Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MS

Zajímavý článek. Myšlenky jsou ve shodě např. s možnostmi předpovědi počasí a vývoje klimatu v minulosti i budoucnosti. Čím dál od současnosti, tím mlhavější. Problémy s neúplností informací zřejmě nelze principiálně nikde obejít.

Zmíněný deterministický chaos si lze mj. představit jako pohyb míčku vrženého danou energií v členitém terénu různým směrem. Některé nerovnosti míček překoná, ale jen do velikosti své energie. V hlubokém údolí je jeho pohyb do značné míry determinován. Analogicky pokud by byl Hitler zabit ve WWI, nejspíš by nevznikla nacistická diktatura, ale situace v mnoha zemích byla pro vznik diktatur příznivě nakloněna. Mohl by uspět führer trochu jiného ražení.

.

Uvědomil jsem si jednu věc ke článku, že by bylo možné zkoumat nitro černé díry pomocí párů kvantově provázaných částic. Částice sice spadne do černé díry v konečném vlastním čase, ale z hlediska vnějšího pozorovatele trvá pád na horizont událostí nekonečně dlouho. Takže změna u pozorované částice by stejně detekovala stav provázané částice ještě nad horizontem.

2 0
možnosti
Foto

O pozorování struktury černé díry kvantovou provázaností jsem napsal blog 11.4. :-) : https://fikacek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=654767

0 0
možnosti
WW

Pane Sedmík, to gró je jinými slovy o tom, že simulátor, dejme tomu nějaké SimCity z 80.let, může onu historii nějak simulovat (ztráta informace a ostatní je v blogu) a z pohledu toho "simulovaného", dejme tomu v jeho "simulovaném" čase, někdy kolem 60. let, je přeneseně simulován svým potomkem z 80.let. Co ale, až se simulace přehoupne přes 80.léta? Game Over? Je schopna zastaralá platforma poskytnout nové nástroje k simulaci po miléniu atd.? Z tohoto pohledu logicky padají okultní představy nábožensky zbarveného paradigma stejně jako i smysl simulace, leda že by vševědoucí a všemohoucí architekt nebyl vševědoucí a všemohoucí...

3 0
možnosti
  • Počet článků 311
  • Celková karma 28,80
  • Průměrná čtenost 3139x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.