Byl kdysi celý vesmír hvězdou?

7. 07. 2020 8:46:23
Asi každý, kdo trochu vnímá fyziku ví, že Slunce je (tak trochu) pomalu vybuchující vodíková bomba. Že získává energii jadernou syntézou především obyčejného vodíku. Jenže zplodiny takového procesu byly ve vesmíru dřív než hvězdy!

V obvyklých hvězdách se jaderně slučují jádra vodíku (H-1), tedy vlastně protony, postupně v jádra těžkého vodíku, tedy deuteria H-2 (proton + neutron), tritia (H-3), helia-3 a 4, a Lithia-6 a 7, beryllia-7 a 8. (Ta čísla udávají počet nukleonů, tedy protonů a neutronů.) Totéž se děje ve vodíkové bombě, která ale zahajuje svou termojadernou fúzi na deuteriu a tritiu. Je vlastně to tak trochu malá a rychlá hvězda na Zemi. Produkty, které vytváří, jsou vyšší, těžší chemické prvky s větším množstvím nukleonů. Ty můžete vidět v přiložené Mendělejevově tabulce prvků.

Protože se ve vesmíru vodíkové bomby moc nevyskytují, dalo by se tedy předpokládat, že všechny vyšší prvky vznikly z vodíku ve hvězdách. Jenže se zdá, že tyto těžší prvky existovaly již před vznikem prvních hvězd. Jak je to možné?

Je tu jedna idea, která by to mohla vysvětlit, a to ta, že celý vesmír byl na chvilku "hvězdou", konkrétně na dobu desítek až stovek vteřin. To by znamenalo, že zmíněná nukleosyntéza vodíku proběhla v každém místě vesmíru, podobně jako velký třesk. Byla to prvotní nukleosyntéza velkého třesku. Tuto hypotézu vytvořili a výpočty podpořili Ralph Alpher a George Gamow ve 40. létech 20. století. (Gamowa známe například z jeho extrémně jednoudchého a názorného výkladu speciální teorie relativity v knize Pan Tompkins v říši divů. Když k tomu přidáme velmi rychle hořící obrovské rané hvězdy, tedy prvotní hvězdy ve vesmíru, které brzy zanikly, máme záhadný vznik těžších prvků vysvětlen.

P.S.: Kdyby vás zajímalo, jak je to i s dalšími prvky ve vesmíru, zkuste si přečíst Existovaly ve vesmíru neznámé chemické prvky nebo za nimi musíme do vesmírů jiných?
A jestli vás zajímá výklad speciální teorie relativity v tak jednoduchém podání, jako měl pan Gamow, můžeme zkusit třeba blog Pochopte základní ideu Einsteinovy teorie relativity za pár minut, kde se vysvětluje relativita současnosti. Nebo výklad stálé rychlosti světla: Proč je rychlost světla stále neměnná - relativita snadno a názorně... atd.:
Pochopte kontrakci délky v teorii relativity za pár minut
Teorie relativity jako symetrický klam a iluze?


Ucelenější výklad - Teorie relativity pro ty, kdo si myslí, že ji nikdy nepochopí :
Proč neexistuje paradox dvojčat
Chybička pana Einsteina aneb proč není současnost jen iluze
Když chce náročnější téma: Vidíme hvězdy v minulosti nebo v současnosti?
Je čas jen iluze?

Autor: Jan Fikáček | úterý 7.7.2020 8:46 | karma článku: 43.49 | přečteno: 2509x

Další články blogera

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma článku: 45.66 | Přečteno: 6207 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 30.21 | Přečteno: 2086 | Diskuse

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 39.51 | Přečteno: 6975 | Diskuse

Jan Fikáček

Kdy věčnost trvá jen 40 minut

Nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2012 Franz Wilczek vymyslel kdysi tak zvané časové krystaly. Teď vědci objevili jejich nový druh, o němž dokonce někdo prohlásil, že je nesmrtelný.

7.2.2024 v 9:47 | Karma článku: 22.45 | Přečteno: 1037 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Čokoládoví velikonoční zajíčci

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, odkud se vlastně vzali velikonoční zajíčci a vajíčka z čokolády, kterých jsou před velikonocemi plné obchody? (délka blogu 3 min.)

18.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 322 | Diskuse

Dana Tenzler

První lidé, kteří přišli do Evropy - nové datování hornin

Nedávno proběhla médii zpráva o tom, že lidstvo začalo osídlovat Evropu z východu kontinentu. Jak ale vědci určili stáří vzorků? Na datování pomocí radioaktivních izotopů uhlíku totiž byly moc staré. (délka blogu 5 min.)

14.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.60 | Přečteno: 429 | Diskuse

Dana Tenzler

Umělé zatmění Slunce

ESA se chystá vytvořit (s pomocí dvou satelitů) první umělé zatmění Slunce. Nový převratný experiment na oběžné dráze Země. (délka blogu 3 min.)

11.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.23 | Přečteno: 266 | Diskuse

Martin Tuma

Matematický mozkolam s váhami

Nepravidelný občasník zaměření na občerstvení mozkových závitů v matematice. Neváhejte to zkusit, třeba v sobě objevíte netušený talent.

8.3.2024 v 12:55 | Karma článku: 10.36 | Přečteno: 493 | Diskuse

Rudolf Pekař

Praotec Ukrajinec? No a co?

Naděje a očekávání vyplývající z vědeckých objevů jsou něčím, co nás jako lidstvo posouvá vpřed. Nedávno objevené nejstarší pravěké lidské osídlení na území Evropy v západní Ukrajině je přesně takovým objevem.

7.3.2024 v 11:45 | Karma článku: 10.12 | Přečteno: 568 | Diskuse
Počet článků 306 Celková karma 34.46 Průměrná čtenost 3144

Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...