Jak vyrobit mrak duhových motýlů

5. 08. 2019 9:08:42
Patří to k mým životním zážitkům, na jejichž vyprávění jsem dřív balil holky. Jak známo, balení na sbírku motýlů funguje dost slušně. Tohle ale byli dokonce živí motýli. A jak se mi povedlo vyrobit motýlí mrak? No, to bylo tak:

Jednou o prázdninách jsem šmejdil po zahradě naší chalupy na Opavsku a našel jsem tam na kopřivách podivné černé housenky. Logicky jsem usoudil, že když jsou na kopřivách, musí to být housenky Babočky kopřivové. Jaké to byly housenky vidíte na obrázku.

Byl jsem zrovna na dvouměsíčních prázdninách (bylo mi tak asi 12), tak mě napadl šílený nápad, že je všechny vykrmím a vypěstuju z nich motýly. Naše chalupa je fakt hodně stará, postavená asi před první světovou válkou, takže je z vepřovic, tedy z nepálených cihel. Zdi má tedy tlusté snad metr. Má dvojitá okna, ale mezi nimi je vzdálenost dobrých 30 cm, ne-li víc. To je ideální místo na chov takových housenek. Aby se nezapařily, odstranil jsem přední okno a místo ní jsem tam nechal jen síť proti hmyzu, takže milé housenky mohly krásně dýchat. Když už jejich předchozí dávka kopřiv byla dost sežraná, přinesl jsem jim čerstvé kopřivy a dal jim je do vody. Housenky vypadaly spokojeně, baštily a rostly a rostly, až byly pěkně vypasené. Takže jsem musel pravidelně odstraňovat jejich hovínka.

Rodiče sice pobrblávali, co to dělám za hlouposti, ale pořád je to lepší než pít, chodit po mejdanech, nebo krást či brát drogy, ne? Pak se začaly housenky jedna po druhé kuklit, i když některé zahynuly ještě před tímto stadiem, nebylo jich ale mnoho. Získal jsem tak asi 200 kukel takového typu, jako vidíte na obrázku. Vlastně se prakticky všechny si vytvořily zámotky během jednoho týdne, pamatuju-li si to dobře. A nastalo velké čekání, co z toho nakonec bude. Bylo ale očividné, že asi 10 zakuklení se sice povedlo, ale vývoj kukel nebyl dobrý. Kukly podivně na některých místech ztmavly a následně se ani nevylíhly. A když v průběhu několika dnů nastalo velké líhnutí motýlů, zjistil jsem, že líhnutí z kukel je nebezpečný proces. Snad 30 motýlů se vylíhlo s pokřivenými křídly, takže ani nemohli létat.

Při líhnutí ale přišlo pro mě překvapení. Místo Baboček kopřivových (Aglais urticae (Linnaeus, 1758)) začaly přicházet na svět Babočky paví oko (Inachis io (Linnaeus, 1758)). Ty byly tedy pro mě daleko krásnější a v té době byly také vzácnější než Babočky kopřivové, na rozdíl od dneška.

Zdravých motýlů se mi vylíhlo skoro 150. Mí prarodiče byli entomologové, takže jsem po jejich vzoru vybral jednak ty nejkrásnější a největší exempláře, ale také ty nejmenší a poněkud pokřivené. Všechny jsem usmrtil éterem, a na napínadlech jsem jim urovnal nohy, křídla a tykadla a vytvořil z nich dokonalou sbírku.

Přesto mi zbylo přes 100 Pavích ok. Ale ne nějakých jetých, ale krásných čerstvých, s dokonalými nezašlými barvami, lesklými neotřepanými křídly. Počkal jsem, až byli vylíhnutí prakticky všichni, a také na krásné slunečné počasí a té stovce jsem otevřel onu síť proti hmyzu. Reagovali poměrně rychle, neboť se už nějakou dobu snažili uletět a najednou jich vzlétlo více než polovina, čímž vytvořili na chvíli malý barevný, lesknoucí se mrak, který se zřeďoval až se celý rozplynul a za ním vyrazilo několik opozdilců. Jak říkám, zážitek na celý život.

Autor: Jan Fikáček | pondělí 5.8.2019 9:08 | karma článku: 38.34 | přečteno: 1575x

Další články blogera

Jan Fikáček

Padá pírko stejně rychle jako kus železa? Jak kde.

Když současně pustíme železnou kouli a pírko, dopadne koule dříve. Jeden nádherný a přímo geniálně prostý pokus odlišuje dva faktory, které tady působí. A může si jej vyzkoušet každý. Stačí mít doma dva skládací deštníky.

