Bílý anděl povstal z popela a špíny a vzlétl do světla

18. 02. 2019 9:06:17
Toto je jeden příběh z mé mnohaleté fotografické "dráhy", za kterou jsem nasbíral hodně zajímavých zážitků. Je o neuvěřitelné proměně, která se udála jednoho dne před pár lety v Paříži. Připomíná mi z popela zrozeného ptáka Fénixe

Určitě víte, že malíři, kteří jsou tak staří, že se jim už třesou ruce (asi z Alzheimera, ne?), dokážou své ruce dokonale uklidnit a zpevnit, jakmile vezmou do ruky štětec a začnou malovat. Za tento "zázrak" může jejich celoživotní trénink v malování. Jsou to prostě profesionálové.

Něco metaforicky podobného jsem zažil před lety v Paříži, když jsem se smluvil s jednou profesionální modelkou z Paříže, že spolu stvoříme portrét zámecké paní, a to na jednom nedalekém zámku. Dotyčnou dámu jsem znal z fotografií, kde vypadala opravdu kouzelně. Jako fotograf jsem dokázal odhadnout, jak může vypadat ve skutečnosti. Tenbtokráte jsem se ale šeredně zmýlil. Když dorazila na smluvené místo, bylo to jakési podivné stvoření, které bylo rozcuchané, po mejdanu dosti mimo. Vlastně jsem si myslel, že toto podivné, kašlající, shrbené a kouřící stvoření je kamarádka dotyčné modelky a jde ji z focení omluvit. Byla to však modelka sama.

Co jsem měl ale dělat. Honorář byl domluvený, poplatek zámku za to, aby nás vpašovali s průvodkyní mezi prohlídky byl už zaplacen, vizážistka na místě, asistentka fotografa v pohotovosti. Nebylo kam couvnout. Tak jsem tedy dal patřičné instrukce vizážistce, aby bylo jasné, jak má vypadat výsledek jejího snažení a připravil jsem bílé šaty pro "zámeckou paní". Když jsem po 15 minutách přišel zpět, neočekával jsem žádný zázrak, ale on se tak trochu udál, neboť jsem objevil zcela jinou bytost. Ta stála hrdě a vzpřímeně, a v bílých šatech přímo zářila. Nebylo to zřejmě způsobeno jen šaty a make-upem, ale zřejmě hlavně rolí zámecké paní, do které se dotyčná modelka opravdu vžila.

Takže moje motivace k focení se dostavila a pustili jsem se do toho. Střídali jsme v zámku jeden pokoj za druhým, já hledal ideální světlo a lovil ideální záběry. Ale už první scéna byla vlastně dokonalá. Stačily k tomu dvě řady bílých záclon za sebou, neboť ty vytvářely extrémně měkké protože rozptýlené "středověké" světlo. A pak Ona a její hrdý výraz, který nikoho nenechával na pochybách, že jí ten zámek určitě patří.

Naopak všechny místnosti, které jsem si prohlédl den předem a vybral jako ideální pozadí pro focení, se ukázaly jako nevhodný doplněk tohoto bílého anděla, hlavně proto, že byly příliš barevné a tím pozemské. V jedné z posledních místností byla bílá renesanční pohovka, ve které se napůl leží a napůl sedí. Modelka v ní zaujala patřičnou polohu, kterou jsem několikrát poopravil, aby byla ideální. Pak se ale přiblížila prohlídka, tak jsem tomu Andělovi řekl, ať si tu polohu zapamatuje, neboť fotografem uměle nastavená poloha není úplně přirozená a nejlepší je do ní modelku dostat "z chodu".

Když výprava prošla, požádal jsem jí tedy, ať zaujme tu polohu, kterou jsem si domluvili, ale udělá to z pohybu a tak ji zaujme zcela přirozeně. Udělala to, já udělal pár cvaků a bylo to tam, jak říkají fotografové. A asi poprvé a možná i naposled jsem zažil stav, kdy jsem musel přestat fotit a požádal jsem modelku, ať chvíli setrvá a já jsem se jen koukal na tu scénu a na ni. Nešlo je o ni, ale také o ty šaty, její polohu, sofa, ideální světlo a atmosféru celého zámku. Prostě nádhera, kterou si pamatuju po létech ještě teď.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

P.S.: Obě fotky jsou pouze ilustrační, tedy ani na jedné z nich není zmíněná modelka. Respektuji její soukromí.

Autor: Jan Fikáček | pondělí 18.2.2019 9:06 | karma článku: 38.40 | přečteno: 1642x

Další články blogera

Jan Fikáček

Padá pírko stejně rychle jako kus železa? Jak kde.

