Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč neexistuje singularita velkého třesku a černých děr

Velký třesku je slušně empiricky prokázaná teorie. Reliktní záření například lze bez něj jen velmi těžko vysvětlit. Mohl ale vesmír vzniknout z nekonečně malého a nekonečně husté singularity? Nemohl. Prozkoumejme proč.

Už většinový názor ve fyzice říká, že jakmile se někde objeví nějaké nekonečno, nelze ho brát vážně. Je to jen znamení toho, že tam už teorie neplatí. A singularita má být něco nekonečně malého a nekonečně hustého. Tedy nereálného. Jenže pravdu nelze odhlasovat, tedy že si většina něco myslí, třebaže jsou to odborníci v oboru. Proto většinová názor není žádný důkaz.

Řešení se ale snadno dobereme úvahou. Zkušenost ve fyzice už v našem obvyklého světa, tedy v té newtonovské fyzice, jasně ukazuje, že žádné měření není zcela přesné. Ono už když koukáme na metr, vidíme, že jeho rysky jsou pěkně tlusté. Můžeme nanejvýš odhadnout, že měřený objekt má konec v jedné třetině rysky, ale to je jen odhad a nic přesného. A to bychom k tomu museli mít oči jako ostříž. Můžeme na to vzít mikroskop, ale ten zase definitivně rozmazává vidění objektů, které jsou velké asi jako polovina vlnové délky světla, kterým pozorujeme.

Metr má pěkně tlusté rysky, kterými změříme cokoliv dost nepřesně.

Mohli bychom zkrátit vlnovou délku a elektronové mikroskopy to umí. Ale kdybychom chtěli vidět absolutně přesně, museli bychom použít nulovou vlnovou délku a taková částice by měla nekonečnou energii. Ta by pak ale zničila cokoliv, co bychom chtěli pozorovat a neviděli bychom nic. To už jsme se ale ocitli v kvantové mechaniky, která má dokonce principiální hranici neurčitosti měření. Jsou to známé Heisenbergovy relace neurčitosti. A z těch právě plyne, že kdybychom chtěli změřit polohu něčeho absolutně přesně, museli bychom na to použít částici s nekonečným impulsem a tedy i nekonečnou energií.

Jestliže ale v principu není možné změřit polohu něčeho s nulovou nepřesností, není možné změřit, že má něco nulové rozměry. To by se nulové rozměry ztratily v nenulové nepřesnosti měření. Někdo se může pokusit argumentovat, že když něco neumíme změřit, neznamená to, že to neexistuje. To je sice pravda, ale tady jsme v empirické vědě, kde je finální důkaz vždycky empirický. A pakliže takový důkaz není možný, hypotéza je netestovatelná, není to ani vědecká hypotéza. Teorie či matematický model je vždy zjednodušení, je to jen "teorie", a o skutečnosti nás mohou přesvědčit jen naše smysly nebo naše zdokonalené smysly, tedy naše přístroje. 

Singularita nulových rozměrů je výsledek matematického výpočtu z rovnic obecné teorie relativity. Je to teoretická hodnota a zdá se že právě tady platnost této teorie končí. Tento výpočet třeba nezahrnuje kvantovou mechaniku a svět je přece kvantovaný. Každá teorie má nutně idealizace, zjednodušení, kde už realitu popisuje špatně. A bez kvantování je na tak malých rozměrech každý popis zavádějící.

Každá teorie je idealizace. Newtonova fyzika měla představu absolutního prostoru a času, která vlastně připouštělo nekonečnou rychlost pohybu. To je ale podle teorií relativity hodnota mimo realitu. Stejně je v obecné teorii relativity singularita něco, co nemůže existovat. To ale singularitu zcela neodmítá, jen předběžně opravuje její rozměry na nenulové.

Šlo by z teorie systémů ukázat, že cokoliv s nulovými rozměry, třeba geometrický bod, je i logický nesmysl, ale to si necháme třeba na příště.

(Tento blog zjednodušeně vysvětluje jednu myšlenku z obhájené PhD disertační práce.)

Autor: Jan Fikáček | úterý 26.4.2022 9:07 | karma článku: 32,16 | přečteno: 1782x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 36,70 | Přečteno: 3322x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,83 | Přečteno: 813x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,73 | Přečteno: 532x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma: 24,49 | Přečteno: 875x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma: 45,75 | Přečteno: 6432x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Při požáru v bytovém domě v Praze zemřel člověk, na místo vyrazil i speciál Fénix

28. dubna 2024  9:28

Při ranním požáru v bytovém domě v Praze zemřel člověk. Sedm dalších lidí muselo být evakuováno,...

Irák schválil nový zákon proti homosexualitě, hrozí za ni až 15 let vězení

28. dubna 2024  8:40

Irácký parlament v sobotu schválil nový zákon zaměřený proti vztahům lidí stejného pohlaví. Nově...

Počasí v Česku opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, sníží teploty

28. dubna 2024  7:47

Počasí v Česku v neděli opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, se kterou nepočítaly...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.