Chvála lidské hlouposti

21. 08. 2017 10:04:32
Hloupost je problém, zejména u voličů :-). Může být i ale prospěšná. Dokonce v některých situacích je hloupost stimulem neocenitelné kreativní energie, tedy když se potká s inteligencí. Proto díky bohu za lidskou hloupost. :-)

Uvedu jeden příklad, který je velmi výmluvný. Na počátku rozvoje kvantové mechaniky ještě neexistovala její ucelená matematická formulace. Proto měl smůlu Erwin Schrödinger, který v tu dobu kvantovou mechaniku učil. Musel tedy vysvětlovat několik nekompatibilních matematických postupů a studenti jeho výklad nechápali, protože v tom byl opravdu zmatek.

Traduje se, že se nad tím Schrödinger velmi rozčiloval. (Ano, Schrödinger, to jen ten s tou kočkou.) A právě z této frustrace pramenila jeho neustálá snaha vysvětlit vše co nejjednodušeji. To ho nakonec přivedlo k velmi jednoduché matematické formulaci kvantové mechaniky, která se dnes jmenuje Schrödingerova vlnová rovnice. Údajně další velikán kvantové mechaniky, Werner Heisenberg, když viděl poprvé tuto rovnici, zvolal: "Byl to snad bůh, kdo tyto znaky psal?" (Oprava na konci blogu.)

Tak ano, studenti teoretické fyziky asi nebyli hloupí.... tedy byli, ve srovnání se Schrödingerem. Ale tady je ale krásně vidět, jak lidská "hloupost" umí být inspirující. Hloupí jsme vlastně všichni, třeba ve srovnání s Einsteinem, takže všichni můžeme být inspirací těm lepším. :-) Každý jsme relativní hlupák. :-)

Druhým příkladem je Mendělejev. On vlastně sestavil svoji periodickou soustavu prvků ne za vědeckým, ale za pedagogickým účelem. V té době neexistovala dobrá, logicky uspořádaná učebnice chemie. Tak ji Mendělejev musel napsat sám a musel přitom všechny prvky logicky uspořádat do systému, aby to i těm méně bystrým studentům bylo jasné.

Mendělejevova soustava prvkůMendělejevova soustava prvků (https://web.vscht.cz/~nadhernl/psp.html)

A teď trochu na osobní nótu. Když mi bylo tak 12, 13 let, inspirovali mě géniové jako Einstein, Heisenberg.., četl jsem jejich životopisy, učil se kvantovou chemii a teorii relativity. Postupem věku toto mé nadšení vyprchávalo, což je asi jak věkem, tak zjištěním, kde tito géniové dělali chyby. Už jsem taky pochopil, že se určitě nestanu druhým Einsteinem, takže se má pozitivní motivace dosti vytratila. :-)

Co na mě ale snad víc a více emočně působí je, když někteří lidé nechápou věci, které mi přijdou prosté a motají se ve svých nesmyslných úvahách. To mě sice na jednu stranu rozčiluje, ale na druhou stranu si uvědomuju, že je to moje výrazná současná spolehlivá motivace. Werich napsal, že "proti hlouposti se musí bojovat, i když je to marné". Podezřívám ho ale, že ho prostě lidská hloupost jen emočně štvala. Je strašně snadné nadávat na hloupost, když se člověk narodil chytrý. Werich možná nedocenil to, že právě lidská hloupost ho vedla k některým jeho moudrým úvahám.

Takže proti hlouposti je nutné nejen bojovat, ale také ji využívat jako podnět tvořivosti.

-------------

P.S. 1.3.2018: Oprava: Goethovu větu "Was it a god who wrote these signs?" pronesl asi Boltzmann o Maxwellových rovnicích.

Autor: Jan Fikáček | pondělí 21.8.2017 10:04 | karma článku: 35.18 | přečteno: 1548x

Další články blogera

Jan Fikáček

Padá pírko stejně rychle jako kus železa? Jak kde.

Když současně pustíme železnou kouli a pírko, dopadne koule dříve. Jeden nádherný a přímo geniálně prostý pokus odlišuje dva faktory, které tady působí. A může si jej vyzkoušet každý. Stačí mít doma dva skládací deštníky.

7.10.2019 v 9:07 | Karma článku: 33.85 | Přečteno: 1277 | Diskuse

Jan Fikáček

Proč v matematice nekonečno existuje a v realitě nikoliv

Vyjde-li v nějaké fyzikální rovnici nekonečno, a​ť už jsou to nekonečně malé rozměry, nekonečné síly nebo cokoliv jiného, fyzici ví, že tam dotyčná rovnice už neplatí. V realitě nekonečno zřejmě neexistuje. Ale co v matematice?

