Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. dubna 2020 Ema

Je možný warpový pohon ze StarTreku? Je možné překonat rychlost světla?

25. 02. 2020 9:07:45
StarTrek používal termín warpový pohon dávno předtím, než jeho fyzikální princip Miguel Alcubierre, v roce 1994 vymyslel. Miguel dokonce použil název warp pro svůj pohon proto, aby uctil tento seriál. Nicméně je warp vůbec možný?

Nejdříve si vyložme jeho princip. Jde v podstatě o to, že se před vesmírnou lodí prostor(očas) stlačí a za ní se roztáhne a tento spád ji požene vpřed. I když se při popisu warpu používá slovo subprostor, výklad vlastně mluví jen o deformaci prostoru, resp. prostoročasu. Jde tedy o jakousi prostoročasovou vlnu, na které loď surfuje. Jenže prostoročas je v podstatě gravitační pole, takže ta vlna je gravitační, a ta se pochopitelně pohybuje rychlostí světla, jak jsme si mohli připomenout v roce 2017 při udělení Nobelovy ceny za detekci gravitačních vln. Tímto způsobem tedy nikdy nelze dosáhnout rychlostí větší než je rychlost světla. Zůstane tedy pohyb všeho v "kleci" rychlosti světla stále?

Warpový pohon. Před lodí se prostor stlačí, za ní roztáhne. Jde v podstatě o gravitační vlnu, která nemůže překonat rychlost světla.
Warpový pohon. Před lodí se prostor stlačí, za ní roztáhne. Jde v podstatě o gravitační vlnu, která nemůže překonat rychlost světla. (Wiki free photo)

Ještě není všem dnům konec. Pohyb nadsvětelnou rychlostí je nejen fyzikálně možný, ale ve vesmíru dokonce už existuje. Když to zjednodušíme, nemůže se světlo z černé díry dostat proto, že proti němu teče jeho rychlostí, tedy rychlostí světla, prostor(očas). Těsně pod horizontem událostí černé díry tedy světlo přes svou obrovskou rychlost couvá. Evidentně se tedy pod horizontem černé díry, tedy pod její hranicí, pohybuje prostor(očas) od nás nadsvětelnou rychlostí. (Ono je to trochu složitější, ale proč to trochu nezjednodušit, že?).

Nebo se nadsvětelnou rychlostí vůči nám pohybují extrémně vzdálené galaxie, které jsou od nás unášeny rozpínajícím se (časo)prostorem vesmíru. Můžeme si to představit třeba takto: Když nemůže běžec ve sprintu běžet rychleji než nějakých 40 km/h, bude-li běžet po jezdícím chodníku (který je třeba na některých letištích), mohl by tuto rychlost vůči okolním lidem překročit. Běžel by třeba 45 km/h, neboť by se jeho rychlost sečetla s rychlostí chodníku, která činí 5 km/h.

Kdyby Usain Bolt běžel po tomhle jezdícím chodníku svou maximální rychlostí, třeba 40 km/h, pohyboval by se vůči nám
Kdyby Usain Bolt běžel po tomhle jezdícím chodníku svou maximální rychlostí, třeba 40 km/h, pohyboval by se vůči nám "nadBoltovskou" rychlostí 45 km/h, pokud se chodník pohybuje 5 km/h. (Wiki free photo)

Nebo ještě lépe, představme si, že když ryba může ve vodě plavat nanejvýš rychlostí dejme tomu 50 km/h, pak v proud vody, který teče rychlostí 30 km/h může vůči nám dosáhnout "nadrybí" rychlosti 80 km/h. Warpová vlna nám tedy k nadsvětelné rychlosti nedopomůže, ale proud prostoročasu ano. Jak to ale provést, to vážně nevím. Ale kdyby vám stačila nadsvětelná rychlost komunikace, zkuste si přečíst blog Praktický návod kterak okamžitě navázat kontakt s mimozemšťany. Je to sice trochu sci-fi, ale podle toho, co vím, menší sci-fi než warpový pohon.

Autor: Jan Fikáček | úterý 25.2.2020 9:07 | karma článku: 42.48 | přečteno: 2366x

Další články blogera

Jan Fikáček

Není objektivní stůl jen chomáč pohledů? Je trojrozměrný předmět opravdu 3D?

Když se podíváme třeba na stůl, řekneme si, že je to skutečná objektivní trojrozměrná věc. A že je mimo nás. A nebudeme o tom ani trochu pochybovat. Je to ale mnohem, mnohem složitější. Ukažme si, co to vlastně taková 3D věc je.

7.4.2020 v 9:21 | Karma článku: 29.36 | Přečteno: 707 | Diskuse

Jan Fikáček

Nadsvětelná rychlost, obrácení směru čas? Jak prosté, milý Watsone.

