Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč (ne)existuje kauzalita (a čas a skutečnost)

Víte, že nárůst prodeje zmrzliny způsobuje větší množství útoků žraloků na lidi a že lze vědecky dokázat, že čápi nosí kluky? Jestli vám to přijde zvláštní, čtěte vysvětlení dále.

Vzpomenete-li si třeba na podmíněný reflex Pavlovových psů, tak ti slintali, když se ozval zvonek. Pavlov jim totiž vždy před žrádlem zacinkal zvonkem. Psi si pak mysleli, že zvonek způsobuje přísun potravy. Samozřejmě tou příčinou, tím, co dodalo žrádlo, byl Pavlov, ne zvonek. Ale vysvětlujte to psům. Psi nepochybovali o kauzálním vztahu "zvonek - žrádlo". Pochopitelně, když Pavlov pak přestal před žrádlem zvonit, psi časem "pochopili", že zvonek tou příčinou není a už při něm neslintali.

To jsou ale jen hloupí psi, že. Ale i naše rozumné analýzy nás mohou klamat. Dalo by se třeba podle fakt usoudit, že prodej zmrzliny způsobuje útoky žraloků. Čím více zmrzliny se totiž se na pláži prodá, tím je více útoků žraloků (viz zde - díky za upozornění Vlastě Bahelkové Křenkové). On totiž počet útoků žraloků koreluje, tedy se mění spolu s počtem prodaných zmrzlin. Kamarád David Kyjovský zase, když mu byly 4 roky, měl za to, že příčinou větru je chvění listů stromů. Jasně, přece se vždy obojí objevuje současně. Nebo co takhle "Vědecký důkaz, že čápi nosí kluky"? Též asi snadno pochopíte, že co se na obrázku níže jeví jako příčina destrukce střechy, tou příčinou bude těžko.

Asi těžko tahle kočka zbortila tu střechu, že? I když to tak na první pohled vypadá.

V každém případě jsou takové příklady varováním, že to, co předchází nějakému důsledku (Pavlovům zvonek), nebo se děje ve stejném čase s důsledkem (chvění listí či prodej zmrzliny) nemusí být příčina nějakého důsledku. Vzniká tak otázka, jak vlastně poznáme, že je něco něčeho příčinou.

Základem je určitě to, že příčinu a důsledek pravidelně pozorujeme současně nebo ideálně za sebou, příčina předchází důsledek. Časová následnost ale není vždy pozorovatelná, třeba proto, že je vliv velmi rychlý a časový odstup nevnímáme (vítr a chvění listů). Nebo nemáme vůbec informaci o časovém průběhu: Vidíme kočku na prohnuté střeše, ale nevíme, kdy byla střecha zdeformován a kdy přišla kočka. Že se příčina a důsledek vyskytují spolu, ve vztahu, je nutná, nikoliv však postačující podmínka pro důkaz kauzality. Může to být ale pořád jen náhodný souběh, nebo naopak zákonitý souběh vysvětlený složitější kauzální strukturou v pozadí, jak ukazují příklady výše. Třeba právě u té kočky by podrobnější analýza ukázala, že tam kauzální souvislost není, protože tam nebyl ani časový souběh deformace střechy a příchodu kočky. Dojem časového souběhu byl vytvořen fotografií, která zachytila deformovanou střechu v okamžiku, kdy je tam kočka.

I když se něco vyskytuje současně či časově následně a to třeba i pravidelně, tedy to koreluje, nemusí to být ještě kauzálně spojeno. Na to upozornil poprvé principiálně skeptik David Hume v 18.století. Nepochyboval o tom, že kauzalita v realitě funguje, ale poprvé si uvědomil, že co se jeví jako kauzalita, nemusí to kauzalitou skutečně být. Původně z jeho analýzy vycházejí dnešní úvahy, které dokonce pochybují, že kauzalita vůbec existuje. Existuje totiž názor, že jsme si ji vymysleli, že je to jen náš myšlenkový konstrukt. Podobně uvažoval Immanuel Kant, který měl prostor a čas jen za "organizační" schémata, která při poznávání vkládáme do reality, kde ale ve skutečnosti nejsou, jen je tam díky svým prostorovým a časovým "brýlím" v realitě vidíme.

