Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je naše vědomí kvantové, jak tvrdí Roger Penrose?

Možná jste slyšeli o hypotéze sira Penrose, že podstatou vědomí jsou kvantové vlastnosti mikrotubulů, těchto podivných tělísek v našem mozku. Mohou ale kvantové jevy vůbec fungovat při pokojové teplotě a v makrosvětě?

Smolím přednášku a článek o kvantové medicíně, kvantové psychologii, kvantovém vědomí pro jednu lékařskou konferenci, což mě donutilo si toto téma za pár týdnů trochu prostudovat. Nicméně teprve začínám věc pořádně chápat, takže tento blog neberte jako "slovo boží" tedy ne jako můj hotový názor, ale jako proces postupného vytváření názoru.

Hlavní zde bude otázka z perexu článku, tedy je-li vůbec možné, aby se kvantová mechanika projevovala v měřítkách vnímaných prostým okem, na úrovni centimetrů, decimetrů či metrů. A také jde-li to při pokojové teplotě uvnitř objektů, respektive, jde-li o mozek, při teplotě 37 stupňů. Mnoho fyziků totiž argumentuje, že v takových podmínkách se kvantové jevy vytratí, že jsou smazány tepelným pohybem atomů a molekul, které na částici, jenž má prokazovat kvantové vlastnosti, narážejí. To je fakt potvrzený téměř už stoletím experimentálního zkoumání kvantových jevů.

To, že jsou ale někdy kvantové efekty pozorovatelné i v "lidských" měřítkách si můžete podrobněji prozkoumat v blogu Proč se kvantová mechanika týká především makrosvěta nebo si stačí doma udělat jeden pokus, k němuž potřebujete jen laserové ukazovátko, které koupíte v papírnictví a několik tuh. S tímto vybavením za pár korun si můžete doma zbastlit tzv. dvouštěrbinový experiment, který demonstruje to, že částice jako fotony nejsou jen částice, ale mají také vlnové vlastnosti. Tento pokus podle názoru Richarda Feynmana nejlépe ukazuje podstatu kvantové mechaniky, a sice že částice jsou současně i vlny. A tento efekt funguje i za pokojové a vyšší teploty, klidně i v metrových či kilometrových rozměrech (záleží jen na vlnové délce záření).

Dvouštěrbinový experiment: přestože přes dvě štěrbiny posíláte částice, fotony nebo elektrony, tyto částice se za dvouštěrbinou skládají jako vlny, interferují.

A tomuhle stařičkému Youngovu experimentu z roku 1801! nevadí ani taková teplota, jako je v mozku, ani "lidské" rozměry. Zní tedy odpověď tak, že je vědomí kvantové nebo alespoň být může? Oproti domácímu dvouštěrbinovému experimentu ale náš mozek obsahuje neprůhlednou hmotu. Průhlednost vzduchu pro světlo znamená, že fotony světla se vzduchem příliš neinteragují, moc se s jeho molekulami nesrážejí, transparentnost tedy znamená zachování kvantových vlastností. Aby vědomí bylo kvantové podle Penrosovy představy, musely by částice, kterými spolu mikrotubuly komunikují, procházet mozkem nerušeně, musel by být tedy pro ně tento orgán průhledný. Žádné takové částice tam ale nejsou.

Abychom snadno pochopili kvantovou mechaniku, zapomeneme na to, čím nás krmí popularizační média, tedy na všechny ty superpozice (třeba u Schrödingerovy kočky) a neurčitosti, neboť to je jen zjednodušený povrchní pohled, který dnes už pochopení spíše komplikuje. Kdyby totiž byla kvantová neurčitost, kvantová náhoda nepřekonatelná, nebyla by ani vědecká (viz princip Popperův falsifikace) a tím ani pravda. Einstein měl tedy zase pravdu v tom, že je neurčitostní pojetí kvantové mechaniky neúplné. Podrobnější argumentaci najdete třeba v textu Nevědecké pohádky moderní vědy III - "náboženství" Schrödingerovy kočky.

