Pozor na vrátné a uklízečky

5. 02. 2018 9:18:23
Naše uklízečka v práci na mě něco rychle mlela francouzsky a protože drby a vtipy ve fránině v rychlosti nedávám, nevypadal jsem zřejmě moc chápavě. Proto přešla do angličtiny. Páni, její angličtina byla fakt dobrá.

Musím poznamenat, že se to událo v Belgii a dotyčná byla muslimka. Takže uměla nejméně ještě arabsky, kromě angličtiny a frániny. To mě docela impreslo, takže jsem si jí začal trochu všímat a podle kultivovanosti projevu tipuju, že asi má nějakou vysokou školu.

To mi připomnělo situaci, když jsem asi před 12 lety získal svou první práci na plný úvazek po příchodu do Belgie. Živil jsem se předtím jako fotograf, ale příjmy byly spíš nárazové (jedna z fotek z té doby níže). Proto jsem se nechal zaměstnat na stálý úvazek jako vrátný (nebudeme si kazit dojem tím, že půlkou svého úvazku jsem dělal technika multimédií, tedy nějaké ty telekonference, digitální fotografii, promítání prezentací v sále, atd.). Jeden můj známý mi vtipně říkal skoro vždy, když mě ve vrátnici viděl, že jsem nejchytřejší vrátný v Evropě. Ovšem po komunikaci s naší uklízečkou už mi takové hodnocení přijde jako nepravděpodobné.

Dva organismy kanibalsky požírající svou matku Zemi, která je porodilaDva organismy kanibalsky požírající svou matku Zemi, která je porodila (2009 (c) Jan Fikáček)

Můj pobyt ve vrátnici vyvolával zábavné situace jako třeba když jeden vysoce postavený politik při kontrole ve vrátnici začal předvádět své údajné znalosti z teoretické fyziky, které byly spíše souborem sebraných povrchních dojmů z denního tisku. Asi byl trochu překvapen, když mu ten vrátný odvodil jednu z rovnic speciální teorie relativity a ukazoval mu, proč se mýlí. O práci jsem přišel možná i proto, že jsem při jedné oslavě ve firmě opilý prohlásil, že bych za 2 až 3 měsíce dělal práci nejvyššího šéfa lépe než on. Ne že bych byl tak dobrej, ale on byl tak nemožnej. :-)

Do podobné klamavé situace jsem se dostal ještě za totáče, kdy na Ostravsku bylo kádrově "doporučeno" začít svou kariéru po vysoké škole v dělnické profesi. A tak jsem pracoval jako třetí tavič na vysoké peci v NHKG, tedy v Nové huti Klementa Gottwalda. Třetí tavič to zní ještě honosně, ale ve skutečnosti jsem lopatou házel "bláto" do stroje zvaného ucpávačka, který pak ucpával odpich. Tu práci jsem dělal já a Romové. To telefonu jsem se všem pro pobavení hlásil jako "inženýr, třetí tavič" a všichni z toho měli Vánoce. Když jsem z tohoto vysokopecního závodu 12 odcházel do aspirantury na vysoké škole, paní na personálním koukla do papíru a udiveně prohlásila: "Ale Vy jste opravdu inženýr." A já na to: "No, vždyť jsem to celý rok říkal, ne?"

Zažil jsem ještě dvě podobné situace. Jednou, když jsem šel nabízet prázdninovou práci asi 5000 studentů Vysoké školy báňské na Krajský národní výbor - odbor pracovních sil. Paní mě viděla a prohlásila, že kopáčskou práci pro mě už nemá. Asi nevypadám na první pohled moc bystře, jinak si to neumím vysvětlit. A byla překvapena tím, co jí nabízím.

Za druhou situaci můžu sám, protože jsem se rozhodl, že svou služební cestu z Prahy do Olomouce protáhnu až do rodné Ostravy a pojedu za rodinou. Vzal jsem tedy na záda batoh plný osobních věcí. Sekretářka generálního ředitele Železničních staveb prohlásila, když mě viděla, že ti sportovci už odešli. Na to já: "Já jdu ale prokádrovat vašeho generálního ředitele." Dělal jsem totiž šéfa katedry v Ústředním dopravním institutu, vzdělávací to organizaci Ministerstva dopravy, kde měl dotyčný složit nějaké zkoušky.

Takže​, až budete příště mluvit s vrátným, kopáčem nebo s uklízečkou, otestujte si pro jistotu nejdřív jejich jazykovou vybavenost. Pamatuju si, jak jsem kdysi v Mense otestoval jednu dámu, které vyšlo IQ 157 a při další komunikaci jsem zjistil, že je to uklízečka a nemá ani střední školu. Takže i uklízečka může překvapit. :-)

Autor: Jan Fikáček | pondělí 5.2.2018 9:18 | karma článku: 41.67 | přečteno: 2160x

Další články blogera

Jan Fikáček

Padá pírko stejně rychle jako kus železa? Jak kde.