Z výše uvedených příkladů je zřejmé, jak poznáme, že je nějaké spojení skutečně kauzální. Poznáme to, když kauzální vztah začneme analyzovat, časově a věcně. Často pak pochopíme, že je příčinná souvislost složitější. Například u oné zmrzliny a žraloků je asi hned jasné, že příčinou zde není zmrzlina, ale vysoká teplota, která způsobuje zvýšenou návštěvu pláží. A pak více lidí zkonzumuje více zmrzliny, ale také se více lidí koupe v moři a tedy je i více útoků žraloků. Nebo jsme viděli střechu zborcenou dříve, než na ni přišla ona kočka.

Když takovou analýzou objevíme kauzální síť ve struktuře, je to důkaz, že o kauzální souvislost skutečně jde, i když příčinou může být něco jiného, než jsme si původně mysleli. Když takovým rozborem hlubší kauzální strukturu nenajdeme, nejde o příčinnost (kočka a střecha).

Jenže i souvislost mezi počtem lidí a spotřebou zmrzliny vidíme jen jako souběh a musíme ji opětovně analyzovat do větší hloubky, abychom dokázali, že jde skutečně o příčinnost. Ve zvoleném příkladu se zmrzlinou se i hlubší kauzální struktura nachází před horizontem našich znalostí. Dobře víme, že když je horko, chceme zmrzlinu a taky se hrneme do vody. Ale když bychom měli analyzovat třeba souběh šipky času a růstu entropie, jsme v koncích, protože je možná hlubší příčinná struktura skryta za naším obzorem, neznáme ji. Nemůžeme tedy, inspirování Humem, spolehlivě tvrdit, že je šipka času důsledkem růstu entropie.

Analýza může ukázat, jak řečeno výše, že nejde vůbec o příčinnost, ale o náhodný souběh. Dalším příkladem tu může být třeba pozorování prvňáčka, čekajícího na školní autobus. Ten zjistí, že když vyjde paní z domu naproti před dveře pro mléko, způsobí to do dvou minut příjezd školního autobusu. Je to ale tak, že je paní pedantka, a dodržuje přesný denní režim a pro mléko vždy vyjde v 7:35. A školní autobus parkuje za rohem a alespoň na první zastávku proto přijíždí přesně vždy v 7:37. Stačí ale technická závada autobusu či nemoc dotyčné dámy, aby bylo jasné, že jde jen o náhodný souběh, přestože pravidelný. Že jde tedy jen o korelaci ne o kauzalitu. Představme si ale, že by autobus po celou první třídu neměl žádné technické či jiné potíže a dotyčná paní by nebyla po tu dobu nikdy nemocná. To by si školáček skutečně mohl myslet, že paní přivolává autobus, kdyby uvažoval povrchně a nezkoumal podrobnosti.

Když tuto úvahu přeneseme do vesmírných časových škál, třeba budeme právě uvažovat souběh entropie a šipky času, nemáme šanci rozpoznat, je-li souběh náhodný nebo ne. Pak si nemůžeme být jisti, jde-li o náhodu typu souběžné chůze dvou neznámých lidí po chodníku, nebo je tam kauzální souvislost. A to až do té doby, než se dobereme poznání, co je to čas a jaké je jeho struktura v souvislosti s entropií.

Čím víc se prodá zmrzliny, tím víc je útoků žraloků. Prodej zmrzliny tedy způsobuje útoky žraloků.

Tohle je určitá nejistota kauzality (řekněme na úrovni 0), ale v zásadě je překonatelná zmíněnou podrobnější analýzou (tedy nalezením příčinnosti na úrovni -1). Nicméně jestliže jsme uvedli, že důkazem kauzální souvislost mezi dvěma jevy, je analýza jejich struktury a nalezení jemnější kauzální struktury, máme trochu problém. Můžeme dokázat, že strukturně nižší síť (úroveň -1) je skutečně příčinná jedině tak, že analyzujeme každý člen kauzální sítě a najdeme uvnitř každého člena hlubší kauzální síť úrovně -2). A takovou analýzu musíme dělat, chceme-li mít absolutní jistotu, stále znova a znova do větší a větší strukturní hloubky. Přitom počet kauzálních vztahů směrem do hloubky roste geometrickou řadou, tedy se násobí s každým krokem. Ale protože zřejmě nelze konce této hloubky dohlédnout, vypadá to, že absolutní jistotu, že je něco kauzalita, mít nebudeme v principu nikdy.

