Stvořil vesmír pro nás bůh?

1. 10. 2017 17:21:50
Tzv. antropický princip říká, ve své silné verzi, že se vesmír nutně vyvinul tak, aby v něm mohl vzniknout inteligentní život. Mnoho lidí v tom vidí boží záměr, nebo alespoň záměr mimozemšťanů.

Tenhle výklad podporuje zjištění fyziky, že i velmi minimální změna základních fyzikálních konstant, jako třeba rychlosti světla ve vakuu, Planckovy konstanty, by změnila fyzikální a chemické vlastnosti naše vesmíru tak, že by v něm nemohl vzniknout život. Vytváří to dojem, jakoby tyto konstanty byly úmyslně nastaveny pro nás.

Jemné "nastavení" je pravda, ale je třeba uvést upřesnění. Ten život, který známe, by opravdu nemohl bez takového nastavení konstant vzniknout, nemohli bychom vzniknout my. A protože nemáme k prozkoumání jiný vesmír, s jemně či hodně změněnými konstantami, nebo dokonce se zcela jinými typy konstant, jinými částicemi a jinými silami než elektromagnetickou, silnou, slabou apod., nemáme nejmenší tušení, zda by v případě, že by se náš vesmír vlastnostmi velmi lišil, jestli by v něm vznikl život.

Nemůžeme ze znalosti jednoho specifického nastavení soudit, jaké struktury by vznikaly či nevznikaly v jinak nastaveném vesmíru nebo v jiných vesmírech. Kdo si myslí, že ve vesmíru s jinými vlastnosti, jinými částicemi a silami, prostě s jiným "stavebním materiálem", není možné stvořit inteligenci, je jako Eskymák, který si myslí, že když není kolem spousta sněhu, není možné postavit žádné obydlí.

Nejenže z jiného materiálu, než je sníh, je možné postavit dům, ale třeba z cihel je možné postavit daleko lepší a větší dům než ze sněhu. Z jiných materiálů lze postavit vysoké věže. Stejně je možné, ba pravděpodobné, že některé varianty velmi odlišného vesmírného "materiálu", dávají možnosti vytvořit dokonalejší život, daleko vyšší inteligenci, nebo dokonce vlastnosti, které překračují to, čemu my říkáme vědomí.

Slabý antropický princip sice platí, neboť fyzikální zákony a počáteční podmínky před vznikem vesmíru (plus možná zákonité vnější vlivy v průběhu jeho vývoje) sice dopředu obsahovaly možnost vzniku nás, jenže představa, že to naplánovalo nějaké vědomí je nepodložená a zbytečná. Prostě existovalo mnoho možností, jak vesmír mohl vypadat, možná existuje spousta vesmírů, a v některých z nich život není, v některých je a v některých je něco, co nás kvalitou daleko přesahuje.

Představa výjimečnosti našeho vesmíru a naší výjimečnosti, a z toho pro někoho plynoucí představa ex ante vědomého plánu, jen ukazuje limity lidského rozhledu a uvažování, a lidskou sebestřednost, která si myslí, že když jsme výjimeční pro sebe, musíme být výjimeční i pro vesmír. Každý člověk je pro sebe výjimečný, ale pro většinu ostatních lidi na Zemi je zcela nedůležitý, ba ani o něm neví. Představa naší výjimečnosti, je představa dítěte, které ještě nepochopilo, že existují i jiné lidé. Je to údiv kaluže nad tím, jak je díra, ve které se rozlévá, přesně ušitá oné kaluži na míru. Přesný "střih" tam je, ale to se kaluž přizpůsobila díře, ne díra kaluži. Antropický princip s představou plánu tak není nic jiného než lidská úzkoprsost rozprostřená do kosmických rozměrů. :-)

Přitom je to jen tak, že když někde není díra, kaluž tam nemůže vzniknout, a kde je velká, může tam být i celé jezero. V každém případě se voda jen přizpůsobí, a představa, že někdo kope díry pro kaluže je zbytečná. Ony totiž kaluže a jezera zákonitě vznikají klidně tam, kde nikdo nikdy žádnou díru neudělal a údolí vznikají zcela přirozeně i bez jakéhokoliv zásahu jakéhokoliv vědomí.

Autor: Jan Fikáček | neděle 1.10.2017 17:21 | karma článku: 40.19 | přečteno: 1829x

Další články blogera

Jan Fikáček

Padá pírko stejně rychle jako kus železa? Jak kde.

Když současně pustíme železnou kouli a pírko, dopadne koule dříve. Jeden nádherný a přímo geniálně prostý pokus odlišuje dva faktory, které tady působí. A může si jej vyzkoušet každý. Stačí mít doma dva skládací deštníky.