1.10.2019 v 9:08 | Karma článku: 40.52 | Přečteno: 2161 | Diskuse

Jan Fikáček

Kam směřuje(me) čas?

Chceme-li znázornit běh času, časovou osu, jak to uděláme? Většina lidí nakreslí šipku zleva doprava, jiní ale znázorní běh času opačně, někteří šipkou shora dolů. Zní to dost tajemně, ale má to poměrně velmi logický důvod.

23.9.2019 v 9:03 | Karma článku: 40.40 | Přečteno: 1955 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy I - nekonečno

Fyzika se dostává extrémně daleko od našeho přirozeného světa, a tím se ocitá v oblasti záhad, které je hodně těžké pochopit. Nejednou si s nimi neporadí i ti největší géniové. Pak je ale velmi důležité vyloučit prosté chyby.

16.9.2019 v 9:07 | Karma článku: 41.78 | Přečteno: 2259 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Irena Materna

Tak nám zastřeli Karla aneb Gottománie

Vstávání brzy ráno. Hodiny ve frontě kvůli položení kytičky. Slzy dojetí, vzpomínky tak růžové, že se až nechce věřit, že by takový člověk existoval. Davy. Svíčky a květiny. Vyhledávání slov „vdova Ivana“ na internetu.

14.10.2019 v 12:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

Emilia Miluše Baco

Agrese

Téma agresivních psů se stále více zmiňuje, ale kdy je pes opravdu agresivní, jak se mu to stalo, kdo za to může, a hlavně co s tím?

14.10.2019 v 11:22 | Karma článku: 7.64 | Přečteno: 197 | Diskuse

Jiří Turner

Srdečné blahopřání prezidentu republiky k historickému vítězství u obvodního soudu

Je mi velkou ctí poblahopřát hlavě státu a jeho právníkům k úspěšnému absolvování soudního procesu,přestože je to vítězství předvídatelné a také dílčí. Žalující strana se jistě drze odvolá, ale to nevadí. Pane prezidente, vydržte!

14.10.2019 v 10:53 | Karma článku: 16.43 | Přečteno: 475 | Diskuse

Kateřina Friedlová

Hanba Vám, aneb pravdivé hlášení z pohřbu pana Karla Gotta

Tak si sedím v práci, zrovna jsem otevřela internet a v tom mi volá nejlepší kamarádka ze Švýcarska. Prosím tě, nezemřel Karel Gott, tady to říkají v rádiu. Kliknu na blesk a čtu zemřel Karel Gott, v tu chvíli mi padla sáňka.

14.10.2019 v 10:18 | Karma článku: 32.57 | Přečteno: 1188 | Diskuse

Filip Lysák

Sluníčkářův sen

Dnes v noci jsem měl kupu zvláštních snů a bylo mi šílené vedro. Mohl bych to klidně připsat měsíčnímu úplňku, ale já to připíšu nemírnému požívání václavkového guláše. Po houbách, vejcích a masu zkrátka mívám sny divočejší.

14.10.2019 v 9:45 | Karma článku: 5.69 | Přečteno: 255 | Diskuse
Počet článků 155 Celková karma 41.28 Průměrná čtenost 2632

Vystudoval chemii, kybernetiku a teorii systémů (interdisciplinární studia) a považuje se za obecně uvažujícího člověka někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze (a v té době odmítal tituly jako Doc. nebo CSc.). Nyní PhD student filosofie teoretické fyziky. Pracoval jako evropský expert pro "Future and Emerging Technologies". V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČRVíce informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v jeho skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jan@fikacek.cz
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. :-) Autor má zde uváděné základní myšlenky většinou propracované do hloubky, do blogu pro veřejnost však není vhodné uvádět příliš složité formulace. Autora ale baví komunikovat s veřejností, proto tato forma s někdy expresivním vyjadřováním, přehnané nadpisy, které k popularizaci asi patří. Některé blogy jsou však čistá věda, ba dokonce mainstream, některé (asi většina) jsou kritické úvahy snažící se formulovat nové nápady, některé jsou opravdu jen sci-fi nebo spíše sci-sci-fi.

P.S.: Komentáře, které budou řešit autora, ne (jen) obsah blogu, budou bez varování smazány. :-) 

Najdete na iDNES.cz