Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Pokud si umíme představit, že reálný vesmír je jen abstrakce, pak určitě abstrakcí je.

0 0
možnosti
JP

J59o21s89e18f 57P93o28t52r

15. 5. 2019 21:21

Pane Fikáček,

bohužel vám musím sdělit, že souhlasím s některými vašimi kritiky zde. Třeba mi není jasné, když mluvíte o STR a používáte citát:"„Prostor sám a čas jsou napříště odsouzeny ke zmizení do pouhých stínů, a pouze spojení obou si zachová skutečně nezávislou existenci." proč neuvedete, že právě genialita Einsteina spočívá v tom, že sloučil čas a prostor jako gravitační pole, kde hmota ohýbá prostor a čas, a prostor určuje jak se má hmota pohybovat.

0 0
možnosti
DT

Tohle mi připomíná schodiště. Vy stojíte na prvním schodu a pokřikujete na pana Fikáčka "heleeee Frantoooo tady na tom schodě je fakt dobrej výhled". A on je mezitím někde nahoře a už vaše halekání ani neslyší.

Tak alou na ty další schody! Je jich ještě spousta. R^

2 0
možnosti

Otázkou je: Co abstrakce není?

Jaký "nástroj" použít k dosažení 100% objektivity?

1 0
možnosti
Foto

Dle mého je abstrakce vše, o čem můžeme něco říci. Realita je například nejobsáhlejší, nejhlubší, nejkomplexnější abstrakce, kterou máme. Smyslově racionální abstrakce.

100% objektivita neexistuje. Objektivitu může jen maximalizovat, IMHO. Navíc je objektivita relativní. Že je mi zima je fakt, ale je to relativní fakt závislý třeba na tom, jak mám nízký tlak či horečku. :-)

2 0
možnosti
WW

R^

Tak toto popularizovat a ještě se obrnit vůči některým, kteří se raději z pohodlnosti zabejčí se svou pravdou, než aby šli po tom od píky, tak to klobouk dolů. Snad na jejich bezvýznamnou obranu, že modely moc nelákají už jen z představy, že je třeba v rámci jich vypustit jednu dimenzi, tedy s představivostí se musí jakoby do subprostoru, někdo jiný si nevím proč představuje hyperkostku, která je jen o euklidovském prostoru, tedy o něčem jiném a pak přímo STR, ze které nevyplývá separovaný čas, ale sjednocený s prostorem do 4 dimenziálního kontinua, čemuž spíš vyhoví nějaký diagram a to je pak zmatek. Když byl nakousnutý hologram, snad by se to dalo využít ke komplexní vizualizaci a zkusím do toho v závěru natlačit ještě další dimenzi, která má také své opodstatnění. Záznam hologramu je ve 2D, projekcí (rekonstrukcí) vystupuje do 3D reálně (z optiky, s opačnou hloubkou je reálný) a pak by stačilo hologram (tu jeho 2D platformu) prohnout. Výsledný obraz z difrakce se zdeformuje. Dalo by se tedy říci, že tento "obraz" už prostupuje všemi 4 složkami (dimenzemi) současně s následkem deformace, jako z pohybu. Navíc, to "ohnutí" (další složka) není něco přidaného z rozmaru, ale je to součást téhož "prostoročasu" ze "subprostoru" modelu a s trochou fantazie to vyhoví stejně dobře, jako průniky ošizené o jednu dimenzi. To by mohlo k pochopení stačit a pokud se to upgraduje, ohyb je též projev gravitace, která se nemá ráda s STR a tudíž v tomto modelu se musí zakřivit do dalšího rozměru, tedy už by se jednalo o 5D (4 dimenzionální varieta utopená v euklidovském, nebo pseudoeuklidovském 5D) a Minkovského prostor nemá problém se zakřivením z OTR (zamezování gravitačních singularit), takže model je možné použít stupňovaně po vstřebání dřívějšího i v obecné relativitě. ;-)

3 0
možnosti
Foto

5D? To je slabota. Michio Kaku nedávno na N24 Doku popisoval vesmír v 8D a prostor rozdělil na nekonečně mnoho plochých vesmírů ve 2D ,které jsou vzdálené jen několik centimetrů od sebe. Když už hovadina, tak musí stát za to.