7.10.2019 v 9:07 | Karma článku: 33.78 | Přečteno: 1268 | Diskuse

Jan Fikáček

Proč v matematice nekonečno existuje a v realitě nikoliv

Vyjde-li v nějaké fyzikální rovnici nekonečno, a​ť už jsou to nekonečně malé rozměry, nekonečné síly nebo cokoliv jiného, fyzici ví, že tam dotyčná rovnice už neplatí. V realitě nekonečno zřejmě neexistuje. Ale co v matematice?

1.10.2019 v 9:08 | Karma článku: 40.50 | Přečteno: 2160 | Diskuse

Jan Fikáček

Kam směřuje(me) čas?

Chceme-li znázornit běh času, časovou osu, jak to uděláme? Většina lidí nakreslí šipku zleva doprava, jiní ale znázorní běh času opačně, někteří šipkou shora dolů. Zní to dost tajemně, ale má to poměrně velmi logický důvod.

23.9.2019 v 9:03 | Karma článku: 40.38 | Přečteno: 1954 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy I - nekonečno

Fyzika se dostává extrémně daleko od našeho přirozeného světa, a tím se ocitá v oblasti záhad, které je hodně těžké pochopit. Nejednou si s nimi neporadí i ti největší géniové. Pak je ale velmi důležité vyloučit prosté chyby.

16.9.2019 v 9:07 | Karma článku: 41.78 | Přečteno: 2259 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Mýty kolem jaderné energetiky - problémy s jódem

V dalším díle seriálu “mýtů” se budu zabývat jódovými tabletami. Podle aktivistů jich není dost nebo nejsou uloženy tam, kde by být měly. Je to zbytečná panika? A jsou takové tablety vůbec potřeba? (délka blogu 5 min.)

14.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 20.40 | Přečteno: 285 | Diskuse

Ladislav Jílek

Omyl nebo falzifikace? Olga Lepešinská

Vzpomínám si, že někdy v padesátých létech nám učitelka ve škole při hodině biologie říkala, že v Sovětském svazu se prý podařilo vyrobit živou hmotu.

13.10.2019 v 17:31 | Karma článku: 18.87 | Přečteno: 445 | Diskuse

Libor Čermák

Může mít prastarý symbol H archeoastronautický původ?

Zarazilo vás někdy, že v dávnověkých památkách se často objevuje symbol písmene "H"? Všiml jsem si totiž jistou souvislost s moderní kosmonautikou. Mohlo tady něco takového být už před tisíci lety?

13.10.2019 v 7:29 | Karma článku: 15.38 | Přečteno: 387 |

Dana Tenzler

Zdá se nám to, nebo vane vítr opravdu nejčastěji ze západu?

Proč se vyplatí chránit jednu stěnu domu před deštěm víc, než ty ostatní? Na vině je... jako tak často... fyzika. (délka blogu 5 min.)

10.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 27.77 | Přečteno: 742 | Diskuse

Jan Řeháček

Matykání: vítejte ve varieté

Vektorové prostory jsou pro vybudování pojmu dimenze optimálním prostředím, ale mají jednu nevýhodu. Zdaleka ne vše kolem nás je "rovné". Aby mohli matematici propašovat dimenzi do zakřivených prostranství, vymysleli si "varietu".

9.10.2019 v 9:09 | Karma článku: 16.07 | Přečteno: 363 | Diskuse
Počet článků 155 Celková karma 41.28 Průměrná čtenost 2632

Vystudoval chemii, kybernetiku a teorii systémů (interdisciplinární studia) a považuje se za obecně uvažujícího člověka někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze (a v té době odmítal tituly jako Doc. nebo CSc.). Nyní PhD student filosofie teoretické fyziky. Pracoval jako evropský expert pro "Future and Emerging Technologies". V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČRVíce informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v jeho skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jan@fikacek.cz
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. :-) Autor má zde uváděné základní myšlenky většinou propracované do hloubky, do blogu pro veřejnost však není vhodné uvádět příliš složité formulace. Autora ale baví komunikovat s veřejností, proto tato forma s někdy expresivním vyjadřováním, přehnané nadpisy, které k popularizaci asi patří. Některé blogy jsou však čistá věda, ba dokonce mainstream, některé (asi většina) jsou kritické úvahy snažící se formulovat nové nápady, některé jsou opravdu jen sci-fi nebo spíše sci-sci-fi.

P.S.: Komentáře, které budou řešit autora, ne (jen) obsah blogu, budou bez varování smazány. :-) 

Najdete na iDNES.cz