Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JS

Váš text se velice obtížně čte, a to hlavně kvůli značnému počtu chyb. Pokud byste volil méně "šroubované" věty, možná byste neměl tolik problémů se správným skloňováním.

Ve Vašem článku se také píše, že "Einstein nalezl nové principy", mezi nimiž vyjmenováváte také "Lorentzovu symetrii". Možná se mýlím, ale řekl bych, že princip "Lorentzovy symetrie" asi objevil H. A. Lorentz a nikoli A. Einstein. Tato Vaše nepřesná vyjádření jsou zdrojem poněkud nechtěného humoru.

Navíc co se týče "přesnosti", tak nejde o problém měření, protože jak Einstein, tak Lorentz formulovali své teorie matematicky, nikoli měřením. Skutečnost, že v reálném světě nelze dosáhnout teploty absolutní nuly, neznamená, že nemůžeme teplotu absolutní nuly matematicky určit. Výsledky našich měření, ačkoli pochopitelně nikdy nemohou být zcela přesné, i přes svou nepřesnost potvrzují pravdivost jejich matematických "vzorů". To je podstata té myšlenky, kterou se pokoušíte komentovat.

Také píšete něco o tom, že "některé galaxie se od nás vzdalují nadsvětelnými rychlostmi, s čímž si speciální relativita opravdu neporadí". Obávám se, že právě tento problém řeší speciální teorie relativity. Celá teorie relativity je založena na tom, že všechno ve vesmíru je podřízeno rychlostní konstantě, která je definována jako mezní rychlost pro pohyb a šíření hmoty.

Možná, že kdyby Vaše úvaha obsahovala méně filozofické nadřazenosti, byla by přesnější.

1 1
možnosti
Foto

Einstein si Lorentzovu symetrii odvodil sám, a pokud si pamatuju dobře, ani Lorentzovo dílo neznal. (Tenkrát moc o sobě nevěděli Lorentz, Einstein, Poincare, Minkowski a další, kteří se snažili speciální teorii relativity formulovat.) A pokud si pamatuju dobře (ale má paměť je chabá), tak dokonce aby ocenil Lorentze, sám Einstein navrhoval, aby tato symetrie byla pojmenována pro Lorentzovi. Takže překvapivě ji Albert opravdu objevil samostatně. Ale to snad není nic, co by jakkoliv měnilo význam hlavních myšlenek blogu. :-)

V každém případě děkuji za připomínku, je mi jasné, že některé věty jsou dlouhé, i když dávají přesný smysl. Pro lepší čtení se pokusím blog zrevidovat.

Celý blog jasně říká, že se mluví o realitě a že v realitu nemohou idealizace popsat přesně. Ano idealizace "sama sebe" popisuje zcela přesně, ale vůči realitě jde vždy jen o zjednodušení. Ve fyzice jsou idealizace jen proto, aby popisovaly realitu. Každý empiriciký pokus o ověření je měřením, tedy vztahem reality a modelu, a mezi nimi vždy existuje rozdíl.

Rozhodně si speciální relativita neumí poradit s nadsvětelnými rychlostmi. Zkluste si dosadit do jakéhokoliv STR vzroce rychlost větší než světlo a uvidíte. :-) Nadsvětelnou rychlost vysvětlilo až "tečení" prostoročasu, tedy myšlenka z obecné relativity.

Obávám se, že mé údajné nepřesnosti (nadsvětelná rychlost v STR, Lorentzova symetrie, vztah modelu a reality), jsou spíše Vaše chybičky. Takže se zdá, že je blog i fyzikálně přesnější, než Váš komentář. Hlavně bych "nadřazoval" správného pochopení před chybami v úvahách, s dovolením, takže ty své chyby si, prosím, opravte. :-)

0 1
možnosti
MB

M10i73l83a51n 37B51í28l80e74k

24. 9. 2018 12:44

Píšete dobře, že člověk by při řešení problémů neměl hledět na dělení oborů. Podle mě i jejich klasifikování podle přínosnosti je ošidné. To, že by se nemělo zabíjet, likvidovat druhé kvůli pofidérním důvodům atd. atd. (tedy problémy, které jsou do značné míry v gesci praktické filozofie), by asi postižení brali jako přínosnější než jakkoli dechberoucí objevy z jiných ranků...

0 0
možnosti
RW

1. Příroda se NEŘÍDÍ přírodními zákony, přírodní zákony jsou jen lidským popisem chování přírody.

2. Vědecká metoda je jen jeden z mnoha způsobů poznávání světa.

Znalost a pochopení těhto dvou postulátů jsou velmi důležité pro chápání světa a zajisté by omezili vynášení absolutních soudů a "pravd".

3 0
možnosti
Foto

Ad 1 - plný souhlas. Ad 2 - ano, ale vědecká metoda je daleko nejúčinnější metoda, má daleko nejlepší výsledky a nejpravdivěji svět popisuje. Ale přesto není vědecká metoda v ničem absolutní.

0 1
možnosti
JU

J80o17s34e34f 26U72l45m39a97n

24. 9. 2018 11:36

Co jsem slyšel od vašich kolegů, by vás asi příliš nepotěšilo, ale nechci to tady probírat, tak se chci zeptat jen na jednu věc. Je pravda, že článek na Wikipedii, který tam již není, ale pár let zpět byl, jste o sobě napsal vy sám? :-)

0 0
možnosti
Foto

Ono mě spíš zajímá, jestli jsou řešení, o kterých mluvím, správná. To mě zajímá přece jen o něco víc než názory lidí. :-) V lidském hodnocení je spousta subjektivního a motivace jsou často osobní, ne vědecké.

Jo, jako neznalý jsem napsal takový záznam, neboť jsem neměl informaci, že "není vhodné" takový záznam psát. Ale vydržel tam dost dlouho a byl mnoha lidmi upravován a splňoval kritéria významnosti a nakonec i zdrojů. Finálně byl ten záznam celý změněn jinými a objektivizován, takže většina formulací ani nepocházela ode mne. Ostatně CV si taky píše člověk sám a jestli jsou v něm pravdivé informace, tak je to OK. :-) Můžete posoudit zde (ale protože to není Wiki záznam, uvádím tam i všechny své blogy apod.): https://www.facebook.com/notes/jan-fikacek/jan-fik%C3%A1%C4%8Dek-wiki-z%C3%A1znam/1894957710529694/ .

Mimochodem, nesouvisí to zřejmě s filosofickými myšlenkami blogu, nebo ano? :-) Nebylo by vhodnější se zabývat spíše vědou než klepy? :-)

3 0
možnosti
Foto

Nechci se mísit do vědecko-filosofické debaty, ale mám dojem, že už motivací vašeho blogu nemůžete být 2:0. :-)

0 0
možnosti
Foto

:-) Však také hlavní motivací byly filosofické myšlenky. Byl jsem docela nadšen Lubošovým obecným uvažováním, i když trochu zjednodušeným.

Že moje motivace "2:0", tedy osobní motivace nebyla příliš silná, o tom svědčí, že jsem si Lubošův blog přečetl 27.7., neboť mě na nej kamarádi upozornili, a reakci píšu po 2 měsících, tedy 24.9. :-) A bavila by mě osobní výměna názorů s Lubošem a nejsem na něj ani naštvanej, vždyť si sám vlastně udělal poněkud ostudu tímto blogem.

Už jsem moc starej na to aby mě osobní záležitosti moc pálily. Klidně zajdu s Lubošem na pivo, když bude chtít. Vždyť je chytrej a pokec s ním by byl pro mě inspirující, i když není ve filosofii světová třída. :-)

0 0
možnosti
  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.