Rozděluje společnost Zeman nebo lepšolidi?

31. 12. 2018 10:01:18
Zemanovi se často vytýká, že rozděluje společnost svým populismem. To asi přiznávají i jeho voliči. Ono se ale snadno (více) rozděluje něco, co už rozdělené je, neboť pak stačí konstatovat, jak se věci mají.

Co tím myslím? Kapitalismus je dravý a poměrně sobecký systém, který se s nikým nemazlí. O tom svědčí třeba exekuční byznys, který se v Česku rozjel do nevídaných rozměrů. Přičemž že by exekuce vykonávaly nějakou spravedlnost, což by měl být její smysl, o tom se dá silně pochybovat, když třeba za pár stokorun nakonec dlužník musí zaplatit třeba 100 tisíc. Exekuce tlačí v Česku ke dnu skoro milión lidí. Tato situace přesvědčuje velké množství lidí, že spravedlnost pro ně neexistuje. A nikoho z elit takový problém moc nezajímá.

Klaus se proslavil ve světě zejména tím, že sebral drahé peroKlaus se proslavil ve světě zejména tím, že sebral drahé pero (CBS New via MAFRA)

Proč by pak dlužníci měli řešit spravedlnost počínání takového Babiše, když se na spravedlnost v této zemi nehraje? Že Babiš zneužívá miliardy evropských dotací a ke svému majetku přišel nikoliv poctivou prací, ale získáváním speciálních výhod od vládnoucích politiků, podvody a bezohledností vůči konkurentům a dalším, anebo svou činností jako agenta StB? Ano, ale kde je problém? Je to přece Jánošík, který si uměl poradit svou "šikovností" s vládnoucími elitami, a nenechal jimi okrádat. Dlužníci by si přáli být jako on, je to jejich hrdina. A jelikož žijeme v džungli bez pravidel, mají svým způsobem pravdu. A navíc je to tak nějak morální standard, na jehož zavedení měl největší podíl Václav Klaus a praktikuje se od revoluce až dodnes. Zejména ODS (ale i ČSSD) se tím v minulosti proslavila. Babiš jen v tomto trendu pokračuje, ba ho i vylepšuje, když dokáže postavit proti sobě Evropský parlament, což ani Klaus přes veškeré své euroskeptické úsilí a mistrovský tah s drahým perem, nedokázal. :-)

V Česku je největší procento pracující chudiny v Evropě. Co je to pracující chudina? Je to skupina zaměstnaných lidí, kteří přesto přežívají jen tak tak, a bojí se, že jim přestane fungovat lednička, neboť nemají na novou (diví se jim pak někdo, že jsou alergičtí na některé šikuly, zvládající svůj život poměrně snadno a to nejen na sociálních dávkách). V podobné situaci jsou důchodci. Tito všichni se snaží jen "dýchat". Mají často pocit, že všichni na ně zapomněli (elita, která se má dobře, určitě). Nemají čas (kromě tech důchodců) na to, aby se příliš starali o to, co se děje ve složité politice. Vedle svých starostí mají kapacitu akorát na velmi základní a pro ně podstatné informace. Třeba takové, že jim někdo rozumí a na jejich těžký život myslí. I když si na to jen hraje.

Miloš Zeman na gumovém člunu musí být další jejich hrdina. Jednak je stejně lidový jako běžný člověk (ano, včetně těch sprostých výrazů). Prostě je blíž normálním lidem, protože přes svou nespornou inteligenci (spíše už ale bývalou), umí žít i prostým životem. A dává najevo, že chápe základní obavy běžného člověka, utopeného v problémech vlastního života, jako je třeba obava z imigrantského terorismu. I když právě v tom bych mu nevěřil, že skutečné obavy má.

Lidé, kteří žijí běžný život s pocitem, že na ně všichni, snad kromě Zemana a Babiše, který jim zvedá důchody a dává jízdné zcela zadarmo, zapomněli, mají pravdu. Skutečně na ně elity kašlou a vůbec je nevnímají. Mám Havla rád. V době minulého režimu to rozhodně neměl lehké a určitě dobře chápal problémy normálních lidí, se kterými třeba tehdy pracoval v pivovaru. Ale poslechněte si například jeho následující novoroční přípitek z roku 2010 do času 1:13:

Přeje tam lidem, aby "žádný večer neuléhali s pocitem, že právě končící den byl zbytečný, ztracený, či nicotný, či prožitý jen proto, že nebylo jiné alternativy". Jenže, takový je, milý Vašku, prakticky každý den mnoha lidí a to beznadějně. Není se pak čemu divit, že zajímavým zážitkem je třeba setkání s premiérem, který rozdává koblihy, i když ten onen prostý život jen simuluje.

Copak Havel nevidí, jak neuskutečnitelné přání pro milióny lidí to ve svém přípitku vyslovil. Ano, on to opravdu nevidí, protože žije ve skleníku svého intelektuálního světa. Je to dobré přání, které národu věnuje, ale přijde na řadu až tehdy, kdy se vyřeší tak základní otázky jako jídlo, oblečení, nudné a otravné zaměstnání, což pro mnohé lid znamená nikdy. Je možné se pak divit, že pro takové lidi jsou tyhle Havlovy řeči prázdné kecy? Já se tedy nedivím, ač jsem intelektuál a vím, co tím Vašek říká. Ale také vím, jak nepodstatné takové přání je pro lidi, kteří neměli to štěstí jako já.

Zeman a další populisté určitě rozdělení společnosti výrazně zvětšují, svá volební vítězství staví na rozeštvávání lidí. Ale upřímně řečeno, fungovala by tahle hysterie, kdyby neměla reálný základ, kdyby intelektuálové a elity nebyl odtrženy od běžných lidí a ani nevěděly, jak žijou? Nefungovala. Takže společnost rozděluje jak Zeman svým populismem, tak "lepšolidi" tím, že naprosto nechápou, jak se žije spodním několika miliónům.

