Jsou příznivci Zemana a Drahoše nesmiřitelní? A proč možná nevyhraje Drahoš.

25. 01. 2018 10:37:40
Kde je ten zakopaný pes, proč si jdou příznivci Zemana a Drahoše po krku? Problém se dá vyjádřit českým úslovím, že sytý hladovému nevěří. Nechybí vcítění se do situace jiných a pochopení zdrojů jejich názorů?

Naše elita, zejména ta nejvyšší, na normální lidi poněkud pozapomněla. Intelektuálové, které Zeman posměšně označuje jako pražskou kavárnu, žijí často ve vlastním světě, ve vlastní bublině. Mnoho lidí si představuje, že si tito "inťoši" žijou zcela bez problémů, zajímají se o vlastní kariéru, auta, ženský, baráky a mají dost času a peněz nejen na každodenní kávičku, ale i na mnohem dražší pití a každodenní drahý oběd v restauraci. Ne, nebudu nikoho přesvědčovat, že si žijou jinak, protože o to nejde.

Jde hlavně o to, že spousta lidí dnes žije z ruky do huby, v Evropě máme nejvyšší procento tzv. pracující chudiny, to jest lidí, kteří normálně pracují, ale stále mají přitom problém se základními potřebami, jídlem, bydlením, oblečením, a když se jim porouchá lednička, nemají na novou. Ti žijí opravdu v jiném druhu stresu než tzv. střední třída, která nemá se základními potřebami celkem problém. Je něco jiného soutěžit o umístění ve středu či na čele "fotbalové" tabulky a je něco jiného bojovat o záchranu v lize, řečeno příměrem. Je něco jiného mít málo peněz na okamžitou koupi bytu a je něco jiného mít na krku tři exekuce a být třeba dlouhodobě nemocný a přemýšlet, můžu-li si koupit svetr. A když nemám na svetr je iritující vidět například, že někteří "šikovní" dostávají sociální dávky a vedle toho pracují na černo, takže si žijí celkem v pohodě, exekuce na ně nemůžou, protože využívají nefér způsoby.

Dokud nebudou mít ti více bohem či rodiči obdaření větší pochopení, větší vcítění do starostí těch méně šťastných, nebudou znát a chápat jejich problémy, potud je nebudou umět oslovit, komunikovat s nimi, a to třeba i v předvolební kampani. Že je takové oslovení přitom poměrně snadné a stačí i jen simulovat starost, ukazuje jak premiér Babiš, který rozdává koblihy a před kamerou si dává smažák (který si já třeba dávám pokaždé, když přijedu do Česka). Nejsem politik, takže nemám důvod, jako Babiš, ostatním nalhávat, že miluju smažák, nebo to alespoň předvádět.

Zemanovi je asi sice ve skutečnosti jedno, jestli budou v Česku imigranti nebo ne, a že u nás existují chudí, ale i jen tím, že si hraje na zájem o tyto věci, dává alespoň najevo, že registruje obavy běžných lidí z tohoto nebezpečí, byť třeba iluzorního a že vnímá těžkých život mnoha lidí. Drahošovi sice více věřím, že by uměl v realitě zaujmout efektivní postoj k zvládnutí potenciální imigrační vlny, nicméně jako by tu věc řešil jako technický problém spíše než pochopení obav lidí. President musí umět obojí: navrhovat efektivní řešení problémů, ale také chápat obavy a zájmy všech lidí v Česku. Ono když chodil Masaryk do hospod, a to nejen v Praze, mělo to svůj smysl. Vypadá to, že to Drahoš také začal chápat.

Když někdy přijedu do své rodné Ostravy, nejenže si připomenu svou práci třetího taviče vysoké pece, kterou jsem vykonával po vysoké škole a kde jsem společně s cikány házel lopatou "bláto" do ucpávacího stroje, ale těší mě ta atmosféra prostého života. Možná bych měl platit svým vzděláním a zaměstnáním za těžkou "pražskou kavárnu", ale oběd v restauraci 3. či 4. cenové skupiny na Ostravsku mi přijde zajímavý a má své kouzlo, stejně jako ostravská mluva místních dělníků. Kéž by to takhle opravdu cítil i náš budoucí president, ať už to bude kdokoliv, a nelhal by u toho. U mě se můžete spolehnout na to, že říkám pravdu a že takové lidi a jejich starosti vnímám, protože já opravdu nikdy nikam kandidovat nebudu. :-)

Autor: Jan Fikáček | čtvrtek 25.1.2018 10:37 | karma článku: 45.23 | přečteno: 7650x

Další články blogera

Jan Fikáček

Padá pírko stejně rychle jako kus železa? Jak kde.

