Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Měl vzniknout stát Izrael?

15. 01. 2018 10:05:24
Před revolucí podporoval režim Palestince, po revoluci zase Izrael. Bylo mi to jedno, neboť jsem situaci neznal a nevěděl jsem, kdo je "hodný" a kdo je "zlý". Vadila mi ale ta neznalost, tak jsem si historii té oblasti nastudoval.

Nastudoval jsem si ji v průběhu jednoho roku z rozmanitých pramenů, ze zdrojů obou stran a také z názorů nezávislých expertů. Uznávám, že mírně převažovaly židovské zdroje. A tady je to, co jsem z té historie pochopil.

Myslím, že situace je celkem jasná a ověřit si ji můžete třeba na Wiki. Vezměte si rok 1870, kdy v dané oblasti žilo 17 500 Židů, tedy to bylo arabské území. Po první světové válce a pádu Osmanské říše svěřila Společnost národů v roce 1917 mandát nad Palestinou Britům s plánem zřídit tam domovinu pro židovský národ. Docela pěkné koloniální rozhodnutí, které se nezajímalo o to, co na to místní Arabové, a tak k velkému překvapení to vyvolalo snahu Arabů bránit své území. Postupně totiž docházelo k masivnímu přistěhovalectví Židů a Židé vykupovali arabskou půdu (celkem jí koupili jen 7% území, které pak obsadili). Taky by se vám asi nelíbilo, kdyby se nějaký národ začal masivně stěhovat na Moravu s plánem založit si tam vlastní stát. V podstatě je to horší než současná imigrantská vlna, které se sousta lidí bojí, i když k nám ještě nedorazila.

Od roku 1919 do roku 1929 se sem přistěhovalo více než 100 tisíc Židů a tak Britové kvůli násilnostem brzdili jejich příliv. Silná přistěhovalecká vlna proběhla v 30. letech jako reakce na vzestup nacismu v Evropě. To se na území přistěhovalo přes čtvrt miliónů Židů, což znamenalo další nepokoje. Proto (nejen) Britové ještě více potlačovali příliv Židů a zavedli přistěhovalecké kvóty.

Po 2. světové válce už bylo na území 33% Židů oproti 11% v roce 1922. Tlak Židů rostl, a když Britové nechtěli ustoupit, Židé se začali více vyzbrojovat, nicméně jejich útoku na britskou armádu a policii nelze asi nazvat terorismem, protože neútočili na civilní obyvatelstvo. Jejich útoky ale eskalovaly, na což Společnost národů zareagovala rozhodnutím o vzniku dvou států, Izraele a Palestiny. Do konfliktu se přidali i Arabové a oboustranně se začalo útočit i na civilní obyvatelstvo a docházelo k oboustranným masakrům.

Už z uvedeného je celkem jasné, že šlo o imigrační vlnu Židů, částečně aktivovanou válkou (jako dnes) a holokaustem, a částečně způsobenou sionismem, tedy představou návratu Židů do prapůvodní vlasti, kde žili před cca 2000 lety. Nicméně i když je prapůvodní vlast pro Židy silnou motivací, nezakládá žádný nárok na toto území. Navíc je to hodně mýtus, protože souvisle to byla jejich domovina 70 let, král David byl spíše kmenový náčelník než král, takže představa židovské domoviny na tomto území byla vždy spíše sen a přání, než že by to někdy byla pravda. Lze také vysledovat, že původní vlast Židů je v oblasti severovýchodu Turecka.

Ale i kdyby to pravda byla, by si pak Italové mohli, podle této logiky, činit nárok třeba na obrovskou část území Evropy, kde kdysi byla Římská říše. Z tohoto hlediska lze chápat rozhodnutí Společnosti národů jako nespravedlivé, neboť pomíjí nárok Arabů na tuto jejich vlastní zemi. Samozřejmě není ani pravda, že toto území byla jen poušť. Část sice ano, ale bylo tam i dost úrodných oblastí.

Je sice pravda, že na Židech byl spáchán strašný zločin holocaustu, nicméně ani tento zločin nezakládá žádný nárok Židů na nějaké arabské území, neboť to nebyli Arabové, kteří jako německý národ realizovali holokaust. Vznik státu Izrael je něco takového, jako kdyby dnes EU rozhodla proti našemu odporu, že Morava připadne imigrantům, protože se u nich válčí a oni umírají. Celý následující eskalující problém je důsledek tohoto nespravedlivého rozhodnutí, které se v koloniálním duchu nezajímalo o původní obyvatele a jejich spravedlivé nároky. Tyto nároky jsou přitom platné bez ohledu na to, jak kdo hodnotí místní Araby. Žádné právo nezná ztrátu nároku na vlastní zemi z důvodu, že se někdo nechová pěkně. Zejména když je toto "nepěkně" chování vyvoláno dost také anexí území, a je tedy možno chápat jako obranu svého práva.

Samozřejmě právní stránka je daleko diskutabilnější. To, co píšu, je hodnocení z hlediska dnešního stavu morálky a práva, a před válkou a po ní ještě nebylo mezinárodní právo a morálka tak jasné jako v současnosti. Je na právnících a historicích práva, aby věc posoudili, a uvážili nakolik protiprávní ten postup byl. Také nemám žádné reálné návrhy na řešení současné situace, protože mi chybí podrobná znalost současné situace v Izraeli a v Palestině a postoje mnoha států k této oblasti. A navíc mě ten případ dál až tolik nezajímá, neboť jsem mu chtěl jen rozumět, ne ho řešit.

Je ale jasné, že původní příčinou této problematické situace je anexe území Židy a přezíravý postoj koloniálních mocností (Britů i OSN) a loutkových vládců daného území. Palestinci jsou v tom celkem nevinně.