Když současně pustíme železnou kouli a pírko, dopadne koule dříve. Jeden nádherný a přímo geniálně prostý pokus odlišuje dva faktory, které tady působí. A může si jej vyzkoušet každý. Stačí mít doma dva skládací deštníky.

7.10.2019 v 9:07 | Karma článku: 33.85 | Přečteno: 1277 | Diskuse

Jan Fikáček

Proč v matematice nekonečno existuje a v realitě nikoliv

Vyjde-li v nějaké fyzikální rovnici nekonečno, a​ť už jsou to nekonečně malé rozměry, nekonečné síly nebo cokoliv jiného, fyzici ví, že tam dotyčná rovnice už neplatí. V realitě nekonečno zřejmě neexistuje. Ale co v matematice?

1.10.2019 v 9:08 | Karma článku: 40.52 | Přečteno: 2161 | Diskuse

Jan Fikáček

Kam směřuje(me) čas?

Chceme-li znázornit běh času, časovou osu, jak to uděláme? Většina lidí nakreslí šipku zleva doprava, jiní ale znázorní běh času opačně, někteří šipkou shora dolů. Zní to dost tajemně, ale má to poměrně velmi logický důvod.

23.9.2019 v 9:03 | Karma článku: 40.40 | Přečteno: 1955 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy I - nekonečno

Fyzika se dostává extrémně daleko od našeho přirozeného světa, a tím se ocitá v oblasti záhad, které je hodně těžké pochopit. Nejednou si s nimi neporadí i ti největší géniové. Pak je ale velmi důležité vyloučit prosté chyby.

16.9.2019 v 9:07 | Karma článku: 41.78 | Přečteno: 2259 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Ábelovský

O uměřenosti a zdravé míře, a to právě dnes (dvojblog)

... neb se mi zdá, že právě ta je dnes a denně překračována; mnohdy však spíše rozdupávána a taky zašlapávána do země. Budu se zřejmě opakovat, přestože jsem zjistil a tedy už vím, že opakování není vždy jen matkou moudrosti.

14.10.2019 v 13:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 |

Irena Materna

Tak nám zastřeli Karla aneb Gottománie

Vstávání brzy ráno. Hodiny ve frontě kvůli položení kytičky. Slzy dojetí, vzpomínky tak růžové, že se až nechce věřit, že by takový člověk existoval. Davy. Svíčky a květiny. Vyhledávání slov „vdova Ivana“ na internetu.

14.10.2019 v 12:43 | Karma článku: 12.83 | Přečteno: 327 | Diskuse

Emilia Miluše Baco

Agrese

Téma agresivních psů se stále více zmiňuje, ale kdy je pes opravdu agresivní, jak se mu to stalo, kdo za to může, a hlavně co s tím?

14.10.2019 v 11:22 | Karma článku: 7.64 | Přečteno: 232 | Diskuse

Jiří Turner

Srdečné blahopřání prezidentu republiky k historickému vítězství u obvodního soudu

Je mi velkou ctí poblahopřát hlavě státu a jeho právníkům k úspěšnému absolvování soudního procesu,přestože je to vítězství předvídatelné a také dílčí. Žalující strana se jistě drze odvolá, ale to nevadí. Pane prezidente, vydržte!

14.10.2019 v 10:53 | Karma článku: 18.35 | Přečteno: 521 | Diskuse

Kateřina Friedlová

Hanba Vám, aneb pravdivé hlášení z pohřbu pana Karla Gotta

Tak si sedím v práci, zrovna jsem otevřela internet a v tom mi volá nejlepší kamarádka ze Švýcarska. Prosím tě, nezemřel Karel Gott, tady to říkají v rádiu. Kliknu na blesk a čtu zemřel Karel Gott, v tu chvíli mi padla sáňka.

14.10.2019 v 10:18 | Karma článku: 33.74 | Přečteno: 1347 | Diskuse
Počet článků 155 Celková karma 41.29 Průměrná čtenost 2633

Vystudoval chemii, kybernetiku a teorii systémů (interdisciplinární studia) a považuje se za obecně uvažujícího člověka někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze (a v té době odmítal tituly jako Doc. nebo CSc.). Nyní PhD student filosofie teoretické fyziky. Pracoval jako evropský expert pro "Future and Emerging Technologies". V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČRVíce informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v jeho skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jan@fikacek.cz
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. :-) Autor má zde uváděné základní myšlenky většinou propracované do hloubky, do blogu pro veřejnost však není vhodné uvádět příliš složité formulace. Autora ale baví komunikovat s veřejností, proto tato forma s někdy expresivním vyjadřováním, přehnané nadpisy, které k popularizaci asi patří. Některé blogy jsou však čistá věda, ba dokonce mainstream, některé (asi většina) jsou kritické úvahy snažící se formulovat nové nápady, některé jsou opravdu jen sci-fi nebo spíše sci-sci-fi.

P.S.: Komentáře, které budou řešit autora, ne (jen) obsah blogu, budou bez varování smazány. :-) 

Najdete na iDNES.cz