Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Nepovažoval bych perspektivní vidění za deformaci, ale jen za způsob, variantu.

0 0
možnosti
Foto

Ano, člověk si tak na deformace zvykne, že mu jako deformace nepřijdou. Ale on ten předmět v dálce opravdu není tak malý. :-)

0 0
možnosti
DS

No, doporučuji některý článek na téma telecentrické a běžné optické soustavy https://www.edmundoptics.com/knowledge-center/application-notes/imaging/advantages-of-telecentricity/ . Pak se k tématu můžeme vrátit.

1 0
možnosti
Foto

Báječný, skvělý, úžasný! Tohle jsem vážně neznal. A to jsem fotograf. Ono se to na focení moc nepoužívá zřejmě. :-)

Nicméně tyhle telecentrické objektivy moc použitelné pro člověka nebudou. Asi těžko (zatím) člověku aplikujeme telecentrické oči a i kdyby koukal telecentrickými "brýlemi", bude ztracen, protože mozek je zvyklý vnímat perspektivně. Například je evidentní, že když se budeme koukat na stejně velké leč různě vzdálené kostky (jako na obrázku v tom linku), pak je uvidíme zepředu stejně velké. Ale jakmile je začneme obcházet, nastane pro nás optický zmatek. Asi si nedovedu přesně představit jaký. :-)

Jinak mi ale v blogu ani nešlo o konkrétní způsob odstranění perspektivního zkreslení jako o to, že když se jedna deformace odstraní, jiná vypluje. Tedy o to, že jakékoliv vnímání vždy nevyhnutelně znamená nějakou deformaci.

Ale opakuju, že jsem z toho linku nadšen a moc za něj děkuji. R^

0 0
možnosti
  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.