Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. dubna 2020 Ema

Co bylo před multivesmírem, před multi-multivesmírem, před multi-multi-multivesmírem......

18. 02. 2020 9:15:11
Řešíme-li otázku, co bylo před velkým třeskem, dojdeme asi k názoru, že to byl bůh nebo multivesmír. Hned se pak ale musíme zeptat, co bylo před nimi! A mohli bychom v řadě "před" asi pokračovat do nekonečna. Opravdu mohli?

Zdá se to úplně logické. Když vyřešíme, co bylo před velkým třeskem, vyvstane "otázka před" znovu. Co stvořilo boha nebo multivesmír? Vědci by asi odpověděli, že "multi-multivesmír". Ale pak bychom se mohli ptát, co bylo před "multi-multivesmírem". A tak bychom se mohli ptát znova snad nekonečněkrát na další a další úrovně "nad-vesmírů". Zdá se, že je snadné a správné dojít až nakonec a tvrdit, že ten poslední vesmír je v nekonečnu je ten totálně primární.

Na takovou úvahu ale přesně sedí známý bonmot: "Na každou složitou otázku existuje prostá odpověď. .... Pochopitelně špatná." Proč? Stačí uvážit, že každý náš krok od jednoho nad-vesmíru k vyššímu nad-vesmíru je nenulově nejistý. Copak jsme si třeba zcela jisti existencí multivesmíru? V blogu Co bylo před velkým třeskem. Nic? jsme si dokázali, že existence multivesmíru je téměř jistá, jenže jistota třeba na 99,99% také obsahuje nepatrnou nejistotu 0,01%. To sice není nijak poprvé podstatná nejistota a poprvé ji proto můžeme zanedbat, ale při dalších krocích se tato nejistota zvyšuje. U dvou kroků, i když by byla jistota každého z nich oněch vysokých 99,99%, klesne pravděpodobnost na 99,98%. Při 4096 opakováních je pak pravděpodobnost už jen 66,39%, při 16 384 krocích pak 19,42%, a po 32 768 opakováních je pouhých 3,77%. Pochopitelně po nekonečném počtu opakování je pravděpodobnost existence konečného primárního vesmíru nulová. Je tedy jasné, že představa primárního vesmíru je s naprostou jistotou chybná.

Vraťme se ale ještě k větě o tři řádky výše: "..po nekonečném počtu opakování je pravděpodobnost existence konečného primárního vesmíru...." Toto tvrzení zní zcela logicky a správně, jeho význam je pro nás naprosto pochopitelný. Přesto obsahuje rozpor, který ji činí nesmyslnou! Hledáme totiž nějaký definitivně první vesmír, tím ale pátráme po konci nekonečna. To ale ze své definice žádný konec mít nemůže. Samotné hledání absolutně prvního vesmíru je nesmyslné. Dokonce by se dalo říci, že každé nekonečno je jen jednoduchá špatná odpověď na složitou otázku. Totiž podobnou analýzu zobecnění jednoho kroku na všechny, tedy že každý krok bude, ne-li stejný, tedy alespoň podobný, můžeme udělat pro každé nekonečno, dokonce i pro nekonečno matematické, viz Proč v matematice nekonečno existuje a v realitě nikoliv. Zobecnění na konečnou vzdálenost může být správné, zobecnění na nekonečnou vzdálenost nikdy.

Immanuel Kant ve svých antinomiích, tedy neřešitelných rozporech, má i antinomii existence nekonečna. Podle něj nelze spolehlivě říci, že nekonečno existuje. Nelze ale ani tvrdit, že je nějaký krok v řadě nad-vesmírů konečný! Vždy jde udělat další krok, nikdy ale nelze dojít až na konec nekonečna. Jenže to je vlastně popis potenciálního "nekonečna". Vždy jsme v daný moment schopni udělat jen konečný počet kroků, nicméně nikde nebude blok dalšího pokračování. Potenciální "nekonečno" není ale v každé fázi ani první krok k tzv. aktuálnímu (tedy skutečnému) nekonečnu, neboť jeho velikost činí vždy 0% opravdového nekonečna (= konečné číslo / nekonečno). Jak už v roce 1781 pochopil Immanuel Kant, jde o to, že naše logika má jen omezený dosah. Logikou nelze vyřešit některé problémy (přesto že je mnohokrát přesnější a "schopnější" než víra nebo emoce). Cokoliv se tedy pokusíme s použitím logiky prohlásit o pravém nekonečnu, je nutně špatně. A to včetně tvrzení o jeho existenci.

