Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bude kvantový počítač brzy ve vašem mobilu?

Mám pro vás dobrou zprávu. Skutečně bude v budoucnu kvantový počítač za pár kaček. Čtěte dál, jak je to možné. Kvantové počítače by přitom měly mít v některých úlohách o několik řádů rychlejší výpočty než počítače běžné. 

Dnes jsou kvantové počítače pro běžné lidi nedostupné, protože jsou to příšery chlazené na teploty něco nad absolutní nulu. Ovšem chytré hlavičky přišly na to, že takové chlazení vůbec není nutné, když se kvantový počítač postaví jinak než doposud. Aby bylo jasné jak je to možné, vysvětleme si věci následující metaforou.

Kvantové počítače jsou vlastně postaveny na kvantové provázanosti. Odtud se také bere jejich rychlost, protože ta je mnohem rychlejší než světlo. Provázanost si můžeme představit jako jemňoučké vlákno napnuté mezi dvěma bójkami na úplně klidné hladině vody. Ony bójky jsou částice, to vlákno představuje kvantovou provázanost. Dobře pochopíme, že když do jedné z bójek strčíme, jemné vlákno se přetrhne. To je metafora našeho pozorování částice nebo vlivu prostředí na ni, tedy nárazu nějaké další částice. A také když by se bójka zmítá, dopadne to stejně. To je zase metafora tepelného kmitání částic. Je tedy úplně jasné, proč je třeba chladit vše téměř až na absolutní nulu. Tím se zastaví jak pohyby bójky, tak pohyby jiných částic, které by do "bójky" mohly narazit. To je metafora klasického přístupu k udržení provázanosti, aby mohly kvantové počítače pracovat.

Takové chlazení a také dokonalá izolace proti vnějších vlivům, které by mohly "šťouchnout" do našich "bójek", jsou technicky velmi náročné a tím i drahé. Je tady ale i jiná možnost, jak udržet "bójky" v klidu. Zazdít je do betonu! To by s bójkami šlo, ale s částicemi těžko, ne? Ale co takhle částice "zazdít" do diamantu, který je ještě daleko pevnější než onen beton? Dobře se chápe, že pak se částice ani nehnou, i když do nich šťoucháme my nebo okolí jinými částicemi. Provázanost se tedy udrží bez chlazení a izolace od okolních vlivů. Pochopitelně diamanty nemusí být přírodní, ale jsou umělé, technické, takže drahé nejsou. A už je jasné, že takového řešení může být výhledově velmi levné.

Konkrétně se do diamantu, což je vlastně uhlíková atomová mřížka, místo jednoho uhlíku dá dusík a místo vedlejšího uhlíku nechá místo prázdné. Vlastnosti takového páru jdou číst a ovlivňovat. Ale tyto technické podrobnosti už necháme na jejích tvůrcích. Jen kdyby to někoho moc zajímalo, může si přečíst o věci více v nějakém článku. Jen si ještě uveďme, že kvantová provázanost není záležitost jen dvou částic a jednoho jejich spojení, ale může to být věc mnoha částic a provázanostní sítě mezi nimi. To pak dává možnost vytvořit kvantový počítač.

A kdybyste se chtěli dozvědět velmi názorným a jasným výkladem o dalších podivnostech kvantové mechaniky, co takhle zkusit další články?:
Malování slepého malíře vysvětluje kvantovou mechanikuVytváří pozorování v kvantové mechanice realitu?Kdy neplatí Heisenbergovy relace neurčitosti kvantové mechanikyMěl Einstein pravdu, že je kvantová mechanika "špatně"?

Autor: Jan Fikáček | úterý 14.6.2022 9:07 | karma článku: 27,84 | přečteno: 1278x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 36,70 | Přečteno: 3322x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,83 | Přečteno: 813x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,73 | Přečteno: 532x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma: 24,49 | Přečteno: 875x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma: 45,75 | Přečteno: 6432x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Při požáru v bytovém domě v Praze zemřel člověk, na místo vyrazil i speciál Fénix

28. dubna 2024  9:28

Při ranním požáru v bytovém domě v Praze zemřel člověk. Sedm dalších lidí muselo být evakuováno,...

Irák schválil nový zákon proti homosexualitě, hrozí za ni až 15 let vězení

28. dubna 2024  8:40

Irácký parlament v sobotu schválil nový zákon zaměřený proti vztahům lidí stejného pohlaví. Nově...

Počasí v Česku opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, sníží teploty

28. dubna 2024  7:47

Počasí v Česku v neděli opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, se kterou nepočítaly...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.