Abychom ale neskončili v nesmyslu, že kauzalita vůbec neexistuje, stačí si uvědomit, že i důkazy jen do určité hloubky jsou většinou tak spolehlivé, že nám svou pevností vydrží celý život nebo někdy milióny let i více. Kauzalita v realitě funguje, což je jasný důkaz toho, že není žádný lidský konstrukt. Jestliže hodíme kámen do okna, sklo se skutečně rozbije. Lidský konstrukt naproti tomu je třeba představa, že když skočíme z desátého patra na beton, nic se nám nestane. Ale stále mít absolutní jistotu, třeba že je něco kauzální, je neuskutečnitelné a naivní přání. Nic absolutního ve světě není.

Ale ani skutečnost, ani čas nejsou naše výmysly, myšlenkové konstrukty. My je sice ve své hlavě vytváříme, ale vytváříme tak jen modely toho, co velmi přesně odpovídá něčemu v okolí. Kdyby skutečnost byla jen konstrukt, nemohli bychom ani chodit, chodník by dělal něco úplně jiného, než bychom čekali. Kdyby čas byl jen výmysl, nic by se kolem nás nehýbalo, ani my bychom nemysleli. Jestli vás zajímá právě ten čas, zkuste text Kde neexistuje čas a teplota, jak to spolu souvisí a proč tomu skoro nikdo nerozumí.

Síla toho, že to poznávané není jen myšlenkový trik, ale odpovídá něčemu ve světě, se ukázala v případě kvantové mechaniky. Max Planck si třeba myslel, že je jeho kvantování jen matematický trik, konstrukt. Einstein byl přesvědčen, že je kvantování reálné, a vysvětlil jím fotoelektrický efekt a poprvé vědomě použil kvantovou mechaniku, která dnes tvoří třetinu světové ekonomiky. Einstein jako první také pochopil, že dilatace času a kontrakce délek jsou reálné, což si Lorenz, podle vlastních slov, nedokázal představit, myslel si, že je to jen matematická konstrukce. A proto on není tvůrcem speciální teorie relativity, ale Albert Einstein. Tak nepropadejte, prosím, iluzi, že čas, kauzalita nebo skutečnost jsou jen lidské výmysly.

 P.S.: Přikládám je jeden důkaz, jak to Hume s tou kauzalitou myslel: "Otázka nezněla, zda je pojem příčiny správný, použitelný a s ohledem na celé poznání přírody nepostradatelný, neboť o tom Hume nepochyboval nikdy;". Zdroj Kant I.: Prolegomena ke každé příští metafyzice, jež se bude moci stát vědou, Svoboda, Praha 1992, str. 26.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | úterý 26.10.2021 9:31 | karma článku: 26,08 | přečteno: 2048x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Fake news o historii vztahu Izrael-Palestina

To hlavní z historie oblasti najdete v minulém blogu, který překvapivě zařadila do „Zaujalo nás“ redakce blogů iDnes. Dnes uvedeme na pravou míru některé pomýlené pověsti o této oblasti a nahradíme je historickými fakty.

7.5.2024 v 9:07 | Karma: 15,75 | Přečteno: 447x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 36,82 | Přečteno: 3461x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,83 | Přečteno: 843x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,73 | Přečteno: 547x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma: 24,49 | Přečteno: 887x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Žena žila tajně rok uvnitř vývěsního štítu obchodu. Pojmenovali ji střešní ninja

10. května 2024  7:29

V americkém státě Michigan 34letá žena skoro rok tajně bydlela uvnitř vývěsního štítu na střeše...

Vyslýchaný v Paříži sebral policistům zbraň a začal střílet, dva těžce zranil

10. května 2024  6:36

Muž předvedený k výslechu na pařížskou policejní stanici ve čtvrtek večer vážně zranil dva...

Nestačilo ani 14 hodin, ve Sněmovně pokračuje boj o možnost volit poštou

10. května 2024  5:43

Parlamentní bitva o korespondenční volbu pokračuje i v pátek. Ani 14 hodin jednání ve čtvrtek totiž...

ANO chce odložit korespondenční volbu na dobu po volbách v příštím roce

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  10.5 1:15

Poslanci se přeli o zavedení korespondenční volby pro české občany v zahraničí. Sněmovnu ve čtvrtek...

  • Počet článků 311
  • Celková karma 29,61
  • Průměrná čtenost 3139x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.