Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaké bude počasí za nekonečně mnoho let

Řeknete si, že to je úplně nesmyslná myšlenka a máte pravdu, protože ze zkušenosti dobře víme, že na předpověď se lze spolehnout tak maximálně na den dopředu. Týden už je jen takový nejistý náčrt toho, co se může dít.

A k tomu přidáte, že Slunce se velmi pravděpodobně asi za 5 miliard let změní v rudého obra, který Zemi zničí, takže už nebude žádné počasí. Ale počkat, počasí je přece i na miliardách jiných planet a v širším slova smyslu má i každá hvězda počasí, ne-li každá černá díra.

Tyto úvahy teď použijeme pro termín věčnost, tedy představu nekonečného trvání. Věčnost se zdá představa neproblematická, prostě něco je nekonečně dlouho. Ale hned uvidíme, že se to s ní má velmi podobně, jako s tím počasím. Když řekneme věčnost, věčnost čeho tím myslíme? Věčnost jen tak, bez toho, abychom určili čeho se týká? Můžeme ale mluvit třeba o počasí jen tak? Hned se nám do úvahy vkrádá představa počasí na Zemi. Zřejmě tedy nemůžeme uvažovat o věčnost bez místa. Jde tedy třeba o věčnost vesmíru? Vesmír ale není věčný, protože začal velkým třeskem. Může být ale věčný v budoucnosti? To není dokonce ani vědecká představa, a je to i chybná představa. Mluvíme tady totiž o hmotném vesmíru, na nějž se vztahují empirické vědy. V nich se ale požaduje empirický důkaz. Kdy budeme mít empirický důkaz o nekonečné budoucnosti vesmíru, i kdyby to mohla být pravda? Pochopitelně to uvidíme za nekonečně dlouho, tedy nikdy. Neboli věčnost nebude nikdy.

Tak bychom mohli přehodit představu věčnosti na multivesmír, jenže ten také nebude nekonečný nikdy. Představa věčného trvání je založena na extrapolaci, odhadu mimo nám známý časový rozsah, odhad do budoucnosti. A ten je, jak jsme viděli na počasí, tím větší nesmysl, čím do větší budoucnosti uvažujeme. Jenže v případě věčnosti odhadujeme, extrapoluje, do nekonečné budoucnosti, tedy dostaneme jen nekonečnou pitomost. :)

Všimněme si také, že jsme při úvaze o věčnosti provedli kouzelnický podfuk. Když totiž kouzelník "stvoří" králíka v prázdném klobouku, pochopitelně nic takového neudělá. Jen si toho králíka šikovně schová a pak ho vytáhne. Podvodem ho do klobouku vpašuje. U věčnosti jsme udělali to samé. Máme předvést, že existuje nekonečně dlouhé trvání, a abychom o tom vůbec uvažovali, musíme předpokládat, že naše úvahy mají nekonečnou platnost. Že platí do nekonečné budoucnosti. A jaký to má smysl ukazuje názorně ona předpověď počasí. Abychom tedy uvažovali o nekonečném trvání, přisoudili jsme našemu mozku nekonečnou schopnost myšlení do budoucnosti, takže jsme se rozhodli, že jsme bozi. Naivně dětská a pochopitelně chybná představa. Ale abychom dosáhli jednoho celkem prostého nekonečna, nekonečné doby, museli jsme si do úvahy vložit ještě více nesmyslné nekonečno.

Je to tautologie nekonečna. Tento princip, který nutně požaduje nějaké nekonečno, aby k jinému nekonečnu došel, platí i pro matematiku. Když si představíme to snad nejjednodušší z matematiky, řadu přirozených čísel 1, 2, 3 ..., asi se nám nezdá podezřelé, že je tato řada nekonečná. Jenže tu řadu nikdy nebudeme mít, nikdy ji nemůžeme celou zapsat a představa, že celá existuje je zase založena na podvodu tautologie nekonečna. Ve skutečnosti známe jen algoritmus, jak ji postupně vytvářet přidáváním jedničky. Ovšem toto přidání bychom museli uskutečnit nekonečněkrát, což nemůžeme ani v mysli. A tvrdit, že přidávat jedničku lze nekonečně krát, i když toho náš mozek ani žádný počítač není schopen, je naivní představa, že existuje něco, co toho schopno je, třeba bůh. To jsme se ale ocitli už hluboko v pavědě a nepodložených nesmyslech. Připomeňme si, že bůh musí být empirická kategorie, takže vyžaduje empirický důkaz. A i kdybychom byli bozi a představovali si stále dál, že přidáváme jedničku, kdy budeme mít nekonečně mnoho přirozených čísel?

Navíc i když zrealizujeme, zde pomyslíme, na miliardy či bambilióny přirozených čísel, stále budeme mít přesně 0% z jejich nekonečného počtu. Takový nulový vzorek nevypovídá absolutně nic o zkoumaném. Je to jako bychom dělali výzkum veřejného mínění před volbami a nikoho se na názor nezeptali. Když vezmeme to největší realizované přirozené číslo, není to ani ten nejmenší krok k nekonečnu, ani jsme se nepohnuli z místa při cestě k němu. Úvahy o nekonečnu, třeba věčnosti, jsou tedy založeny na naší totální neznalosti. Nekonečno je jen výraz limitů našeho myšlení, je to neexistující chiméra, stejně jako počasí na Zemi za nekonečnou dobu.

Autor: Jan Fikáček | středa 22.6.2022 9:07 | karma článku: 25,96 | přečteno: 1344x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 36,70 | Přečteno: 3325x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,83 | Přečteno: 818x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,73 | Přečteno: 534x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma: 24,49 | Přečteno: 876x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma: 45,75 | Přečteno: 6432x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Přijel německý prezident Steinmeier. Setkal se s Pavlem, uctí oběti střelby

29. dubna 2024  6:03,  aktualizováno  14:55

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zahájil dvoudenní návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho...

Za výbuchy ve Vrběticích stojí Rusko. NCOZ kvůli nespolupráci kauzu odložila

29. dubna 2024  11:12,  aktualizováno  14:24

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) odložili případ výbuchů skladů...

Rušení signálu GPS může způsobit leteckou katastrofu, varuje Pobaltí

29. dubna 2024  14:24

Pobaltské země varovaly, že rušení signálu GPS, ze kterého je obviňováno Rusko, by mohlo způsobit...

Macron nabízí sdílení jaderných zbraní pro obranu EU, nechce být vazalem USA

29. dubna 2024  14:08

Důvěryhodná evropská obrana by měla jít nad rámec ochrany, kterou už poskytuje Severoatlantická...

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.