Minkovského prostor nemá problém se zakřivením z OTR (zamezování gravitačních singularit), takže model je možné použít stupňovaně po vstřebání dřívějšího i v obecné relativitě. ;-) Walda Winter 67919

Já budu muset rovněž psát své blogy podobným stylem, aby tomu rozuměl jen blázen. Je jasné, že pokud píši jasně a srozumitelně, tak to nemůže být ta pravá věda, protože to může pochopit "každý"

STR a OTR se diferencuje v kvadrantu s teorií kvantové superpozice, a tak model 8D se fraktálně odlišuje od kvantové singularity v nekonečnu. Proti zakřivení rozměru v 5D se naopak v "prostoročasu" modelu v 2D, jak vyplývá ze "subprostoru" a to celé se upgraduje, takže gravitační singularita, jak vyplývá ze 4 dimenzionálního kontinua. Výsledný obraz z difrakce se zdeformuje, jak potvrzují gravitační vlny a tak to zapadá do teorie všeho.

Doufám, že jste pochopily moje hypotézy. S úctou váš Jára Cimermann.

1 2
možnosti
Foto

Abstrakce a realita.

Běžný člověk se těmito hypotézami nezabývá, protože mu nic nepřinášejí. Ze zkušeností z běžného života ví, že se dá pohybovat doprava a doleva, dále dopředu a dozadu, nebo nahoru a dolů. Z těchto poznatků se dá usoudit, že prostor je trojrozměrný, tedy 3D. Pokud si něco namalujeme na papír, tak víme, že se jedná o plošný obraz. Když se díváme na televizní obrazovku, která je rovněž dvojrozměrná, tedy 2D, tak si musíme obraz který vidíme přizpůsobit v mozku, abychom mohli porozumět co se tam vlastně děje. Je to vlastně také abstrakce.

Když se někdo začne zabývat vědou, tak se časem dostane až k věcem, které nejsou pouhým okem vidět, protože jsou malé, nebo velmi rychlé a když využije veškeré technické prostředky a přesto to nestačí, tak se uchýlí k představám.

Ve svých představách si promítá děje, jak to asi může být a vytvoří nějakou hypotézu, s kterou se ztotožní a snaží se to předat jiným, aby tomu věřili.

Některé hypotézy se dají nějakým způsobem pochopit ( ne, však ověřit), ale stálým opakováním, nakonec vejdou v povědomí veřejnosti a ta, aniž o tom přemýšlí, příjme tyto myšlenky, jen pro to, že je vyslovil prominent.

0 0
možnosti
Foto

A co tím chtěl jako básník říci? :-) STR ve 4D je experimentálně ověřený fakt a je úplně jedno, kdo to řekl. Navíc Minkowski, který s tím přišel, nebyl žádný prominent.

OTR je 4D a byla prokázána naposledy gravitačními vlnami. Jen člověk velmi neznalý či neschopný kritické úvahy odporuje experimentálně ověřeným koncepcím. STR a OTR prostě bez 4D nejsou udělat. Nepochopení je, koukám, mocná čarodějka. ;-D :-)

3 0
možnosti

Tak trochu jste mi připomněl dobu mého dospívání, kdy při nekonečných večerních debatách s kamarády o astrofyzice a pár žejdlících pěnivého moku vznikaly opravdu odvážné hypotézy, zakončené obvykle konstatováním, že všechno „tam nohoře“ je Laterna magika a my tady „dole“ jen jakési mraveniště pro pobavení vyšších bytostí. No a ráno pak vždycky nastoupila tvrdá realita (probuzení se s opičkou na zádech, resp. pořádná kocovina);-)

2 0
možnosti
Foto

:-) Já bych vynechal ty vyšší bytosti, které IMHO do tohoto scénáře nepatří, a pak plný souhlas.

2 0
možnosti
  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,39
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.