Předveďme si názorně návrh jejího deterministického chápání. Kvantovou částici připodobníme třeba k míči na vodních vlnách. Pochopitelně musí tento míč ve svém pohybu vykazovat vlnové vlastnosti, neboť se pohupuje na vlnách! Jenže míč sám vlna není, a místo, kde se nalézá, je přesně určeno. Vlnově-korpuskulární dualita částic (i vln) se projevuje proto, že všude existuje jak reálná částice, tak reálná vlna (i když to určitě není pravděpodobnostní vlna, což je podstata vlnové funkce v obvyklém pojetí).

Kvantové pozorování: pozorovací foton (žlutá vlnovka) narazí do částice. V okamžiku nárazu známe polohu částice přesně, tedy pravděpodobnostní vlnové funkce zmizí. Jenže se pohyb částice úderem změní a tak za chvíli opět přesně neznáme její polohu.

Z této metafory míče na vlnách je úplně jasné, kdy kvantové, tedy vlastně vlnové vlastnosti částic vymizí. Bude-li "částice" extrémně těžká nebo velká, nebude se vlnově chovat. Když si představíte např. obrovskou loď na běžných vlnách, je to hned zřejmé. Dále, když se do balónu na vlnách trefíme železnou koulí, je evidentní, že se balón na chvíli přestane na vlnách houpat. A za chvíli, až vliv zásahu koulí odezní, se míč opět začne chovat vlnově. To přesně odpovídá tzv. kolapsu vlnové funkce při pozorování částice, jak ho vykládá pravděpodobnostní interpretace. K tomuto kolapsu, zmizení, vede srážka pozorovací částice (třeba fotonu) s pozorovanou částicí (viz obrázek výše). Za nějakou dobu se tato pravděpodobnostní vlnová funkce zase objeví znovu.

Dále, do částice, která je v nějakém prostředí, narážejí částice tohoto prostředí, i když není právě pozorována. Jsou to třeba atomy nebo molekuly, které svými interakcemi vlnové chování sledované částice "vymažou". Samozřejmě, čím větší energie narážejících částic, což znamená v případě atomů a molekul čím vyšší teplota, tím více se kvantově vlnové vlastnosti mažou. A samozřejmě také, čím těžší jsou částice narážející na zkoumanou částici a čím častější jsou nárazy, tím více se kvantové vlastnosti vytrácejí.

Mikrotubuly, jejichž údajné kvantové vlastnosti mají být podstatou vědomí.

S tímto pochopením snadno vyhodnotíme možnost kvantových projevů v mozku. Mikrotubuly (viz obrázek výše), které mají být nositeli jeho kvantové komunikace, se skládají z mnoha tubulinů (obrázek níže), které jsou už samy o sobě složeny z velkého množství atomů. Tedy mikrotubuly jsou něco jako obrovské parníky na malých vlnkách. Nelze proto u nich předpokládat nějaké projevy vlnových vlastností.

Mikrotubuly jsou složeny z mnoha alfa a beta tubulínů, které se samy o sobě skládají tisíce atomů.

Jediná možnost by byla, že by toto l"plavidlo" na vlnách bylo složena z mnoha "balónů", které by se moc "nevrtěly", tedy částic (atomů a molekul) s velmi nízkou teplotu (řádově stovky stupňů pod nulou), a tím by vlny neničily. Vlny by navíc musely takovou lodí volně pronikat. (Popisujeme si zde vlastně supratekutost zkapalněných plynů.) Můžeme si to představit jako síť balónů, která se vlní podle vlnící se hladiny, což ale nutně vyžaduje aby spojení mezi balóny nebylo moc pevné. To u mikrotubulů nelze předpokládat, neboť jsou to "pevná" tělesa spojená silnými vazbami, není to kapalina, ale pevný "zaoceánský parník", který pohybu malých vln odporuje a jeho tělo se nevlní. Tudy cesta ke kvantovým vlastnostem nevede.

