Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jazyk jako komunikační nástroj je jistě ovlivněn prostředím a potřebností, na druhou stranu ovlivňuje myšlení. Dle zjednodušeného pohledu by potom kulturní nadstavba, zaváněla jakousi samoúčelností, ale tak tomu není.

Z opačného pohledu je nutné si uvědomit, že zplošťování a zjednodušování jazyka vede k jeho postupné degeneraci, což má za následek hloupnutí obyvatelstva a neschopnost pochopení složitějších myšlenkových konstruktů. Je otázkou, zda stále vyspělejší technika a její pochopení je schopna bohatost jazyka nahradit. Vzdělanost se pak může ubírat zcela jiným směrem.

0 0
možnosti

Jednou jsem už také viděla, ale podívala jsem se ráda znovu. Poučné nejen kvůli kmeni Pirahá, ale i konkurenčnímu způsobu boje mezi vědci... kteří jak jinak, žijí minulostí a hlavně budoucností. Tím jsem nemyslela pana Everetta... VámR^

2 0
možnosti

Myslím, že jsem to viděl - ten lingvista se pak už nemohl ke kmeni dostat, úřady to blokovaly a Chomski jeho teorii úplně odmítl - protože se mu nehodí do krámu. Úvahy autora o důvodech, proč mají indiáni takový jazyk, jaký mají, vypadají logicky. Jen to odkazuje na to, že mozek, jehož produkt je mysl, není tak důležitý - aby vytvořil jednotný mustr například jazyka. Dodává vlastně nástroj myšlení a jazyk se vytvářel podle daných podmínek. To, že tihle indiáni ignorují čas, je opravdu zvláštní - vidí přece, jak lidé stárnou..... Eskymáci by pak taky nemuseli mít pojmy času - protože i oni mohou být v oblasti, kde led nikdy netaje a moře je pořád stejné........A k té stavbě pyrmid jako příkladu, že jazyk je složitý účelově - lidi moc nemyslí na to, že starý Egypt musel vznikat dlouho - před ním tam byly minimálně 10 000 let nějaké nomádské kmeny, které tvořily taky nějaká království a měly složitý jazyk a starý Egypt jako civilizace vznikal postupně- jazyk už měly od těch nomádů k dispozici. Nevznikl proto, že stavěli pyramidy....to by bylo příliš rychlé.

2 0
možnosti
Foto

U těch Eskymáků se musí vzít v úvahu střídání roční dob, které velmi výrazně ovlivňuje jejich lov a tím i přežití, a ochranu před mrazem apod. To u Pirahá není.

Jo, to s tím vývoje Egypta asi tak bude, moc jsem to zjednodušil. Chybí mi holt historické znalosti. :-( Díky za upřesnění.

1 0
možnosti
  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.