Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nobelova cena za kvantovou esoteriku?

Loni dostali Nobelovu cenu A. Aspect, J.F. Clauser a A. Zeilinger. Nebudeme zpochybňovat jejich fyzikální práci, ale jako Einstein, Schrödinger, deBroglie, Dirac, Bohm či Bell budeme zpochybňovat jejich výklad kvantové mechaniky.

Dotyční nobelisté si za svou převážně experimentální práci onu cenu určitě zaslouží. Ne tak ale za svou interpretaci kvantové mechaniky, kterou přitom používají. John Bell, který svou Bellovou nerovností dokázal existenci kvantové provázanosti předpovězenou Einstein, dokonce prohlásil, že Bohr a Heisenberg vymyli svou pravděpodobnostní interpretací fyzikům mozky.

Ale k věci, k výkladu kvantové mechaniky. Nejproblematičtější je zřejmě kvantová superpozice. Ta je proslavená současně živou i mrtvou Schrödingerovu kočkou, která je údajně v těchto dvou stavech najednou, v superpozici dvou stavů. Všimněme si, že taková superpozice není pozorovatelná. Když krabici otevřeme, abychom se na kočku podívali, je-li živá, její údajná superpozice zmizí. Vysvětluje se to tzv. kolapsem vlnové funkce, která superpozici popisuje. Současně živou a mrtvou kočku nemůžeme tedy nikdy vidět. Jenže pak také nikdy nemůžeme zjistit, jestli v takové dvojakém stavu vůbec kdy byla. Nemůžeme nijak ověřit, že takový stav existuje. Kvantová superpozice tedy není žádný fakt, ale nanejvýš jen neověřená hypotéza.

Vezměme jinou superpozici, a to superpozici částice, která údajně projde současně dvěma štěrbinami vedle sebe. Je to klasický dvouštěrbinový experiment (viz obrázek níže). Když si vezmeme slova právě jednoho z výše uvedených Nobelistů, Antona Zeilingera, může se dočíst: "Superpozice existuje pouze tehdy, pokud nelze ani z principu zjistit, kterou cestou se částice vydala." Neboli opět, superpozice není ani v principu pozorovatelná. Superpozice je vlastně horší než bůh. O bohu někteří věřící tvrdí, že s ním mluvili. O superpozici ale shodně fyzici tvrdí, že ji nikdo nikdy ani vidět nemůže. A to principiálně. Pak ale není takový stav v empirické vědě vědecký, když ho není možné ani potvrdit ani vyvrátit (falsifikovat) experimentem nebo/a pozorováním. A možnost falsifikace je ve vědě nutnou podmínkou vědeckosti. Nezbývá než se ptát, jestli nedávní nositelé Nobelovy ceny nevyznávají esoterický výklad kvantové mechaniky.

On i obvyklý výklad Schrödingerovy kočky, tedy že je současně živá i mrtvá, je esoterický. Protože živou a mrtvou současně ji nikdy nemůžeme vidět. A samotný Schrödinger ji vymyslel proto, aby ukázal, že je superpozice hloupost

Dvouštěrbinový experiment předvádí vlnou interferenci přesto, že šterbinami posíláme částice.

Tzv. vlnová funkce popisuje pravděpodobnost polohy částice ve dvojštěrbinovém experimentu a vidíme ji na obrázku výše. Nebo může popisovat pravděpodobnost toho, že kočka je živá nebo mrtvá. Tak ta může být vyložena několika způsoby. Třeba právě kvantovou superpozicí nebo prostě jen tak, že částice letí u dvojštěrbiny pořád jen jednou přesně určenou drahou, ale my nevíme kterou. Souhlasíme zde s původním Bohrovým a dnes všeobecně uznávaným výkladem, že (při současném stavu vědy) nelze její dráhu určit, protože je z principu nepozorovatelná. Takže máme jen funkci, která popisuje pravděpodobnost, s níž se částice na nějakém místě nachází.

Něco takového známe z běžného života. Když střílí slušný střelec ze vzduchovky, je více jeho zásahů blíže středu než na okrajích (viz obrázek níže). Kdyby vystřeli třeba miliónkrát, hustota zásahů by mu vytvořila pravděpodobnostní funkci. Mimochodem ta funkce bude mít tvar velice podobný 1s orbitu elektronu v atomu. Střelec sice nevidí, kudy jeho střela letěla, ale nepochybuje o tom, že v každém okamžiku byla na přesném místě. To je přirozený výklad i pro částici u dvojštěrbiny, tak proč se pochybuje o jednoznačnosti její dráhy? Je to kvůli interferenci, která na "terči", stínítku vytvoří proužky (viz vlnky úplně na pravém okraji obrázku výše).

