemňují rozum. Fascinují nás jako světlo fascinuje můry a je na čase se z jejich vlivu vymanit.

Že je smysluplné a v principu prosté řešení/pochopení dlouhodobě vytlačováno špatným, krkolomným nepochopením, které je ovšem tajemné a tím velmi svůdné, můžeme vidět na pravděpodobnostní interpretaci kvantové mechaniky (90 let - Heisenberg), aktuálním nekonečnu v matematice (180 let - Bolzano) a představě jednoho boha (4000 let - židovský Abrahám). Všechny tyto tři věci jsou pouhé vytrvalé lidské iluze.

Lidi vždy přitahovalo, co nemohli pochopit, což je součást širšího aktivačního mechanismus, který příroda "vymyslela" proto, aby na překážky člověka soustředila jeho energii a zvýšila tak pravděpodobnost, že onu překážku člověk překoná. Tento evoluční mechanismus je velmi účinný při lovu či záchraně života a jiných fyzických akcích, neboť pomocí endorfinů, adrenalinu či jiných interních drog, soustředí všechny síly pro jeden účel, na jeden cíl.

Tyto interní drogy aktivují člověka silnými pozitivními emocemi a tělo je v akci "spotřebovává". Vhodné drogové mechanismy jsou evolučně vyhledány tak, aby člověk úspěšně přežil nebo něco ulovil. U intelektuálních úkonů ale tato tvrdá "kritika realitou" odpadá, takže ony příjemné pocity mohou vést k bezúčelnému "opíjení se v bludném kruhu" a to i tehdy, když je správné řešení nabíledni.

Samozřejmě, i soustředění intelektuální energie může vést k řešení problémů, ale protože je realita daleko, může vést i k tomuto opakovanému sebeuspokojování v náboženství či "náboženství". Ono nepochopení, toto "náboženské" uvytržení je totiž emočně podobně příjemné jako zdrogovaný stav, ostatně má také fyziologicky identické základy. Drogy jen nejsou dodány uměle, ale vytváří je přímo mozek, který produkuje vlastní velmi dobře naladěné drogy a velmi dobře je dávkuje.

Takže ano, Heisenberg, Bolzano a Abrahám "vymyli lidem hlavu" (doslovný Bellův výraz, což je ten pán, který dle některých svou nerovností podpořil Heisenbergovu pravděpodobnostní interpretaci kvantové mechaniky, Bell samotný však preferoval deterministickou interpretaci známou jako pilotní vlna). Jejich řešení byla ve zjednodušení historicky OK, ale už je na čase se od těchto "esoterik" oprostit a začít svobodně uvažovat.

A chcete-li to konkrétně, pak o tom, že je bůh "špatně", se můžete dočíst v blogu Důkaz neexistence boha, o tom, že je nekonečno jen iluze, se něco dovíte zde, zde a zde, a článeček o tom, že je obvyklé chápání kvantové mechaniky povrchní a nesprávné, můžete první indicii získat v jednom youtube videu. A o tom, jak je kvantová mechanika prostá, napíšu brzy malý blog.

Autor: Jan Fikáček | čtvrtek 13.7.2017 9:04 | karma článku: 36.46 | přečteno: 1656x

Další články blogera

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 608 | Diskuse

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma článku: 45.70 | Přečteno: 6276 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 30.21 | Přečteno: 2102 | Diskuse

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 39.56 | Přečteno: 7005 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 9.90 | Přečteno: 96 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 23.61 | Přečteno: 507 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 186 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 288 | Diskuse
Počet článků 307 Celková karma 31.89 Průměrná čtenost 3139

Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...