Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak poznáme, že žijeme v simulaci

V článcích občas čteme nejen že jsme umělé postavičky v simulaci nějakých "Architektů", ale že vědci už ví, jak rozeznat, že v ní žijeme. Třeba tak, že ve světě objevíme takové chyby, jaké mají naše počítače. Není to ale naivní?

Představují si to třeba tak, že vesmír bude na nějaké úrovni pixelovaný, tedy obraz bude složený z bodů. Nebo že bude mít obraz pomalu podobné chyby jako měly naše stařičké televize, když ještě nebyly ploché. Ostatně tak se ve filmech často znázorňuje, že přítomná postava není skutečná, ale je jen hologram. Nesmyslnost takové představy dobře ilustruje už právě to, že ve filmech používané efekty jsou právě projevy starých televizí, které se už dávno nevyrábějí. My už dnes umíme takové technologie, které žádné takové poruchy obrazu nemají. A když to umíme my, co teprve hypotetická pokročilejší mimozemská inteligence, která má technologie mnohem, mnohem pokročilejší? Takové technologie, které si vůbec nedokážeme představit. Jak by asi zíral pračlověk, který znal nanejvýš pazourek, na naše televize, počítače či mobily? A je úplná hloupost, kdyby jejich chyby hledal třeba v tom, že bude jejich povrch odštípnutý jako vadný pazourek. Jen takové vady přece pračlověk zná. Technologie se vyvíjejí a s nimi se mění i charakter vad, které mají. Prostě je nesmysl hledat znaky hypotetické simulace tak, že budeme hledat ty chyby, které mají naše, to jest z pohledu ET primitivní technologie.

A když jsme připomněli tu pixelizaci: tu umíme udělat neviditelnou už my a už skoro dnes. Stačí ještě trochu zvýšit rozlišení obrazovky v brýlích virtuální reality a rastr už neuvidíme. A když se ve virtuální realitě přibližujeme k nějakému objektu, nezačneme najednou vidět, že je složen z pixelů. Počítač přece objekt přepočítá ve větší podrobnosti. Hledat tedy třeba to, že je svět rozdělný na kostičky, je hodně naivní. A to, že na takové "kostičky" jménem Planckovy konstanty dělen skutečně je, je tak spíše silný argument pro to, že jej žádná vyspělá civilizace nevytvořila. Takhle blbě by to zřejmě nedělala. Byl by to zbytečně komplikovaný způsob, když může zvolit způsob daleko jednodušší, a to takový, že do menších a menších rozměrů opakuje stále totéž.

Dost se medituje nad tím, že když vesmír má nějaké simulační chyby, architekti je před námi zamaskovali. Určitě by ony (neexistující) civilizace, které stvořily náš vesmír, uměly obstojně fakt simulace před námi zamaskovat. Jednak je ale dost naivní a sebestředné si představovat si, že mají stejnou psychologii jako my a že chtějí něco maskovat. A i kdybychom tenhle naivní antropocentrismus připustili, copak my zavíráme zvířata do klecí tak, aby o tom nevěděla? Opice zavřená v kleci opravdu moc dobře ví, že je v kleci. Jestli nějací živočichové nechápu, že jsou chováni, je to jejich nízkou inteligencí, ne tím, že bychom se to před nimi snažili skrýt. Stejně kdyby existoval architekt, neměl by celkem žádný důvod, aby dělal "klec" neviditelnou. Stačí, kdybychom ji nemohli otevřít. Tedy je nesmysl, abychom si vymýšleli, že nemůžeme poznat, že jsme v simulaci. Proč by dělal něco tak zbytečně komplikovaného.
..
Samozřejmě ještě větší nesmysl je ten architekt samotný, pro kterého vůbec nic nesvědčí. Všechno funguje stejně i bez něj, takže je to jen úplně zbytečný předpoklad, který není potřeba k výkladu vesmíru. Je to jen výcuc z palce a neexistuje pro něj jediný důkaz. A to, že je ten výmysl neexistující, se projevuje jeho pružností. Jasně, že na každý argument, proč nemůžeme žít v simulaci, najdeme protiargument ... když nezkoumáme, jaký vesmír je, ale vymýšlíme si to, a taky si vymýšlíme, co chtějí architekti. Stejně jako si můžeme vymýšlet vlastnosti boha, protože neexistuje. Kdyby měla být simulace vědeckou hypotézou, musela by se podřídit kritériím vědeckosti. A jedním z nich je falsifikovatelnost. Tato hypotéza by musela navrhnout, čím může být popřena, vyvrácena. To třeba představa nevytvořeného vesmíru má: najdeme-li architekty, kteří se k vytvoření vesmíru "přiznají", je vyvrácen názor, že je vesmír přirozený. Takže právě pružnost hypotézy simulace dost jasně ukazuje, že je to pohádka pro děti a že její autoři vlastně netuší, jaké vlastnosti by měla mít. Z této fantazie nevyplývají vůbec nic konkrétního a je jen produktem "náboženského" zápalu.

P.S.: Chcete "důkaz", že žijeme v "simulaci"? Tak zkuste přečíst Je náš vesmír "počítačová simulace"? Je, ale... nebo Myšlenkový krystal 2 - Matrix, svět jako "iluze". Anebo chcete vědět, co je to skutečnost, pak tady Co je skutečnost (velmi prostě za pár minut)

Autor: Jan Fikáček | úterý 1.2.2022 9:07 | karma článku: 29,02 | přečteno: 3473x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 36,70 | Přečteno: 3325x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,83 | Přečteno: 816x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,73 | Přečteno: 534x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma: 24,49 | Přečteno: 876x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma: 45,75 | Přečteno: 6432x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.