Jediná možnost by asi byla, kdyby "loď" měla připojenou "bójku" houpající se na vlnách, jakési čidlo vlnového pohybu. To by vnímalo vlny, ale také muselo vytvářet vlny, které by byly jinou "lodí" registrovány pomocí jiného "plováku", což by mohlo realizovat tzv. kvantovou provázanost. Nic takového ale v mikrotubulech nebylo nalezeno. Tudy cesta ke kvantovosti tedy také nevede.

Mohlo by se uvažovat o superpozici uvnitř, ale tu velké mikrotubuly, poměrně pevně spojené s okolím nedovolují, jak jsme si ukázali na metafoře velké zaoceánské lodi. Mikrotubuly by spolu mohly ("kvantově") komunikovat nějakými částicemi. Obecně se ale biochemické interakce uskutečňují pomocí výměny elektronů či protonů (vodíkových jader = vodíkových iontů). Jenže tuto možnost interakce, která by měla probíhat po celém mozku mezi mikrotubuly (neboť vědomí se v mozku rozprostřeno) spolehlivě zničí pro tyto nabité částice neprůhledné prostředí. Jednak jsou jak proton tak elektron fermiony, které jsou poměrně nesnášenlivé k dalším částicím, a nejsou tedy tak náchylné jako bosony ke kvantovým projevů koherence, tedy sladění a nerušení vln, na kterých "surfují". A tyto nabité fermiony jsou také jak tepelným pohybem okolních molekul tak elektrickým polem okolích částic (opět upozorňujeme na elektrické náboje elektronu a protonu) od své vlny "odtrhávány". Tedy ani superpozice nemá šanci.

S velkou lodí běžné vlny nepohnou, tedy její pohyb nevykazuje vlnové vlastnosti.

Sečteno podtrženo, žádná kvantová komunikace nemůže probíhat. Určitě ne na větší vzdálenost než je rozměr jednoho mikrotubulu. Kvantové jevy se tak v mozku projevují jen na podstatně menších vzdálenostech než jsou rozměry mikrotubulů. Čili podstaty vědomí jako celku, které se podle experimentálních zjištění rozprostírá ve velké části mozku, se nemohou týkat. Vědomí tedy nemá kvantovou podstatu.

Někteří asi zajásají, že přece ale na úrovni rozměrů atomů ba i molekul se kvantová mechanika nutně projevuje, takže mozek takto pracuje! Jenže takto kvantově funguje na atomové či molekulární úrovni třeba i cihla, přesněji každý objekt složený z atomů. Vždyť přece podstatou i anorganické chemie je kvantová mechanika elektronových orbitalů. Ale tyto kvantové vlastnosti nejsou přenášeny do výrazně vyšších úrovní struktury, pokud nenastanou speciální podmínky. Takovými je třeba prostředí, které dané částice neruší (viz průhlednost vzduchu nebo skla pro fotony), což může být zajištěno extrémně nízkou teplotou a tím i neexistencí tepelných pohybů atomů (viz supravodivost a supratekutost). Takové speciální podmínky v mozku se nedají očekávat, takže vědomí očividně není kvantové. Jinak by vědomí měla i cihla, když je na atomární úrovni kvantová.

Můžeme si věc přiblížit na příkladu elektřiny. Ta existuje v každém atomu, jelikož je tam kladně nabité jádro a záporné elektrony, nicméně na makroúrovni se to většinou náboje nijak neprojevují. Musíme mít speciální podmínky (vodiče), aby se elektřina projevovala makroskopicky. Stejné je to s kvantovými efekty. Přestože v celém mozku kvantové vlastnosti zásadní roli na úrovni atomů a molekul hrají, neboť tyto jsou podstatou chemie, strukturně výše se ale neprojevují. Z charakteru materiálu, ze kterého je systém vystavěn, nelze dovozovat jeho vlastnosti na vyšších úrovních. Například přestože je funkce všech nervů a celého mozku založena na elektrochemických signálech, nikdo nebásní o elektrické či chemické podstatě vědomí, neboť tento druh signálů je přítomen už třeba u červů, kterým vědomí nepřisuzujeme. V červech se také nutně na mikroúrovni projevují kvantové vlastnosti, stejně jako v neživých objektech. Celý svět je kvantový a přesto nemá každý objekt na světě vědomí. Vědomí tedy očividně s kvantovou mechanikou nijak nesouvisí. Lze si také docela dobře představit, že vědomí může být postaveno na bázi jiného "materiálu" než jaký v mozku, třeba v počítačích.

