Existuje vůbec skutečnost? Jak to vidí Immanuel Kant a robotický vysavač.

3. 06. 2019 9:08:23
Kdysi jsem četl v jednom časopise seriál o tom, jak vypadá svět z pohledu jezevčíka. Je to zvláštní pohled. Dnes bych chtěl vyložit jednu z nejtěžších filosofických otázek z podobného pohled, z pohledu robotického vysavače. :-)

Do zvláštnosti jezevčího světa se vcítíte snadno, když si uvědomíte, že jezevčík je malý a kouká na nás od země. Vysoký schod může být pro jezevčíka nepřekonatelnou překážkou. Robotický vysavač je ale na tom ještě hůř, protože nepřekoná překážku ani jen pár centimetrů vysokou. Robotický vysavač, na rozdíl od jezevčíka navíc nemá oči a neumí si tak vytvořit představu okolního světa v podrobnostech a barvách jako my nebo jezevčík. Filosof by řekl, že takový vysavač nevidí přirozenou (lidskou) realitu. A to, jak vidí svět robotický vysavač můžete zjistit z obrázku níže:

Pokročilé typy takových vysavačů si totiž umí vytvořit mapu místností, ve kterých se pohybují, a tuto mapu umí poslat třeba do mobilu. Taková mapa obsahuje všechny informace, které vysavač o okolí má. Nevidí nejen barvy nebo podrobnosti, jak již řečeno výše, ale nevidí i cokoliv, co je ve výšce zhruba od 20 cm nahoru. Stůl tak pro něj není deska se čtyřmi nohami, ale jen čtyři malé pevné objekty, a to je jeho skutečná podoba stolu. (Řekneme-li, že je to skutečnost pro něj, je to vlastně kantovské pojetí věci pro nás). Takový vysavač také vlastně vnímá pouze dvojrozměrně, v úrovni podlahy. Nevidí ani pohyblivé objekty, třeba kočku, která kolem něj běhá nebo se na něm vozí.

Rozhodně neřekneme, že vysavač vidí skutečnost, ale že jen vnímá hrubou podobu skutečnosti, mapu. A teď malé překvapení. To, co vidíme na obrázku, je ale opravdu skutečnost robotického vysavače. Mnozí začnou určitě protestovat proti tomuto tvrzení, neboť dobře vědí, že skutečnost je přece to, co vidíme my lidé, ne? Jenže my také nevidíme zdaleka úplně všechno. Copak my vidíme atomová jádra a v nich nukleony či kvarky? Nevidíme ani to, že svět je ve skutečnosti čtyřrozměrný a že náš normální trojrozměrný svět je pouze svět "stínů" skutečných 4D objektů, jak jsme vyložili v blogu Není náhodou náš reálný vesmír abstrakce. Prostě nevidíme to, co by mnozí vědci označili jako pravou skutečnost.

Už tedy máme nejméně dvě skutečnosti: naši skutečnost přirozeného světa, jak ji vidíme každý den, a vědeckou skutečnost, která se skrývá někde na úrovni elementárních částic. Která z nich je ta pravá? Překvapivě žádná, neboť i současná představa vědecké skutečnosti, dejme tomu právě na úrovni kvarků a elektronů v atomech. Ale to není žádná konečná realita. Vždyť fyzika už skoro 100 let hledá hlubší a obecnější skutečnost, tedy teorii "všeho", což bude zřejmě nějaká podoba kvantové gravitace (kde mají největší šanci dvě hypotézy: kvantová smyčková gravitace a superstrunová teorie).

Není totiž nejmenší důvod předpokládat, že za touto úrovni kvarků není další, hlubší úroveň. To ostatně jasně ilustrují vědecké představy 19. století o skutečnosti. Ty se velmi podobaly našemu přirozenému světu. Vědci měli třeba vlny v kapalinách a plynech, pevná tělesa a světlo, a Boltzmana, který mluvil o atomech, měli většinou za blázna. Tato přirozená vědecká skutečnost 19. století, kterou i mnoho vědců mělo v té době za konečnou pravou realitu, je ale už dávnou minulostí. Věda dnes vidí svět úplně jinak. A jen poznamenejme, jak je naivní představa, že se dnešní věda blíží poznání "pravé" skutečnosti, neboť z logiky plyne, že takových hlubších úrovní je potenciálně "nekonečně" mnoho.

Z těchto úvah plyne poučení, že každá skutečnost je jen dočasný obraz světa, závislý na našich znalostech a metodách pozorování, že žádná skutečnost není finální, či pravá, že každá skutečnost je jen zjednodušený odraz okolního světa. Každá skutečnost je tedy relativní (viz třeba blog Skutečnost jako pevný model lodi v "láhvi" našeho vědomí nebo Skutečnost jako přirozená virtuální realita), závislá na znalostech a pozorovacích přístrojích pozorovatelů (třeba rentgen). Pro fyzika pracujícího v CERNu vypadá skutečnost velmi odlišně od skutečnosti zahradníka. Obě to jsou ale skutečnosti.

Pak je jasné, že to, co je pro nás jen mapa, kterou nakreslil robotický vysavač (viz obrázek), je pro daný vysavač skutečnost, neboť jsou to všechny informace, které on o okolním světě má. Skutečnost je zřejmě tedy ten nejúplnější obraz okolního světa, který daný "pozorovatel" má.

Věnováno Borisi Cvekovi.

Autor: Jan Fikáček | pondělí 3.6.2019 9:08 | karma článku: 43.06 | přečteno: 2722x

Další články blogera

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma článku: 21.69 | Přečteno: 613 | Diskuse

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma článku: 45.70 | Přečteno: 6277 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 30.29 | Přečteno: 2107 | Diskuse

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 39.56 | Přečteno: 7005 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.12 | Přečteno: 121 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 24.19 | Přečteno: 514 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 307 Celková karma 31.94 Průměrná čtenost 3139

Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...