Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč vidíme věci v dálce menší a jak se tomu vyhnout

Je přece tak samozřejmé, že vidíme kamaráda 100 metrů od nás menšího než když stojí před námi. Tato samozřejmost ale není tak jistá, protože perspektiva jde "vypnout"! Jestli vám to připadá nemožné, čtěte dále.

Zrak se neumí zbavit zkreslení způsobené prostorovou perspektivou. Proč? Protože vnímá různě vzdálené věci, třeba i hodně vzdálené jako hvězdy nebo hory. Existuje však smysl, který nevnímá na dálku, ale vždy jen na krátkou a prakticky stále stejnou vzdálenost, vlastně by se zjednodušeně dalo říci že nulovou vzdálenost. Tím smyslem je náš hmat. To nám ale na zrušení perspektivy zas tolik nepomůže, protože naším dominantním smyslem je zrak. Tím získáváme přes 80% informací, a na zbývající 4 smysly pozůstává méně než 20% informací. Proto je náš mozek zvyklý vytvářet v zásadě jen vizuální modely, tedy i perspektivou zkreslené modely. Když tedy něco ohmatáme se zavřenýma očima, třeba dlouhý stůl, hned si do naší představy v mozku doplníme i perspektivní zkreslení. Zvyk je železná košile.

Jsou ovšem lidé, kteří tuto "nevýhodu" vnímání na dálku, tedy perspektivu nemají. Jsou to (od narození) slepí lidé. Ti vnímají předměty hmatem kontaktně, i když třeba si osahávají tvar 10 metrů dlouhého stolu. Teorie relativity by to formulovala tak, že vnímají předměty vždy soumístně. A když si třeba takový stůl osahají, "nevidí" ho perspektivně zkreslený, protože každou jeho část vnímají ze stejné vzdálenosti.

Zastánci platónského světa idejí asi zajásají, protože v tom mohou poznat vnímání "absolutních" geometrických tvarů, které očima vidět nelze, protože jsou pak vždy zkreslené perspektivou. Když se totiž díváte na stůl, jedna jeho část je vzdálenější, takže vizuálně menší, a navíc nevidíme úhly desky stolu pravoúhlé, jak už kdysi upozornil geniální Bertrand Russell. Nepomůže ani představovat si, že levitujeme nad středem stolu, protože to jen u malého stolu zmenší deformace tak, že je nevidíme. Ale stačí si představit nějaký dlouhý královský stůl, aby bylo jasné, že perspektiva nezmizela.

Ale slepí přece "vidí" ideální geometrické tvary. Problém je ale to, že hmat má značně omezený dosah. Už onen královský stůl by slepý vnímal s určitými obtížemi, zejména kdyby se tam pletli lidé. Ale nikdy nemohou přímo vnímat tvar hor, pokud jim vidoucí nevytvoří jejich model. Nebudou nikdy vědět, jak mávají ptáci křídly. Zatímco perspektiva vidících mění vizuální podoby těles postupně s rostoucí vzdáleností, u slepých přichází jakýsi náhlý skok, za kterým už není "vidět" nic. Takže z ideálnosti "platónských" geometrických tvarů nezbude nic, protože ani slepý si nepředstaví celou přímku. 

Poznají od narození slepí, jak se točí káča a jak se při pohybu kývá? Těžko.

Ale OK, v dosahu svého hmatu "vidí" slepí předměty nezkresleně. Ehm, ani to ale není pravda, protože to platí jen pro předměty statické. U slepých nastupuje "časová perspektiva", časové zkreslení. Asi nebude problém, aby slepí vnímali tvar pomalu se otáčejícího hrnku, ale s rychle rotující káčou už bude problém nepřekonatelný. Těžko budou vnímat precesi, tedy to, že se osa káči také při rotaci kymácí. Překáží tady princip tak trochu z kvantové mechaniky, a to že pozorování mění pozorované. Když se rotující káči dotknou, změní její pohyb, možná ho i zničí. K tomu ještě přistupuje, že opravdu rychlé pohyby hmatem vnímat nelze. Viz třeba let tenisového míčku.

A poslední časové zkreslení je u velkých objektů, které tvar mění. Vemte si takovou plovoucí velrybu. Je sice v podstatě osahatelná, ale i když se podaří osahat třeba ocas, za chvíli má jiný tvar. Nepodaří se osahat jej v jediném tvaru, protože se jeho tvar neustále mění. Prostě zatímco zrak nevnímá na jednom místě, ale v "celém" prostoru, zato ale v jediném okamžiku zvaném přítomnost, hmat sice vnímá (skoro) na jednom místě, ale nutně v určitém časovém rozsahu, ne okamžitě. Hmat má tedy problém s deformacemi předmětu v čase, s jeho pohybem, a proto vidí časově zkresleně. Zrak takový problém nemá, vidí ale prostorově zkresleně. Prostě neexistuje dokonalé vnímání bez kreslení. Člověk je ve zkreslení uvězněn.

Poznat tvar rotujícího spinneru je pro slepého nepřekonatelný problém.

A aby bylo jasné, že kontaktní vnímání (hmatem), které (jak dobře teorie relativity ví), odstraňuje prostorové zkreslení podrobnosti, není ideální, je třeba zmínit i podrobnost takového vnímání. Rukou nevnímáme povrch stolu tak podrobně jako zrakem a jeho barvy už vůbec ne (nesvítí-li na stůl slunce, které různé barvy různě ohřívá). A také se hmatem může měnit pozorovaný předmět daleko více než zrakem, což vám podrobněji může vysvětlit blog Malování slepého malíře vysvětluje kvantovou mechaniku.

Jak jiný je svět slepých si můžeme představit, když uvážíme, že slepý nemá jak zjistit, jakým způsobem se pohybuje malá ryba ve vodě. Chycení do ruky tu nepomůže. Určitě také nezjistí její typické pohyby při pohybu ve vodě. Nebo jak rychle zareaguje, když se něčeho lekne. Jak typickým způsobem létají jednotlivé druhy hmyzu, to také nemá jak zjistit.

Autor: Jan Fikáček | úterý 7.6.2022 9:07 | karma článku: 28,01 | přečteno: 1309x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 36,70 | Přečteno: 3325x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,83 | Přečteno: 816x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,73 | Přečteno: 534x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma: 24,49 | Přečteno: 876x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma: 45,75 | Přečteno: 6432x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.