"Povídá se", že se při nadsvětelné rychlosti obrací směr času. Dosadíme-li ji ale do vzorců speciální teorie relativity, dostaneme čas imaginární. Tachyony jsou velká záhada. Vše jde ale vysvětlit jednoduchým způsobem.

29.3.2020 v 19:47 | Karma článku: 41.02 | Přečteno: 1922 | Diskuse

Jan Fikáček

Je koronavirus neviditelný nebo jen černobílý?

Zde jsem si přečetl, že viry, včetně koronaviru, nemají barvy, protože vlnová délka viditelného světla je větší než velikost virů. Jenže barvy, tedy fotony viditelného světla, vyzařuje něco ještě menšího, atomy. Jak to tedy je?

22.3.2020 v 19:15 | Karma článku: 42.59 | Přečteno: 2159 | Diskuse

Jan Fikáček

Dělá něco EU proti koronaviru?

Možná jste zaregistrovali hlasy z Itálie, že je v tom EU nechala, co se pomoci s koronavirem týče. Situace je tam opravdu hrozná a několik evropských zemí jim pomáhá, pokud vím (ověřeně třeba Německo). Ale co EU?

17.3.2020 v 10:09 | Karma článku: 36.45 | Přečteno: 1743 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Zdenek Slanina

Česko v 1. dvacítce příjemců antikoronaviru Avigan/Favipiravir - Okamura Tomio pohnul SÚKL

Ve středu má i Japonsko vyhlásit stav nouze. Před tím ale došlo k důležitému posunu u léku Avigan/Favipiravir/Favilavir. O ten už požádalo na tři desítky zemí, a to pod vlivem pozitivních výsledků čínských testů z února a března.

7.4.2020 v 13:33 | Karma článku: 26.13 | Přečteno: 1063 |

Jan Fikáček

Není objektivní stůl jen chomáč pohledů? Je trojrozměrný předmět opravdu 3D?

Když se podíváme třeba na stůl, řekneme si, že je to skutečná objektivní trojrozměrná věc. A že je mimo nás. A nebudeme o tom ani trochu pochybovat. Je to ale mnohem, mnohem složitější. Ukažme si, co to vlastně taková 3D věc je.

7.4.2020 v 9:21 | Karma článku: 29.36 | Přečteno: 707 | Diskuse

Dana Tenzler

Blogová kniha o vesmíru - galaxie (4)

Další kapitoly z vesmírné blogové knihy - tentokrát se týkají vzniku a života galaxií. Pokud vás tyto blogy v roce 2016 minuly, můžete je pročíst dnes. (délka blogu min. 100 min.)

6.4.2020 v 8:00 | Karma článku: 8.38 | Přečteno: 180 | Diskuse

Karel Tejkal

Evoluce, stvoření a pád do hříchu

Kreacionisté mladé Země s oblibou argumentují krásou a dokonalostí živých organismů a své okouzlení považují za důkaz tvůrčích schopností stvořitele. Živé organismy však nemusí být vždy jen krásné a dokonalé. Co s tím?

5.4.2020 v 19:20 | Karma článku: 9.20 | Přečteno: 201 | Diskuse

Jan Tomášek

Cesty elektrické energie 8 (pojistky 3 + mostové jeřáby)

U jistících systémů je důležité samozřejmě důležité nejen vybrat vhodnou pojistku či jistič ale též stanovit jeho velikost...

5.4.2020 v 10:58 | Karma článku: 5.03 | Přečteno: 194 | Diskuse
Počet článků 182 Celková karma 40.35 Průměrná čtenost 2852

Vystudoval chemii, kybernetiku a teorii systémů (interdisciplinární studia) a považuje se za obecně uvažujícího člověka někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze (a v té době odmítal tituly jako Doc. nebo CSc.). Nyní PhD student filosofie teoretické fyziky. Pracoval jako evropský expert pro "Future and Emerging Technologies". V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČRVíce informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v jeho skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jan@fikacek.cz
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. :-) Autor má zde uváděné základní myšlenky většinou propracované do hloubky, do blogu pro veřejnost však není vhodné uvádět příliš složité formulace. Autora ale baví komunikovat s veřejností, proto tato forma s někdy expresivním vyjadřováním, přehnané nadpisy, které k popularizaci asi patří. Některé blogy jsou však čistá věda, ba dokonce mainstream, některé (asi většina) jsou kritické úvahy snažící se formulovat nové nápady, některé jsou opravdu jen sci-fi nebo spíše sci-sci-fi.

P.S.: Komentáře, které budou řešit autora, ne (jen) obsah blogu, budou bez varování smazány. :-) 

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

Pandemie COVID-19 by podle analytiků do budoucna mohla značně proměnit světovou ekonomiku. Lidé podle nich nejspíš...