Když současně pustíme železnou kouli a pírko, dopadne koule dříve. Jeden nádherný a přímo geniálně prostý pokus odlišuje dva faktory, které tady působí. A může si jej vyzkoušet každý. Stačí mít doma dva skládací deštníky.

7.10.2019 v 9:07 | Karma článku: 33.85 | Přečteno: 1271 | Diskuse

Jan Fikáček

Proč v matematice nekonečno existuje a v realitě nikoliv

Vyjde-li v nějaké fyzikální rovnici nekonečno, a​ť už jsou to nekonečně malé rozměry, nekonečné síly nebo cokoliv jiného, fyzici ví, že tam dotyčná rovnice už neplatí. V realitě nekonečno zřejmě neexistuje. Ale co v matematice?

1.10.2019 v 9:08 | Karma článku: 40.52 | Přečteno: 2161 | Diskuse

Jan Fikáček

Kam směřuje(me) čas?

Chceme-li znázornit běh času, časovou osu, jak to uděláme? Většina lidí nakreslí šipku zleva doprava, jiní ale znázorní běh času opačně, někteří šipkou shora dolů. Zní to dost tajemně, ale má to poměrně velmi logický důvod.

23.9.2019 v 9:03 | Karma článku: 40.40 | Přečteno: 1955 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy I - nekonečno

Fyzika se dostává extrémně daleko od našeho přirozeného světa, a tím se ocitá v oblasti záhad, které je hodně těžké pochopit. Nejednou si s nimi neporadí i ti největší géniové. Pak je ale velmi důležité vyloučit prosté chyby.

16.9.2019 v 9:07 | Karma článku: 41.78 | Přečteno: 2259 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Trumpova obchodní válka má vítěze

Prezident Donald Trump dosáhl významného úspěchu ve svém tažení proti dovozům do USA. Světová obchodní organizace WTO rozhodla, že cla uvalená USA na dovoz z EU jsou v souladu principy organizace.

14.10.2019 v 12:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Vladimír Kroupa

USA dost možná potřebují Islámský stát…

Trochu si lámu hlavu nad tím, co může stát za současným postojem USA k situaci na severu Sýrie, kde Turecko „řeší“ Kurdy. Možností je mnoho a jedna se docela nabízí...

14.10.2019 v 10:09 | Karma článku: 21.60 | Přečteno: 437 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tragikomický prvek v prezidentské kampani

V Tunisku se konalo v neděli druhé kolo prezidentských voleb. Ačkoli tato muslimská země je mnohými řazena, nikoli neprávem, mezi liberálnější, v otázce vztahů k Izraeli zůstává na nesmiřitelné pozici.

14.10.2019 v 10:05 | Karma článku: 5.28 | Přečteno: 92 | Diskuse

Jan Bartoň

1,2 miliardy za předsednictví EU ?

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se pro ČT vyjádřil k jednání vlády o nákladech na české předsednictví EU v roce 2022. Částku 1,2 miliardy korun považuje za nedostatečnou a je to „odpovědnost premiéra“.

14.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 31.85 | Přečteno: 899 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Jedna drobná paralela by tu byla

To dilema bylo za války i za komunistů totiž úplně stejné: Hrát či nehrát, zpívat, či nezpívat. Nutno podotknout, že oba případy platí přes kopírák zároveň i pro jejich kolegy a kolegyně – herce a herečky, zpěváky a zpěvačky

14.10.2019 v 7:00 | Karma článku: 8.14 | Přečteno: 211 | Diskuse
Počet článků 155 Celková karma 41.28 Průměrná čtenost 2632

Vystudoval chemii, kybernetiku a teorii systémů (interdisciplinární studia) a považuje se za obecně uvažujícího člověka někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze (a v té době odmítal tituly jako Doc. nebo CSc.). Nyní PhD student filosofie teoretické fyziky. Pracoval jako evropský expert pro "Future and Emerging Technologies". V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČRVíce informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v jeho skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jan@fikacek.cz
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. :-) Autor má zde uváděné základní myšlenky většinou propracované do hloubky, do blogu pro veřejnost však není vhodné uvádět příliš složité formulace. Autora ale baví komunikovat s veřejností, proto tato forma s někdy expresivním vyjadřováním, přehnané nadpisy, které k popularizaci asi patří. Některé blogy jsou však čistá věda, ba dokonce mainstream, některé (asi většina) jsou kritické úvahy snažící se formulovat nové nápady, některé jsou opravdu jen sci-fi nebo spíše sci-sci-fi.

P.S.: Komentáře, které budou řešit autora, ne (jen) obsah blogu, budou bez varování smazány. :-) 

Najdete na iDNES.cz