Má větší fantazii člověk nebo vesmír?

6. 03. 2018 9:06:11
Jsme nadšení nad díly géniů jako je Leonardo da Vinci, William Shakespeare, Johann Wolfgang Goethe nebo Albert Einstein či Jules Verne. Obdivujeme jejich úžasnou fantazii a tvůrčí schopnosti. Co je zdrojem této kreativity?

Bohužel musíme nadšení nad jejich úžasnými výsledky trochu krotit. Leonardo třeba nebyl současně vynálezcem rogala, ponorky, tanku, vrtulníků a mnoha dalších dnes existujících strojů. On byl spíše fascinován podobnými novými věcmi a tak nápady posbíral od svých předchůdců, nějaký ten nápad i přidal, a uměl je prodat = krásně namalovat či nakreslit.

Dokázal nicméně mnohé technické novinky, i když třeba menšího rázu, šikovně realizovat a vlastně se živil nejen jako malíř, ale hodně jako producent různých mechanických a jinak efektních představení pro bohaté. Jeho Mona Lisa se stala nejznámějším obrazem světa nejen svou dokonalostí, neboť takových obrazů on i jiní přece jen pár namalovali, ale hodně i svým zajímavým příběhem krádeže v roce 1911.

Příběhy lidi vůbec fascinují. Například dnešním etalonem geniality je geniální fyziky na vozíčku, Stephen Hawking. On sice opravdu jako první úžasně spojil kvantovou mechaniku s obecnou teorií relativity, oč se dnes snaží teoretická fyzika komplexně, v představě vypařování černých děr dnes nazývaným Hawkingovým zářením, ale že není až tak výjimečným jako třeba Einstein nebo Newton je jasné z toho, že nepředložil více než vysvětlení některých dílčích jevů. Nobelova cena ho také zatím minula, jeho řešení zatím nebyla observačně či experimentálně potvrzena, nicméně v očích veřejnosti je absolutní vědecká hvězda, což je ale hodně způsobeno životním příběhem jeho nemoci.

Mona Lisa
Mona Lisa (Leonardo)

Lidé mají od přírody nadšení pro přehánění, pro zbožšťování a užívají si ho. Samozřejmě ve srovnání s námi jsou jmenovaní géniové opravdu zcela mimořádní. Ale co pak řekneme, když pozorujeme hvězdné nebe nebo fotografie galaxií a představujeme si třeba celý vesmír s nejméně 400 miliardami galaxií, z nichž každá obsahuje průměrně asi 100 miliard hvězd. Jakou "fantazii" měl jejich "tvůrce"?

Ta "fantazie" asi byla snad "nekonečněkrát" větší, přestože se to jeví tak, že věci nevymýšlel úmyslně, s plánem, ale prostě "náhodně" (nicméně za každá náhodou se skrývá zákonitost, kauzalita). O to větší kreativní sílu musel a musí mít, když "tvůrce" = multivesmír náhodně plýtvá silami, a přesto vytvořil věci, které by člověka ani ve snu nenapadly, kdyby je neobjevil už existující kolem sebe, třeba oheň. Představme si ještě jednou, že naše galaxie Mléčná dráha má asi 200 miliard hvězd a podobných galaxií je ve vesmíru na 400 miliard, a to jen v tom kousku vesmíru, který můžeme kvůli pomalé rychlosti světla pozorovat (asi 14 miliard světelných let daleko). Vesmír přitom není moc zakřivený, takže je asi ještě daleko větší.

A k tomu si domysleme to, že lidé zdaleka neovládají ani energii Země, natož aby disponovali energií srovnatelnou s energií Slunce. Takových sluncí je ale v Mléčné dráze 400 miliard, a to jsme ještě vynechali černé díry, temnou energii a temnou hmotu.... a.... multivesmír, ve kterém snad jsou miliardy vesmírů na úrovni našeho. A takovou tvůrčí energií disponuje "tvůrce" našeho vesmíru, multivesmír.. a zřejmě asi daleko větší.

Lidští géniové jen realizují možnosti, které jim náš vesmír předložil. Fyzikální možnost ponorky tady byla už miliardy let, než byla využita. Stejně tak možnosti kvantové mechaniky, na kterých fungují dnešní počítače, mobily a GPSky (které navíc fungují i na principech obou teorií relativity), jsou už tady prakticky od vzniku vesmíru. Dalších možností, které jsme zatím neobjevili, je potenciálně "nekonečně" mnoho.

Připadám si jako malý mraveneček, který krok po krůčku objevuje třeba New York, toto ohromné dílo "někoho", tedy spíše něčeho před námi. Ještě že ale máme mravenečky jako je Einstein, Hawking, Leonardo da Vinci, kteří umí běhat podstatně rychleji, mají podstatně lepší zrak a vyvinutější mozeček, a jsou schopni daleko efektivněji odhalovat drobné kamínky našeho "New Yorku", našeho multivesmíru.

Autor: Jan Fikáček | úterý 6.3.2018 9:06 | karma článku: 43.42 | přečteno: 2152x

Další články blogera

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma článku: 21.87 | Přečteno: 619 | Diskuse

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma článku: 45.70 | Přečteno: 6278 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 30.38 | Přečteno: 2108 | Diskuse

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 39.56 | Přečteno: 7007 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Kačír

V USA je standard jen 10 dní dovolené ročně a ne každá firma nabízí volno o všech svátcích

V posledních letech jsem se několikrát zajímal o možnostech práce v USA. Na toto téma jsem četl řadu názorů a článků, realita pracovních podmínek v této zemi mi trochu vzala iluze.

29.3.2024 v 16:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 17 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Návod k použití

Každý si myslí, že mozek má a že ho používat umí. Přesto stačí, když ztratí klíč od bytu nebo založí kamsi brýle, aby vše ztratilo smysl a začala panika a zoufalství.

29.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Veronika Valíková Šubová

Takže Velký pátek

Čtu radostné ódy na Velký pátek a trochu mi trnou zuby. Tedy stručně: na Velký pátek předhodila jedna náboženská parta vrchnosti nepohodlného proroka inovující party a okupační mocnost ho na nátlak jeho souvěrců nechala popravit.

29.3.2024 v 11:16 | Karma článku: 18.33 | Přečteno: 254 |

Rudolf Pekař

Velikonoce nebo svátky jara a tolerance?

Připomínka jara nám přináší příjemné počasí, kvetoucí zahrady a zároveň i změnu názvu Velikonoc na Jarní svátky či Svátky jara. Jaký to má důvod?

29.3.2024 v 10:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Vlastík Fürst

Velkopáteční zastavení může prospět i ateistům

Velký pátek není v naší zemi svátkem moc dlouho. Volný den máme až od roku 2016. Otázkou je, jak s tímto volnem naložíme. Můžeme vyrazit na nákupy či za zábavou, nebo je možné se rozhodnout, že ho budeme „slavit“.

29.3.2024 v 9:05 | Karma článku: 11.96 | Přečteno: 145 | Diskuse
Počet článků 307 Celková karma 31.99 Průměrná čtenost 3139

Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...