No a to jsme ještě ani nezačali rozebírat jednotlivé úvahy pana Penrose o vědomí, jen poznamenejme, že v každém z těch nápadů je elementární chyba. A hlavně neexistuje ani jediný náznak důkazu pro kvantovost vědomí. Proto se asi můžeme ztotožnit s hodnocením Stephena Hawkinga, který prohlásil, že Penrose si myslí, že když je vědomí záhada a kvantová mechanika taky, že musejí mít něco společného. Nemají. Penrose jen na stará kolena podlehl esoterickému mámení. :-)

----------------------------------------------------------------------------------------------------

P.S.: Mozek je průhledný akorát tak pro rentgenové paprsky nebo paprsky X, jenže těmi mikrotubuly nekomunikují, nehledě na to, že by tyto frekvence brzy náš mozek zabily. :-) Všechny z atomů složené objekty jsou průhledné třeba pro neutrina, neboť ta procházejí celou zeměkoulí bez zaváhání, což mimo jiné způsobuje, že přijímač neutrin složený z atomů, který by se vešel do lidského mozku, není možné zkonstruovat z fyzikálních důvodů. Například japonský detektor neutrin super-kamiokande obsahuje 50 tisíc tun vody.

P.P.S.: Jazykové a stylistické korekce DA.

Autor: Jan Fikáček | úterý 19.5.2020 9:26 | karma článku: 43,46 | přečteno: 5219x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 36,41 | Přečteno: 3179x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,64 | Přečteno: 777x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,71 | Přečteno: 517x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma: 24,48 | Přečteno: 864x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma: 45,75 | Přečteno: 6419x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma: 30,88 | Přečteno: 2252x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma: 39,61 | Přečteno: 7118x | Diskuse| Společnost

Jan Fikáček

Kdy věčnost trvá jen 40 minut

Nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2012 Franz Wilczek vymyslel kdysi tak zvané časové krystaly. Teď vědci objevili jejich nový druh, o němž dokonce někdo prohlásil, že je nesmrtelný.

7.2.2024 v 9:47 | Karma: 22,64 | Přečteno: 1112x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Jak se něco naučit 10x rychleji? Použijte AI !

Znáte ten typ lidí, kteří se do něčeho zakousnou a dělají to 12 hodin denně, ať jsou to motorky, stavba baráku nebo věda. Tak takový já určitě nejsem. Ale i takoví jako já mají šanci stát se v něčem machry a to velmi rychle.

9.1.2024 v 9:07 | Karma: 23,45 | Přečteno: 1183x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

O tom, že bakterie myslí tak jako my

Jestli si myslíte, že si chytnete nějakou bakterii a pokecáte si s ní, tak to těžko. Ona "mluví", pokud víme, jen s viry. Ukážeme si třeba, jak bakterie umí abstraktně zobecňovat! Cože? To přece umíme jen my lidé, ne?

19.12.2023 v 9:07 | Karma: 25,74 | Přečteno: 1102x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Pochopte kvantovou mechaniku za minutu díky sněhové vločce a umělé inteligenci

Kvantová mechanika je nepochopitelná jen tehdy, když člověk nerozumí jejímu filosofickému základu. I nedávní nositelé Nobelovy ceny za fyziku prohlašují, že kvantová mechanika dokazuje, že realita neexistuje. Jak prostý omyl.