7.10.2019 v 9:07 | Karma článku: 33.85 | Přečteno: 1278 | Diskuse

Jan Fikáček

Proč v matematice nekonečno existuje a v realitě nikoliv

Vyjde-li v nějaké fyzikální rovnici nekonečno, a​ť už jsou to nekonečně malé rozměry, nekonečné síly nebo cokoliv jiného, fyzici ví, že tam dotyčná rovnice už neplatí. V realitě nekonečno zřejmě neexistuje. Ale co v matematice?

1.10.2019 v 9:08 | Karma článku: 40.52 | Přečteno: 2161 | Diskuse

Jan Fikáček

Kam směřuje(me) čas?

Chceme-li znázornit běh času, časovou osu, jak to uděláme? Většina lidí nakreslí šipku zleva doprava, jiní ale znázorní běh času opačně, někteří šipkou shora dolů. Zní to dost tajemně, ale má to poměrně velmi logický důvod.

23.9.2019 v 9:03 | Karma článku: 40.40 | Přečteno: 1955 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy I - nekonečno

Fyzika se dostává extrémně daleko od našeho přirozeného světa, a tím se ocitá v oblasti záhad, které je hodně těžké pochopit. Nejednou si s nimi neporadí i ti největší géniové. Pak je ale velmi důležité vyloučit prosté chyby.

16.9.2019 v 9:07 | Karma článku: 41.78 | Přečteno: 2259 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Vítězslav Kremlík

Rebelie proti neexistujícímu „šestému masovému vymírání"

Gail Bradbrooková říká, že nápad založit Extinction Rebellion dostala, když byla zdrogovaná, tedy pod vlivem psychedelik. Dnes volá po tom, aby se rebelové masivně zfetovali halucinogenními látkami. Což mnohé vysvětluje.

11.10.2019 v 9:23 | Karma článku: 34.80 | Přečteno: 1022 | Diskuse

Pavel Kudláček

Tříděný odpad, nebo výrobní surovina?

Dříve jsme se učili třídit odpad, tedy vůbec ho začít třídit. Průběžně jsme poučováni a školeni jaký odpad do které nádoby patří. Náhle se však objevují informace co vše do tříděného odpadu nepatří ač komoditně to je v pořádku?

10.10.2019 v 19:13 | Karma článku: 15.12 | Přečteno: 284 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Když zemře velryba, utichne píseň

V severním Pacifiku, dnes nalezneme už jen 30 posledních žijících velryb rodu Eubaleana japonica. Jestli se svět nevzpamatuje, může jejich legendární píseň, tedy zvuk, kterým se velryby opačného pohlaví sbližují, utichnout navždy.

10.10.2019 v 7:33 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 194 | Diskuse

Jiří Houfek

Bioplyn – lovci dotací útočí.

Princip bioplynové stanice(dále jen BPS) je přeměna biomasy, případně bioodpadu na oxid uhličitý, který je největším "nepřítelem" lidstva a planety. Největším nepřítelem je podle ideologů bioplynových stanic, chápete to?

9.10.2019 v 6:36 | Karma článku: 26.97 | Přečteno: 561 | Diskuse

Marek Hurt

Ekoaktivisté padlí na hlavu

Ekologičtí aktivisté, kteří straší globálním oteplováním a chtějí ostatním nakázat svou zelenou mantru, svorně používají jeden fígl. Přepočítávají emise na hlavu. To je však manipulace jako hrom.

8.10.2019 v 13:30 | Karma článku: 40.97 | Přečteno: 1845 | Diskuse
Počet článků 155 Celková karma 41.29 Průměrná čtenost 2633

Vystudoval chemii, kybernetiku a teorii systémů (interdisciplinární studia) a považuje se za obecně uvažujícího člověka někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze (a v té době odmítal tituly jako Doc. nebo CSc.). Nyní PhD student filosofie teoretické fyziky. Pracoval jako evropský expert pro "Future and Emerging Technologies". V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČRVíce informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v jeho skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jan@fikacek.cz
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. :-) Autor má zde uváděné základní myšlenky většinou propracované do hloubky, do blogu pro veřejnost však není vhodné uvádět příliš složité formulace. Autora ale baví komunikovat s veřejností, proto tato forma s někdy expresivním vyjadřováním, přehnané nadpisy, které k popularizaci asi patří. Některé blogy jsou však čistá věda, ba dokonce mainstream, některé (asi většina) jsou kritické úvahy snažící se formulovat nové nápady, některé jsou opravdu jen sci-fi nebo spíše sci-sci-fi.

P.S.: Komentáře, které budou řešit autora, ne (jen) obsah blogu, budou bez varování smazány. :-) 

Najdete na iDNES.cz