Je to skutečně fotka černé díry nebo počítačem vyrobený obrázek?

5. 07. 2022 9:07:07
V médiích se v posledních letech opakovaně objevily fotografie černých děr. První v roce 2019, druhé letos. Byly to ale fotografie, když obrázky vznikly ze světla posbíraného v průběhu čtyř dní různými teleskopy?

Obvykle za fotografii považujeme něco, co vzniklo v jednom okamžiku a jedním přístrojem. Cvak a je to. Jenže tady bylo použito mnoho teleskopů rozmístěných po celé Zemi, ne jedno zařízení. Jenže i ve fotoaparátu nejsou všechny buňky CMOS čipu digitálního fotoaparátu na jednom místě. Čip má nějakou velikost a skládá se z mnoha světločivných buněk, které pochopitelně nejsou naplácány všechny na sebe, ale jsou rozloženy vedle sebe. Fotografové dokonce dobře ví, že čím je "filmové" políčko větší, tím je fotografie podrobnější a kvalitnější. Fotografie tzv. velkoformátových fotoaparátů byly kvalita sama. V případě fotek černých děr můžeme tak trochu považovat každý teleskop za jednu buňku snímače. Takže celý systém mnoha teleskopů zvaný EHT (Even Horizon Teleskop) můžeme považovat za fotografický čip, jehož buňky jsou roztroušeny po Zemi. A kvůli dosažení snesitelné kvality jsou roztroušeny po "celé" Zemi, tedy je ten "čip" obrovský. Ono taky to focené je šíleně daleko a fotka z jednoho teleskopu by nezaznamenala prakticky nic.

Ale co s tím, že fotografie je obvykle okamžitý záznam, což tyto fotky černých děr nejsou? Počkat, ale i fotografie vzniká ve fotoaparátu po určitou dobu, známou jako čas uzávěrky. Někdy je to 1/100, někdy 1/1000. Když se fotografovaný objekt nehýbe a fotograf taky ne, stačí 1/30 sekundy a často méně. Párty je dobré fotit alespoň na 1/60, protože lidé nepostojí a jsou na delší časy rozmazaní. Sport raději na časy kratší než 1/250. Není ale možné pořídit fotografii skutečně okamžitě, za nulový čas. Každý okamžik nějakou dobu trvá, což dokonce naznačuje i ono slovo, protože mžik oka také vyžaduje nějaký čas, třebaže velmi krátký. U EHT trval ten první "mžik oka" 4 dny. Aby byla fotografie jakž takž kvalitní, bylo třeba zajistit, aby se přitom černá díra moc neměnila, aby nebylo nutné ji vyfotit velmi rychle, čímž by byla úplně rozmazaná. Proto se vyhlíželo údobí, kdy se její podoba skoro nemění. Tedy, kdy se chová spíše jako dům, ne jako běžící sportovec, máme-li to přirovnat k obvyklým fotografiím, které běžně pořizujeme.

Fotografie je evidentně vždy složena z informací z mnoha buněk a je pořízena z nějakého nenulového časového úseku. Neexistuje nic, co má nulové prostorové rozměry (geometrický bod je neexistující idealizace), stejně jako neexistuje nic, co by trvalo nulový čas. To by totiž vůbec neexistovalo.

Ještě další komplikace je, že zaznamenaná data byla teprve časem soustředěna na jedno místo a tam zpracována jedním superpočítačem. Ovšem totéž dělá i digitální fotoaparát nebo následně počítač, na kterém pak fotky upravujeme či prohlížíme, i když v daleko menším rozsahu. Zpracování fotografie trvá nenulovou dobu a bez nějakého druhu počítače nebo "počítače" se neobejde. Ale ještě lepším příměrem je tu asi naše obvyklé vidění, při kterém jde do zrakového centra v mozku z očních nervů 6x méně informací než z ostatních oblastí mozku. Z toho je zřejmé, že obvyklý zrakový vjem je výsledkem složitého výpočtu našeho mozkového "počítače", ne jen prostým pasivním příjmem zrakové informace. Takže zpracování obrazu z dat v určitém čase je též zcela nezbytný předpoklad vzniku obrazu, dokonce v případě mozku jde o velmi složité zpracování obrazu.

Proto se vytvoření fotografií černé díry v principu neliší od vytvoření běžné fotografie nebo vytvoření vizuálního vjemu v našem mozku. Jen u toho EHT to byl obrovský "čip", "závěrka" byla otevřená 4 dny a superpočítač, který obraz zpracoval byl opravdu extrémní.

Autor: Jan Fikáček | úterý 5.7.2022 9:07 | karma článku: 28.70 | přečteno: 1270x

Další články blogera

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma článku: 21.69 | Přečteno: 613 | Diskuse

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma článku: 45.70 | Přečteno: 6277 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 30.29 | Přečteno: 2107 | Diskuse

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 39.56 | Přečteno: 7005 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.12 | Přečteno: 121 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 24.19 | Přečteno: 514 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.11 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 307 Celková karma 31.94 Průměrná čtenost 3139

Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...