Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co formovalo "mimozemský" amazonský jazyk Pirahá bez číslovek, barev a času

16. 04. 2018 9:05:31
Na řece Maici (čti "maisy"), přítoku Amazonky, existuje izolovaný kmen jménem Pirahá, který používá prostý jazyk bez číslovek, bez názvů pro barvy, bez minulého a budoucího času, dokonce bez pojmu času a bez zájmen.
Při sledování filmu o tomto kmeni a jeho jazyku, mě zaujalo sdělení profesora lingvistiky Daniela Everetta, který u kmene působil na 30 let jako misionář, jak se učil jazyk kmene Pirahá, když neměl s nimi žádný společný jazyk, kterým by se domluvili. Ukazovali si na předměty a pojmenovávali je v jazyku Pirahá. To mi připomnělo, jak jsme se kdysi ve věku snad deseti let učili německy na mezinárodním pionýrském táboře, kde byli Češi a Němci. Taky jsme si ukazovali na věci a říkali názvy ve svých jazycích. Tlumočníkem mezi těmito dvěma jazyky byla vlastně realita, okolní předměty, jejich vztahy a jejich pohyby. Z toho je ale jasné, že to, co mají různé řeči společného (a různá myšlení), jejich sjednocující základ, je realita, okolní předměty. Jsou to objekty, zákonitosti a vztahy v realitě, jejichž jsou jazyky modelem, ne nějaké ideje, jak se mylně domníval Platón. Přiřazováním různých názvů k věcem kolem se ostatně naučil mateřštinu každý člověk.


V podstatě je struktura jazyků daná praxí, vztahem daných lidí k realitě. To kmen Pirahá krásně ilustruje. Žije v nenáročných, prostých podmínkách, proto nemá jejich jazyk ani čas minulý nebo budoucí, dokonce ani jméno pro čas, protože všechny jejich dny jsou (nebo spíše byly) stejné. V řece byla stále hojnost ryb a prales dával další suroviny prakticky bez námahy, počasí je teplé, takže nebylo nutné stavět složitější a trvanlivější obydlí, jejichž stavba by se musel plánovat. Nejsou zde patrná žádná roční období a hlavně nemají žádné zemědělství, tedy není třeba kalendáře. který by upozorňoval, kdy je třeba zasít, kdy očekávat deště nebo záplavy příznivé pro úrodu, což byla nutnost třeba ve starém Egyptě nebo Mezopotámii. V Egyptě si vysychání původně zelené země v důsledku malé změny sklonu zemské osy, vynutilo sledování hvězd a vznik kalendáře, neboť stlačilo Egypt a jeho obyvatele těsně k řece a jejich zemědělství tak začalo být závislé na sezónních záplavách Nilu.

Zmíněný jazyk Pirahá nemá číslovky, které by si vynutil obchod mezi mnoha lidmi. Zde ale nebylo a není s kým obchodovat, když žil kmen Pirahá v izolaci. Tento jazyk nemá ani slova pro barvy (že by kvůli neexistující módě?), nemá zájmena, asi proto, že si všichni znali osobně a jménem, neboť příslušníků kmene nebylo nikdy víc než 400 a to ve 4 vesnicích, tedy bylo nutné rozpoznávat pouze asi 100 lidí. Zato má ale tento jazyk spoustu výrazů pro rostlinné, živočišné a hmyzí druhy, tedy pro to, s čím Pirahá přicházeli stále do styku. Pirahá mají úžasné znalosti o každém druhu zvířete, rostliny či hmyzu, o jejich výskytu, vlastnostech, všechny umí pojmenovat (na rozdíl od městských dětí), protože to jsou pro ně věci podstatné, které rozhodují o jejich přežití, rozeznávajíc, co je jedovaté či jinak nebezpečné a co se dá jíst či pít.

Jazyk Pirahá nemá žádný výraz pro sourozence či jiné příbuzné. Je to logické, protože v rámci takto malého kmene nevznikla potřeba odlišovat vlastní od cizích, protože všichni jsou v jedné velké rodině. Nemají také boha, jsou ateisté, prostě proto, že boha nepotřebovali. Neměli závažnější utrpení, a proto na něj nepotřebovali ani lék svých duševních traumat, boha.

Tento jazyk nemá ani spojky, neumí tvořit vedlejší věty, neboť činnosti tohoto kmene byly vždy velmi prosté, ne jako stavba pyramid v Egyptě, vyžadující koordinaci desetitisíce lidí a mnoha operací, vynucující si plánování do budoucnosti a pochopení minulosti, tedy velmi složité úvahy o čase (což je jen závěrečná a viditelná fáze dlouhého vývoje egyptské civilizace a jazyka). Proto si složitější jazykovou a logickou a časovou strukturu takové činnosti nevynutily. Zcela evidentně prostý fakt malé izolované lidské skupiny, která nevyžadovala potřebu koordinace tisíců a miliónů lidí, nepotřebovala církev, stát ani ideologie, tato existence v prostých a nenáročných životních podmínkách vytvořily pouze prostý jazyk, resp. vedla k degeneraci původně složitějšího jazyku v tuto formu. Proto, že žijí v takovýchto ideálních a nenáročných podmínkách, proto jsou tak šťastní a jejich jazyk je jazyk štěstí, jak ho někteří nazývají.