Když současně pustíme železnou kouli a pírko, dopadne koule dříve. Jeden nádherný a přímo geniálně prostý pokus odlišuje dva faktory, které tady působí. A může si jej vyzkoušet každý. Stačí mít doma dva skládací deštníky.

7.10.2019 v 9:07 | Karma článku: 33.78 | Přečteno: 1268 | Diskuse

Jan Fikáček

Proč v matematice nekonečno existuje a v realitě nikoliv

Vyjde-li v nějaké fyzikální rovnici nekonečno, a​ť už jsou to nekonečně malé rozměry, nekonečné síly nebo cokoliv jiného, fyzici ví, že tam dotyčná rovnice už neplatí. V realitě nekonečno zřejmě neexistuje. Ale co v matematice?

1.10.2019 v 9:08 | Karma článku: 40.50 | Přečteno: 2160 | Diskuse

Jan Fikáček

Kam směřuje(me) čas?

Chceme-li znázornit běh času, časovou osu, jak to uděláme? Většina lidí nakreslí šipku zleva doprava, jiní ale znázorní běh času opačně, někteří šipkou shora dolů. Zní to dost tajemně, ale má to poměrně velmi logický důvod.

23.9.2019 v 9:03 | Karma článku: 40.38 | Přečteno: 1954 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy I - nekonečno

Fyzika se dostává extrémně daleko od našeho přirozeného světa, a tím se ocitá v oblasti záhad, které je hodně těžké pochopit. Nejednou si s nimi neporadí i ti největší géniové. Pak je ale velmi důležité vyloučit prosté chyby.

16.9.2019 v 9:07 | Karma článku: 41.78 | Přečteno: 2259 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Emilia Miluše Baco

Agrese

Téma agresivních psů se stále více zmiňuje, ale kdy je pes opravdu agresivní, jak se mu to stalo, kdo za to může, a hlavně co s tím?

14.10.2019 v 11:22 | Karma článku: 6.14 | Přečteno: 136 | Diskuse

Jiří Turner

Srdečné blahopřání prezidentu republiky k historickému vítězství u obvodního soudu

Je mi velkou ctí poblahopřát hlavě státu a jeho právníkům k úspěšnému absolvování soudního procesu,přestože je to vítězství předvídatelné a také dílčí. Žalující strana se jistě drze odvolá, ale to nevadí. Pane prezidente, vydržte!

14.10.2019 v 10:53 | Karma článku: 14.56 | Přečteno: 388 | Diskuse

Kateřina Friedlová

Hanba Vám, aneb pravdivé hlášení z pohřbu pana Karla Gotta

Tak si sedím v práci, zrovna jsem otevřela internet a v tom mi volá nejlepší kamarádka ze Švýcarska. Prosím tě, nezemřel Karel Gott, tady to říkají v rádiu. Kliknu na blesk a čtu zemřel Karel Gott, v tu chvíli mi padla sáňka.

14.10.2019 v 10:18 | Karma článku: 31.55 | Přečteno: 1012 | Diskuse

Filip Lysák

Sluníčkářův sen

Dnes v noci jsem měl kupu zvláštních snů a bylo mi šílené vedro. Mohl bych to klidně připsat měsíčnímu úplňku, ale já to připíšu nemírnému požívání václavkového guláše. Po houbách, vejcích a masu zkrátka mívám sny divočejší.

14.10.2019 v 9:45 | Karma článku: 5.69 | Přečteno: 236 | Diskuse

Libor Popovský

Švédové na útěku

Článek Judith Bergman "Swedes are Fleeing", který vyšel 2. října 2019, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.

14.10.2019 v 9:16 | Karma článku: 27.17 | Přečteno: 673 | Diskuse
Počet článků 155 Celková karma 41.28 Průměrná čtenost 2632

Vystudoval chemii, kybernetiku a teorii systémů (interdisciplinární studia) a považuje se za obecně uvažujícího člověka někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze (a v té době odmítal tituly jako Doc. nebo CSc.). Nyní PhD student filosofie teoretické fyziky. Pracoval jako evropský expert pro "Future and Emerging Technologies". V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČRVíce informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v jeho skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jan@fikacek.cz
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. :-) Autor má zde uváděné základní myšlenky většinou propracované do hloubky, do blogu pro veřejnost však není vhodné uvádět příliš složité formulace. Autora ale baví komunikovat s veřejností, proto tato forma s někdy expresivním vyjadřováním, přehnané nadpisy, které k popularizaci asi patří. Některé blogy jsou však čistá věda, ba dokonce mainstream, některé (asi většina) jsou kritické úvahy snažící se formulovat nové nápady, některé jsou opravdu jen sci-fi nebo spíše sci-sci-fi.

P.S.: Komentáře, které budou řešit autora, ne (jen) obsah blogu, budou bez varování smazány. :-) 

Najdete na iDNES.cz