Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pochopte kvantovou mechaniku za minutu díky sněhové vločce a umělé inteligenci

Kvantová mechanika je nepochopitelná jen tehdy, když člověk nerozumí jejímu filosofickému základu. I nedávní nositelé Nobelovy ceny za fyziku prohlašují, že kvantová mechanika dokazuje, že realita neexistuje. Jak prostý omyl.

Například od zmíněných nobelistů (Alain Aspect, John F. Clauser a Anton Zeilinger) se můžete dočíst, že reálné je pouze to, co se pozorováním nemění, co je to nezávislé na pozorovací vazbě. Z toho podle nich a podle mnohých dalších plyne, že na kvantové úrovni realita přestává existovat. Podobný názor měl i jeden z otců kvantové mechaniky Niels Bohr, který prohlásil: "Vše, čemu říkáme realita, je vytvořeno z věcí, jež za reálné pokládat nelze.". Všichni tito přitom v podstatě uznávají, že v kvantové mechanice pozorujeme tak hrubými prostředky tak jemné věcí, že když je pozorujeme, vždy je změníme. Nebo dokonce zničíme. Z toho ale jasně plyne, že zde nepozorujeme realitu, ale jen výsledky toho, jak jsem realitu změnili nebo dokonce zničili.

Vysvětlující metaforou tu může být třeba "pozorování" slepce, když chce hmatem něco zjistit o sněhové vločce. Je zcela jasné, že ji svým "pozorováním" hodně změní, ba zničí. Hmatem nepozná skutečně existující vločku, ale nanejvýš tak kapku vody, která z ní vznikne. Na základě toho ale přece nemůže říci, že vločky neexistují! Je to naprosto stejná situace, jako když v kvantové mechanice někdo prohlašuje, že realita neexistuje. Ona existuje, ale my ji jako slon v porcelánu svými akcemi rozflákáme, takže po našem pozorování už skutečně neexistuje nebo je alespoň hodně změněná. Kvantová realita je pro vědu (zatím) ve své nezměněné podobě stejně "neviditelná" nebo špatně "viditelná" jako pro slepce sněhové vločky.

Je to podobné situaci, kdy vidíme okno ve staré zničené budově, ale k oknu se nemůžeme dostat, protože je vysoko a schody se už zřítily. A z pozorování okna není jasné, jestli je v něm sklo nebo není, protože se nic neleskne. Tak vezmeme velký kámen a do okna ho hodíme. A když slyšíme, že sklo rozbijeme, prohlásíme (podle zmíněných nobelistů, že tam předtím žádné sklo nebylo, protože jsme ho nemohli vidět. Podobně v kvantové mechanice zaznamenáváme pouze reakce zničené nebo značně změněné částice či její vlastnosti, nikoliv to, co podle fyziky má reálně existovat. (Ostatně i v běžném světě nepozorujeme věci samé, nevletí nám do očí stůl, na který se díváme, ale jen fotony jím odražené. Rozdíl je jen v tom, že ty jsou tam malé, že stůl nezničí nebo výrazně nezmění. Vlastnosti částic ale fotony změní.)

Dotyční fyzici opírají svůj názor o představu nepřekonatelných Heisenbergových relací neurčitosti, nepřekonatelné kvantové neurčitosti. Tady nám opět pomůže náš slepec. Je opravdu jeho způsob pozorování sněhové vločky nepřekonatelný? Není. Zrak ho snadno jemností překoná.

Takhle si atomové jádro s elektrony kolem něj představuje AI.

Kvantová neurčitost je ale údajně neodstranitelná. Ale to je jako tvrdit, že vločku každým typem pozorování musíme zničit. Co že říkal Karl Popper že je kritériem vědeckosti? Falsifikovatelnost? Tedy vlastně překonatelnost? Představa, že je kvantová neurčitost nepřekonatelná, tedy není ani vědecká představa a tedy ani představa pravdivá. Dokonce už "známe" hned několik jevů, které Heisenbergovy relace překonávají. Je to třeba kvantová provázanost, za kterou právě zmiňovaní nobelisté dostali svou cenu. U ní známe jen výsledek měření dvou vzdálených částic a "nevidíme" to, co se děje mezi nimi, samu provázanost. Tzv. virtuální částice jsou také tímto případem. A protože jsou virtuální fotony základem pevnosti naší Země, je i náš každodenní život důkazem, že pod Heisenbergovými relacemi existuje velmi reálný a pevný i když zatím "neviditelný" svět.

Co je to tedy realita, jak nám správně říká naše intuice vyvinutá v našem každodenním světě? Realita je to, co pozorujeme nedestruktivním způsobem. Takový ale ještě u kvantové mechaniky musíme najít, spíše ale se již známý (kvantová provázanost) musíme naučit používat.

-----------------------------------

Jestli vás zajímají další vědecké blogy o kvantové mechanice, zkuste třeba:
Nevědecké pohádky moderní vědy III - "náboženství" Schrödingerovy kočkyProč se kvantová mechanika týká především makrosvětaJe naše vědomí kvantové, jak tvrdí Roger Penrose?

Autor: Jan Fikáček | úterý 12.12.2023 9:07 | karma článku: 27,23 | přečteno: 1221x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 36,70 | Přečteno: 3320x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,83 | Přečteno: 813x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,73 | Přečteno: 532x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma: 24,49 | Přečteno: 875x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma: 45,75 | Přečteno: 6432x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Pro mírové rozhovory s Ukrajinou nejsou důvody, řekl Kreml. Jednat odmítá i Kyjev

27. dubna 2024  11:45,  aktualizováno  12:14

V současné době neexistují důvody pro mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, protože Kyjev...

KOMENTÁŘ: Jako figurky na šachovnici StB. Akce Skaut byla obří past na odboj

27. dubna 2024

Premium Odboj, nebo provokace? Před pětasedmdesáti lety, v dubnu roku 1949, vrcholila u nás akce Skaut,...

Sociální nůžky se rozevírají. Češi chudnou, ač pracují, říká antropoložka

27. dubna 2024

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 45 573 korun hrubého, vypočítala Platforma pro...

Precheza dostala novou pokutu za únik oxidu siřičitého, má zaplatit půl milionu

27. dubna 2024  11:27

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.