A kdo chce vést tuto Zemi, musí myslet na všechny její lidi, ne jen na horní tři milióny, které mají zcela jiné starosti než spodní tři milióny. Takže řešením je umlčet populisty typu Zemana tím, že se změní reálný život pro spodní 3 milióny, což musí udělat právě "lepšolidi". Například zvedáním minimální mzdy a důchodů to začala dělat (ať už z jakýchkoliv, třebas neupřímných důvodů) tato vláda.

Autor: Jan Fikáček | pondělí 31.12.2018 10:01 | karma článku: 40.42 | přečteno: 2664x

Další články blogera

Jan Fikáček

Padá pírko stejně rychle jako kus železa? Jak kde.

Když současně pustíme železnou kouli a pírko, dopadne koule dříve. Jeden nádherný a přímo geniálně prostý pokus odlišuje dva faktory, které tady působí. A může si jej vyzkoušet každý. Stačí mít doma dva skládací deštníky.

7.10.2019 v 9:07 | Karma článku: 33.85 | Přečteno: 1277 | Diskuse

Jan Fikáček

Proč v matematice nekonečno existuje a v realitě nikoliv

Vyjde-li v nějaké fyzikální rovnici nekonečno, a​ť už jsou to nekonečně malé rozměry, nekonečné síly nebo cokoliv jiného, fyzici ví, že tam dotyčná rovnice už neplatí. V realitě nekonečno zřejmě neexistuje. Ale co v matematice?

1.10.2019 v 9:08 | Karma článku: 40.52 | Přečteno: 2161 | Diskuse

Jan Fikáček

Kam směřuje(me) čas?

Chceme-li znázornit běh času, časovou osu, jak to uděláme? Většina lidí nakreslí šipku zleva doprava, jiní ale znázorní běh času opačně, někteří šipkou shora dolů. Zní to dost tajemně, ale má to poměrně velmi logický důvod.

23.9.2019 v 9:03 | Karma článku: 40.40 | Přečteno: 1955 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy I - nekonečno

Fyzika se dostává extrémně daleko od našeho přirozeného světa, a tím se ocitá v oblasti záhad, které je hodně těžké pochopit. Nejednou si s nimi neporadí i ti největší géniové. Pak je ale velmi důležité vyloučit prosté chyby.

16.9.2019 v 9:07 | Karma článku: 41.78 | Přečteno: 2259 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Trumpova obchodní válka má vítěze

Prezident Donald Trump dosáhl významného úspěchu ve svém tažení proti dovozům do USA. Světová obchodní organizace WTO rozhodla, že cla uvalená USA na dovoz z EU jsou v souladu principy organizace.

14.10.2019 v 12:31 | Karma článku: 11.00 | Přečteno: 107 | Diskuse

Vladimír Kroupa

USA dost možná potřebují Islámský stát…

Trochu si lámu hlavu nad tím, co může stát za současným postojem USA k situaci na severu Sýrie, kde Turecko „řeší“ Kurdy. Možností je mnoho a jedna se docela nabízí...

14.10.2019 v 10:09 | Karma článku: 21.99 | Přečteno: 472 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Tragikomický prvek v prezidentské kampani

V Tunisku se konalo v neděli druhé kolo prezidentských voleb. Ačkoli tato muslimská země je mnohými řazena, nikoli neprávem, mezi liberálnější, v otázce vztahů k Izraeli zůstává na nesmiřitelné pozici.

14.10.2019 v 10:05 | Karma článku: 5.28 | Přečteno: 97 | Diskuse

Jan Bartoň

1,2 miliardy za předsednictví EU ?

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se pro ČT vyjádřil k jednání vlády o nákladech na české předsednictví EU v roce 2022. Částku 1,2 miliardy korun považuje za nedostatečnou a je to „odpovědnost premiéra“.

14.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 32.44 | Přečteno: 1011 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Jedna drobná paralela by tu byla

To dilema bylo za války i za komunistů totiž úplně stejné: Hrát či nehrát, zpívat, či nezpívat. Nutno podotknout, že oba případy platí přes kopírák zároveň i pro jejich kolegy a kolegyně – herce a herečky, zpěváky a zpěvačky

14.10.2019 v 7:00 | Karma článku: 8.16 | Přečteno: 214 | Diskuse
Počet článků 155 Celková karma 41.29 Průměrná čtenost 2633

Vystudoval chemii, kybernetiku a teorii systémů (interdisciplinární studia) a považuje se za obecně uvažujícího člověka někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze (a v té době odmítal tituly jako Doc. nebo CSc.). Nyní PhD student filosofie teoretické fyziky. Pracoval jako evropský expert pro "Future and Emerging Technologies". V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČRVíce informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v jeho skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jan@fikacek.cz
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. :-) Autor má zde uváděné základní myšlenky většinou propracované do hloubky, do blogu pro veřejnost však není vhodné uvádět příliš složité formulace. Autora ale baví komunikovat s veřejností, proto tato forma s někdy expresivním vyjadřováním, přehnané nadpisy, které k popularizaci asi patří. Některé blogy jsou však čistá věda, ba dokonce mainstream, některé (asi většina) jsou kritické úvahy snažící se formulovat nové nápady, některé jsou opravdu jen sci-fi nebo spíše sci-sci-fi.

P.S.: Komentáře, které budou řešit autora, ne (jen) obsah blogu, budou bez varování smazány. :-) 

Najdete na iDNES.cz