P.S.: V diskusi budu mazat agresivní komentáře, fanatické komentáře. osobní komentáře a komentáře zcela bez argumentů. Faktické a analytické komentáře jsou vítány, zejména pak oponenti s tímto přístupem. Vtip maže vše, protože vylučuje agresivitu. Howgh. :-)

​P.P.S.: Zde popis terorismu, který také vedl ke vzniku Izraele.

Autor: Jan Fikáček | pondělí 15.1.2018 10:05 | karma článku: 36.57 | přečteno: 3157x

Další články blogera

Jan Fikáček

Je možný warpový pohon ze StarTreku? Je možné překonat rychlost světla?

StarTrek používal termín warpový pohon dávno předtím, než tento pohon jeho autor, Miguel Alcubierre, v roce 1994 vymyslel. Dokonce Miguel použil pro svůj pohon slovo warp proto, aby uctil tento seriál. Ale je warp vůbec možný?

25.2.2020 v 9:07 | Karma článku: 31.54 | Přečteno: 1219 | Diskuse

Jan Fikáček

Co bylo před multivesmírem, před multi-multivesmírem, před multi-multi-multivesmírem......

Řešíme-li otázku, co bylo před velkým třeskem, dojdeme asi k názoru, že to byl bůh nebo multivesmír. Hned se pak ale musíme zeptat, co bylo před nimi! A mohli bychom v řadě "před" asi pokračovat do nekonečna. Opravdu mohli?

18.2.2020 v 9:15 | Karma článku: 35.38 | Přečteno: 1421 | Diskuse

Jan Fikáček

Co bylo před velkým třeskem. Nic?

Bonmot tvrdí, že na všechny složité otázky existuje jednoduchá odpověď... pochopitelně špatná. Jednou z takových je, že žádné předtím u velkého třesku nebylo, neboť nebyl čas. Prostých mylných odpovědí je u této otázky víc.

11.2.2020 v 10:05 | Karma článku: 42.78 | Přečteno: 2982 | Diskuse

Jan Fikáček

Je kvantová psychologie (pa)věda? Je neurčitost při hodu mincí kvantová?

Byl jsem pozván na jednu lékařskou konferenci, abych se pokusil dát argumenty pro či proti kvantové psychologii a kvantové medicíně. Začal jsem proto číst články na toto téma a občas tu budu informovat o svých poznatcích.

2.2.2020 v 18:20 | Karma článku: 44.57 | Přečteno: 2959 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

K odchodu Husního Mubaraka

Vzpomínám si na tu chvíli, jako by to bylo bylo dnes. Sobota 2. června 2012 dopoledne. Čekali jsme v hotelovém pokoji v egyptské Safaze na odjezd na letiště a v televizi sledovali vynesení rozsudku nad Mubarakem.

25.2.2020 v 19:49 | Karma článku: 16.21 | Přečteno: 354 | Diskuse

Jan Dvořák

Co zbylo z odkazu vítězství pracujících?

Pětadvacátého února má jmeniny Liliana. Na paní, slečny i holčičky tohoto hezkého květinového jména blízcí a přátelé jistě nezapomněli. Bývaly doby, kdy ono datum bylo připomínáno všem,horem dolem. Ne však ve spojitosti s Lianou.

25.2.2020 v 19:41 | Karma článku: 12.84 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunisté pojmenovávali ulice po zločincích

Je to tak soudružko Konečná, nechápu, co komu vyčítáte, když sami jste jednali daleko hůř než současné pražské vedení. Boris Němcov není kontroverzní a nevadí, zato jména veřejných prostranství po masových vrazích jsou chucpe.

25.2.2020 v 18:44 | Karma článku: 30.96 | Přečteno: 859 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švýcarsko redukuje počet lékařů

Přes obavy z koronaviru - Švýcarsko má právě nyní největší obavy z vývoje v Itálii - tato země vytrvale optimalizuje počet lékařů, bere to jako odpovědnost vůči daňovým poplatníkům a pojištěncům.

25.2.2020 v 18:26 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 524 | Diskuse

Jiří Turner

Trikoloravirus

Mizerné volební preference Trikolory pro mě nejsou překvapivé. Smysl této strany chápu pouze jako vyjádření touhy po politické kariéře, která je obecnou příčinou roztříštěnosti politického spektra, což vnímám jako jasné negativum.

25.2.2020 v 17:11 | Karma článku: 33.77 | Přečteno: 4849 | Diskuse
Počet článků 175 Celková karma 41.77 Průměrná čtenost 2827

Vystudoval chemii, kybernetiku a teorii systémů (interdisciplinární studia) a považuje se za obecně uvažujícího člověka někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze (a v té době odmítal tituly jako Doc. nebo CSc.). Nyní PhD student filosofie teoretické fyziky. Pracoval jako evropský expert pro "Future and Emerging Technologies". V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČRVíce informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v jeho skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jan@fikacek.cz
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. :-) Autor má zde uváděné základní myšlenky většinou propracované do hloubky, do blogu pro veřejnost však není vhodné uvádět příliš složité formulace. Autora ale baví komunikovat s veřejností, proto tato forma s někdy expresivním vyjadřováním, přehnané nadpisy, které k popularizaci asi patří. Některé blogy jsou však čistá věda, ba dokonce mainstream, některé (asi většina) jsou kritické úvahy snažící se formulovat nové nápady, některé jsou opravdu jen sci-fi nebo spíše sci-sci-fi.

P.S.: Komentáře, které budou řešit autora, ne (jen) obsah blogu, budou bez varování smazány. :-) 

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací

Díky podpoře uživatelských modifikací se kolem Skyrimu vytvořila silná komunita, která svoji modlu neustále vylepšuje....