12.12.2023 v 9:07 | Karma: 27,23 | Přečteno: 1216x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Zvládněte portrét s umělou inteligencí za minutu (1 minuta)

Existuje mnoho dlouhých článků a hodinových videí o AI (Artificial Intelligence), které vás zahltí spoustou nepotřebných informací. Chcete-li ale za minutu něco s AI nakreslit, čtěte tento blog. Povedu vás zkratkou.

3.12.2023 v 18:14 | Karma: 25,16 | Přečteno: 1299x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

O tom, proč jsou Beatles, Galileo či Einstein všudypřítomní jako bůh

Když jsem svému synovi pěl chválu na skupinu Beatles, znechuceně odvětil, že je to hudební pravěk. No jasně, dnes jede něco úplně jiného. Dcera mě třeba uvrtala do K-popu (korejského popu), syn stále poslouchá nějaké Bla, bla...

29.11.2023 v 9:07 | Karma: 24,86 | Přečteno: 1105x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Má Česko milióny chudých? Nebo je to výmysl podporující Babiše?

Na Novinkách.cz vyšel článek o průzkumu chudoby v Česku. Co mě ale zaujalo snad ještě více bylo, jak ho někteří zastánci současné vlády označili za podporu Babiše a SPD. Mohou být fakta úmyslnou podporou nějaké politické strany?

22.11.2023 v 10:07 | Karma: 39,13 | Přečteno: 9533x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Hitler přežil mnoho atentátů. To já ale taky!

Je známo, že se Hitler už za první světové války ocitl bezbranný před ozbrojeným nepřátelským vojákem, který ho mohl snadno zastřelit. Ten voják se ale slitoval. Kdyby věděl! Hitler vlastně mnohokrát unikl smrti.

15.11.2023 v 9:14 | Karma: 24,72 | Přečteno: 1104x | Diskuse| Cestování

Jan Fikáček

Kde jsou všichni mimozemšťané? Syndrom velkého opuštěného hnízda.

Probudil jsem se do dokumentárního pořadu o dinosaurech, kde se řešilo, že velcí dinosauři nemohli sedět přímo na vejcích, protože by je rozmačkali. Vejce proto byla ve velkém kruhu a dinosaur seděl na volné zemi uprostřed nich.

8.11.2023 v 9:07 | Karma: 26,86 | Přečteno: 1121x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Kunderův Žert aneb kdy není "fanatismus" úplně blbý

„Milá Markéto, optimismus je opium lidstva. Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij. Tvůj Ludvík" byl Ludvíkův politický žert, který mu zničil život. Podobné zážitky člověk ale mohl mít i později než v 50. letech.

31.10.2023 v 9:05 | Karma: 27,75 | Přečteno: 1136x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Cikánka: Ty jsi policie? Dáš mi pajsku?

Pocházím z Ostravy, tak mám s romskou komunitou bohaté zkušenosti. Ale některé reakce mě i tak překvapí. Jo, bylo by správnější říkat Romka, ale dotyčná taky poznamenala, že není žádná Romka, ale Cigoška. Tak to respektuju.

18.10.2023 v 9:07 | Karma: 30,68 | Přečteno: 1487x | Diskuse| Společnost

Jan Fikáček

Existuje čas? Nebo existuje jen současnost? Váš pohled na Měsíc je důkazem. (1 minuta)

Existuje nápaditá koncepce, která tvrdí, že minulost ani budoucnost neexistují, že existuje jen přítomnost. Že třeba žádní dinosauři neexistovali, že nějaká superinteligence nastražila všechny ty kosti v současném okamžiku.

10.10.2023 v 9:09 | Karma: 26,67 | Přečteno: 1391x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Mašínové všech zemí, spojte se! (2 minuty)

Mašínové jsou pro některé lidi vrazi, pro některé velcí hrdinové. Tedy přesněji celá jejich skupina čítající původně šest lidí. A jako obvykle si obě strany skoro vždy dělají názor bez základních znalosti o této skupině.

3.10.2023 v 9:07 | Karma: 44,00 | Přečteno: 7613x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,39
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.