Z této interference jasně vyplývá, že chování částice v případě dvojštěrbiny je vlnové! A to je to, co fyziky zmátlo. Přece částice nemůže být zároveň vlna! Došli nakonec k tomu, že může. Ovšem daleko přirozenější je představa, že částice je pořád částice, ale "plave" na nějaké vlně. Interferenci dělá ta vlna, ne ta částice. Ostatně interferenci vidíme u vln na vodě i bez částic, takže evidentně interference nemá nic společného s částicemi. Že je částice vždy spojena s vlnou ukazuje i nedávno navržené řešení záhady spinu. Má to být rotace částice, ale třeba elektron je tam malý, že by při dané "rotaci" se musel jeho "povrch" pohybovat nadsvětelnou rychlostí. Tento problém je řešen představou, že s elektronem rotuje i prostředí kolem něj, které je to, které též vytváří vlny.

Zásahů do terče je více ve středu než na okrajích.

Je mnohem pravděpodobnější, protože přirozenější a ověřené na případech z každodenního světa, že částice má pořád určitou polohu, než že je na mnoha místech současně. Na mnoha místech současně je ona vlna, ne ta částice. U vlny je to zcela přirozené. To podporuje i fakt, že když částice nakonec dopadne na stínítko, má přesnou polohu.

Podpořme naši úvahu posledním argumentem. Vlnová funkce v kvantové mechanice sahá principiálně až do nekonečna, i když tam jsou její hodnoty mizivé. To je ale fyzikálně nesmyslné, protože částice, kdyby tam někdy skončila, musela by mít nekonečnou rychlost. To odporuje limitní rychlosti vyplývající z teorie relativity. A také, když kolabuje vlnová funkce (nebo vzniká), je to najednou všude, tedy i nekonečně daleko. To opravdu nevypadá na funkci popisující něco reálného. Je-li to ale funkce popisující naši neznalost, je její nekonečně rychlé zmizení snadno pochopitelné. Ona totiž popisuje jen model v naší hlavě, ne realitu. Popisuje naši neurčitost, ne neurčitost samotné částice.

--------------------------

Jestli vás téma zaujalo, můžete se pustit do dalších blogů jako Nevědecké pohádky moderní vědy III - "náboženství" Schrödingerovy kočky, nebo Proč se kvantová mechanika týká především makrosvěta, či Je naše vědomí kvantové, jak tvrdí Roger Penrose?

A nakonec technická poznámka. Mluvili jsme o kvantové superpozici, kterýžto termín ale vyšel ze superpozice v klasické fyzice. Ovšem v newtonovské mechanice znamenala superpozice jen součet, složení. Když máte dvě vlny na vodě, tak se složí v jednu komplikovanou vlnu. Říká se tomu interference. Ovšem takto nesložíte třeba dvě kulečníkové koule, aby vytvořily jeden objekt. Klasická superpozice u těles nefunguje. Kvantová superpozice má právě existovat i u objektů, přesněji částic. A to třeba tak, že je jedna částice je na několika místech současně. (Jinak se může superpozice týkat mnoha vlastností, třeba spinu částice nebo stavu kočky atd.)

Také nelze věřit tomu, že superpozice není falsifikovatelná, protože to by předpokládalo, že nejsou falsifikovatelné Heisenbergovy relace neurčitosti, že jsou principiálně nepřekonatelnou hranicí. Nefalsifikovatelné představy jsou ale nevědecké představy. Nezbývá než připustit, že zmíněné relace jsou jen dočasné omezení, dané našimi v dané chvíli omezenými prostředky. Protože ty tvrdí, že na superpozici nevidíme. Pak ale časem bude testována i existence superpozice, a vsadíme boty na to, že ji experiment odmítne coby neexistující. 

Takže aby byla superpozice vědecká nicméně chybná hypotéza, nutně to vyžaduje závěr, že je kvantová mechanika neúplná a Kodaňská interpretace je zjednodušený, neúplný a deformovaný, přesněji logicky nekonzistentní model. Kodaňská interpretace stejně jako relace neurčitosti jsou ale nevědecké jen tehdy, když se považují za definitivní nepřekonatelnou odpověď, protože pak nejsou falsifikovatelné. Jsou-li chápány jako překonatelné zjednodušení, jsou vědecké a budou překonány. V žádné pravděpodobnostní interpretaci nemůže být superpozice testovatelná. Einstein měl jako obvykle zase pravdu.

Autor: Jan Fikáček | středa 1.2.2023 9:30 | karma článku: 28,30 | přečteno: 1254x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 36,70 | Přečteno: 3313x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,82 | Přečteno: 806x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,73 | Přečteno: 531x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma: 24,49 | Přečteno: 874x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma: 45,75 | Přečteno: 6431x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  18:09

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.