Zdá se, že to, co vedlo ke složitějšímu jazyku na základě potřeby složitěji myslet, byly zřejmě dlouhodobě náročné přírodní podmínky, ale také soužití a potřeba koordinovat mnoho lidí a také konflikty velkých lidských skupin. Podobně vedly také (nejen) konflikty mezi živočichy konkrétně v podobě vzniku prvních dravců ke kambrické explozi forem života v evoluci. Jazyk Pirahá je jazyková fosilie, doklad evoluce jazyka, i kdybychom připustili, že částečně vznikl i zjednodušením původně složitějšího jazyka. Evoluce totiž není jen stereotypní pohyb vpřed. Je otázka, jestli tím hlavním faktorem zde byla velikost skupiny, která mohla vzniknout náhodně nebo pod vlivem geografických podmínek (Egypt, Eufrat a Tigris), nebo podmínky náročně na přežití, ale rozhodně to hlavní, co určuje struktury jazyka jsou materiální podmínky života (počet lidí ve skupině je jeden z nich), ne kultura (jak si myslí Everett), a už vůbec ne genetika, jak se nezdůvodněně domnívá nejvlivnější ligvista světa Chomsky.

Lze dokonce vést paralelu v tom, že podle některých zkoumání je velikost mozku zvířat dána velikostí skupin, ve kterých se zvíře (člověk) musí orientovat. Velikost mozku, a tady asi i jeho výkon (i když tady bude vztah daleko složitější), je nutná k orientaci se ve skupině a to natolik, že například velikost mozku primátů limituje velikost jejich skupin. A to samozřejmě vytváří tlak na zvětšování a složitost mozku, stejně jako náročné, složité a měnící se prostředí vytváří potřebu složitějšího jazyka.

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Jan Fikáček | pondělí 16.4.2018 9:05 | karma článku: 32.74 | přečteno: 1375x


Další články blogera

Jan Fikáček

Je čas jen iluze? (7 minut)

Lidi přitahuje to, co nemohou pochopit. Ono totiž nepochopení aktivuje mozek k přemýšlení, a to skrzeva téměř "náboženské" okouzlení a uvytržení. Tyto emoce nepochopení jsou jako cukr pro mravence nebo světlo pro můry.

18.4.2018 v 9:04 | Karma článku: 22.04 | Přečteno: 926 | Diskuse

Jan Fikáček

Mohou být černé díry průsvitné?

Černé díry jsou známy jako neproniknutelné objekty, jejichž strukturu nikdy neuvidíme, protože schlamstnou všechno, včetně fotonů světla, kterými přece pozorujeme. Nelze tedy pozorovat jejich útroby. Opravdu?

11.4.2018 v 9:05 | Karma článku: 36.79 | Přečteno: 1313 | Diskuse

Jan Fikáček

Rozuměl Einstein teorii relativity?

Proboha, co je to za nesmysl, říkáte si. Kdo jiný by jí měl rozumět lépe? Přesto je možné ukázat, že objevitelé nových teorií mohli svým teoriím rozumět jen do určité hloubky. Newton třeba netušil, jak funguje teorie gravitace.

3.4.2018 v 9:23 | Karma článku: 40.29 | Přečteno: 1730 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jakub Beznoska

Nástrahy v MHD

Každý z vás jistě někdy využil k přepravě po městě MHD, tudíž jste se setkali s typy cestujících uvedených níže.. :)

19.4.2018 v 5:11 | Karma článku: 19.16 | Přečteno: 1064 | Diskuse

Michal Tříska

Broumovský klášter

V Broumovské kotlině najdeme klášter z první poloviny 14. století, který uchovává historickou knihovnu, unikátní kopii Turinského plátna a nebo rozsáhlou zahradu.

18.4.2018 v 17:00 | Karma článku: 18.16 | Přečteno: 392 | Diskuse

Michaela Šedová

Všechny barvy Sintry

V životě jsem navštívila spoustu zámků, ale žádný z nich se ani zdaleka nepodobal Pena paláci v Sintře. Zejména pokud jste fanoušky disneyovek, neměli byste si tenhle unikát při návštěvě Portugalska nechat ujít!

18.4.2018 v 11:39 | Karma článku: 6.04 | Přečteno: 166 | Diskuse

Pavel Liprt

Středověké stříbrné Hory Kutny i současná zlatá Kutná Hora

Kutná Hora byla více jak tři sta let druhým nejvýznamnějším městem českého státu. A hned dva čeští králové jí dokonce dávali přednost před Prahou. Byla zdrojem bohatství a to dokáže hodně.

18.4.2018 v 10:10 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 399 | Diskuse

Roman Enders

Madam poulet est ici!

Francouzské Savojské Alpy jsou prý nejlepším místem k lyžování na světě. Kromě výborných lyžařů sem jezdí i smetánka z lyžařsky nevýznamných zemí. Také naprostí amatéři. Něco poznání s milým příběhem nakonec.

17.4.2018 v 20:40 | Karma článku: 11.78 | Přečteno: 276 | Diskuse
Počet článků 89 Celková karma 39.26 Průměrná čtenost 2026

Vystudoval chemii, kybernetiku a teorii systémů. Roky vyučoval filosofii fyziky a filosofii virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Nyní také PhD student filosofie teoretické fyziky na FF UP Olomouc. Pracoval jako evropský expert pro "Future and Emerging Technologies". V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR (lidé s IQ nad 148 (US norma)), zakladatelem a předsedou Einsteinovy společnosti (IQ nad 180). Více informací zde.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.