Tajemné nekonečno jednoduše (1)

23. 02. 2015 10:02:00
Nekonečno vzbuzuje přímo náboženské pocity. Je bohem matematiky. Jeho existence je bez diskuse. Vždyť získat jej je tak snadné! Stačí třeba vypsat, že jedna třetina je 0,333333.... a hned máme nekonečnou řadu cifer. Nebo nemáme?

Tak začněme tedy nejprve touto řadou, nebo libovolnou jinou řadou cifer pro některé číslo s nekonečným desetinným rozvojem. Už jste někdy viděli takovou řadu zcela hotovou, napsanou do nekonečna? "No, počkej!" odpovíte mi. "Neviděli, ale ono si jde představit, že je nekonečná." Tak OK. Pojďme realizovat takovou představu v hlavě. Ehm... zase to nejde. :-) V té hlavě si taky představíte taky jen pár cifer. A pak řekneme: "Atd.".

Tím vlastně ale jen vytvoříte algoritmus, kterým říkáte, jak vyplivnout další cifru. Kolikrát ale byste museli tento algoritmus použít, abyste udělali celou řadu? Nekonečněkrát ! Jenže, tím jste se dopustili podvodu. K tomu, abyste dosáhli nekonečna, jste použili představu, že nekonečno už máte. To je matematický faul, kterému se říká tautologie. Je to něco, jako kdybyste dokazovali, že stvoříte králíka z hlíny, ale na místo už dopředu toho králíka dali. Navíc, jsme jen nekonečnou řadu čísel převedli na nekonečnou řadu kroků a musíme teď předvést, že jde realizovat nějaký krok nekonečněkrát. A jéjda. :-( Jsme tedy tam, kde jsme byli. Proč tomu tak je?

Jakákoliv matematická úvaha je existenčně závislá na materiálním nositeli informace. Neexistuje informace bez sešitu, knihy, videa, našeho mozku nebo počítače. Vše jsou to ale materiální struktury. Ty jsou ovšem ve všech parametrech konečné a nedovolují realizovat nekonečno v jakékoliv podobě (mají konečné rozměry, konečný počet atomů, konečnou dobu existence...). Řeknete: "Ale to je věc té hmoty, ne té matematiky. Matematika je na hmotě nezávislá." Opravdu? Tak zkuste oddělit matematiku od hmotného nositele. Ano, jakákoliv informace se může přenášet z jakéhokoliv nosiče na jiný, je na každém konkrétním nezávislá, ale nikdy se nemůže oddělit od všech nosičů současně. Bez hmotného nositele nemůže existovat a to proto, že je jen modelem reálných vztahů, jen je kopíruje (i když to někdy ještě nevíme). Úplná nezávislost matematiky na realitě je jen klamný povrchní dojem.

Vypadá to tedy na smrt nekonečna. Vypadá to, že nekonečno neexistuje. Nekonečno je skutečně jako Bílá paní: všichni o něm mluví, ale nikdo ho nikdy neviděl. :-)

Pokračování zde.......

(Kdokoliv může v diskusi navrhnout, jak jinak dosáhnout nekonečna a já se pokusím v některém z dalších blogů vysvětlil, proč to nejde. Tenhle první blog je jen první z mnoha argumentů proti nekonečnu, který chci tady uvést.)

Autor: Jan Fikáček | pondělí 23.2.2015 10:02 | karma článku: 31.78 | přečteno: 1625x

Další články blogera

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 600 | Diskuse

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma článku: 45.70 | Přečteno: 6276 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 30.21 | Přečteno: 2101 | Diskuse

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 39.56 | Přečteno: 7005 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 21.73 | Přečteno: 502 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.85 | Přečteno: 178 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 282 | Diskuse
Počet článků 307 Celková karma 31.85 Průměrná čtenost 3138

Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...