Je fotosyntéza rostlin skutečně kvantová?

20. 04. 2021 9:07:03
Když v Googlu hledáte informace o kvantové mechanice, vypadnou na vás i takové termíny jako je kvantové léčení, kvantová psychologie, kvantové vědomí nebo kvantová fotosyntéza. Můžeme tyto "obory" brát vážně?

Spolek skeptiků Sysifos se staví např. ke kvantovému léčení velmi skepticky a označuje je za pseudovědu, třeba viz článek Kvantová teorie v pseudovědě. Uvedený článeček vidí jako první zdroj pavědy v tomto směru fyzika Fritjofa Capru a jeho knihu Tao fyziky, dále pak indického mystika Deepaka Chopru a jeho dílo Kvantové léčení a další.

Obávám se ale, že pseudověda má své kořeny přímo ve vědě. Prvním a hlavním zdrojem pseudovědy je totiž mezi fyziky nejčastěji zastávaná interpretace kvantové mechaniky. Je to pravděpodobnostní interpretace, nejčastěji tzv. Kodaňský výklad se známou superpozicí či Schrödingerovou kočkou apod. O tom si něco můžete přečíst třeba v článku Nevědecké pohádky moderní vědy III - "náboženství" Schrödingerovy kočky nebo Kvantová mechanika je mrtvá, ať žije determinismus.

Fotosyntéza je přeměna sluneční energie na energii chemickou využitelnou rostlinami. Jejím vedlejším produktem je kyslík. Tento proces probíhá především v listech rostlin za pomoci zeleného chlorofylu.
Fotosyntéza je přeměna sluneční energie na energii chemickou využitelnou rostlinami. Jejím vedlejším produktem je kyslík. Tento proces probíhá především v listech rostlin za pomoci zeleného chlorofylu. (Pixabay free photo)

Dnes si nicméně připomeneme jiný příklad, a to jak vědecký článek přímo v časopise Nature, byl a je silným zdrojem pseudovědy. Tento článek z roku 2007 s názvem Evidence for wavelike energy transfer through quantum coherence in photosynthetic systems hovoří o tom, že je fotosyntéza kvantová. To se projevuje v její neuvěřitelné (popularizátoři píšou až stoprocentní) energetické účinnosti. Nejdříve si stručně ve videu vysvětleme, je-li opravdu fotosyntéza kvantová:

Je to základní myšlenka videa jednoho z autorů onoho článku v Nature, Tomáše Mančala. Zmíněný autor následnou analýzou dospěl k názoru, že fotosyntéza jako celek kvantová není, ale prosadit tuto myšlenku je už daleko těžší než její opak. Ten už totiž není tak zajímavou zprávou jako ta původní, i když chybná.

Všimněte si, že věda, umí opravit svou chybu, kdežto pseudověda, tedy všechna ta kvantová léčitelství, kvantové psychologie, kvantová vědomí to neumí. A kdyby vás zajímalo, jak je to třeba s kvantovým vědomím, zkuste článeček Je naše vědomí kvantové, jak tvrdí Roger Penrose?

Autor: Jan Fikáček | úterý 20.4.2021 9:07 | karma článku: 25.15 | přečteno: 1176x

Další články blogera

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma článku: 21.70 | Přečteno: 617 | Diskuse

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma článku: 45.70 | Přečteno: 6277 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 30.38 | Přečteno: 2108 | Diskuse

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 39.56 | Přečteno: 7006 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.20 | Přečteno: 130 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 25.00 | Přečteno: 519 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 307 Celková karma 31.96 Průměrná čtenost 3139

Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...