Tuto myšlenku najdeme i ve větách o neúplnosti Kurta Gödela, které sice formuloval jen pro aritmetiky, ale zobecnění této úvahy na jakýkoliv formální, tedy i logický systém se přímo nabízí. Gödelovy věty o neúplnosti pak prokazují, že žádný logický systém nemůže být současně bezesporný a úplný. Jen pokud je ještě neúplný, nemusíme narazit na nerozhodnutelná tvrzení v něm (třeba zda nekonečno existuje či ne), která v něm nutně jsou. A otázka existence nekonečna je takovýmto nerozhodnutelným řešením pro každý abstraktní systém (pro konečný počet logických systémů, které kdy ve své konečné existenci objevíme). Opakování nekonečného množství téhož postupu je proto logický nesmysl, což třeba Hegel vyjádřil termínem špatného nekonečna.

Zůstali jsme nakonec viset ve vzduchu bez nahmatání alespoň náznaků finálního řešení při hledání prvotního vesmíru. Konkretizujme si tedy alespoň důvod této nedosažitelnosti, abychom vše lépe pochopili. Tak jako nelze do nekonečna zobecnit řadu dalších nad-vesmírů, nelze do nekonečna indukovat jakýkoliv pojem, nejen pojem vesmíru. Všechny lidské termíny dalším rozšiřováním poznání postupně mění svůj význam, až ten původní nakonec ve velké noetické (poznávací) vzdálenosti úplně ztratí. To platí i pro celek a část. Vesmír je částí multivesmíru, ale ve velké noetické vzdálenosti část a celek ani neexistují, nemůžeme tedy ani použít k další úvaze obrat, že je něco částí něčeho jiného. A to doslova.

Nelze v této souvislosti nevzpomenout falsifikaci Karla Poppera, která tvrdí, že jakékoliv tvrzení, pojem, teorie, která chce být vědou a tedy i pravdivým poznáním, musí být zpochybnitelná. Vše má totiž omezenou platnost. Každé opravdové nekonečno je absolutní, není tedy ale falsifikovatelné, není pak vědou a nemůže být pravdou. Prostě nic jako opravdu primární vesmír není, třeba už proto, že tam noeticky daleko pojem vesmír vůbec neexistuje, stejně jako pojem existence či pojem primární. Naše představy, naše pojmy, naše logika není schopna uchopit to, co tam "existuje".

Hledání nekonečně vzdáleného primárního vesmíru mi připomíná starý vtip:
Tazatel na stranické schůzi v Rusku (dále jen T): "Četl jsem v Pravdě, že Gagarin dostal za svůj let do vesmíru od strany automobil. Je to pravda?"
Stranický funkcionář (dále F): "Je to pravda, deník Pravda nelže. Jen to nebyl Gagarin ale Makarov."
T: "A jaké auto dostal?"
​F: "Vlastně to nebylo auto, ale kolo."
T: "A kdy ho dostal?"
​F: "Vlastně ho nedostal, ale ukrad."

Takže při hledání nekonečně vzdáleného primárního vesmíru je třeba upřesnit, že nenalezneme vesmír primární, ale sekundární, že nebude nekonečně vzdálený, ba ani to nebude vesmír. :-)

Autor: Jan Fikáček | úterý 18.2.2020 9:15 | karma článku: 41.97 | přečteno: 2051x

Další články blogera

Jan Fikáček

Není objektivní stůl jen chomáč pohledů? Je trojrozměrný předmět opravdu 3D?

Když se podíváme třeba na stůl, řekneme si, že je to skutečná objektivní trojrozměrná věc. A že je mimo nás. A nebudeme o tom ani trochu pochybovat. Je to ale mnohem, mnohem složitější. Ukažme si, co to vlastně taková 3D věc je.

7.4.2020 v 9:21 | Karma článku: 29.38 | Přečteno: 712 | Diskuse

Jan Fikáček

Nadsvětelná rychlost, obrácení směru čas? Jak prosté, milý Watsone.

"Povídá se", že se při nadsvětelné rychlosti obrací směr času. Dosadíme-li ji ale do vzorců speciální teorie relativity, dostaneme čas imaginární. Tachyony jsou velká záhada. Vše jde ale vysvětlit jednoduchým způsobem.

29.3.2020 v 19:47 | Karma článku: 41.02 | Přečteno: 1922 | Diskuse

Jan Fikáček

Je koronavirus neviditelný nebo jen černobílý?

Zde jsem si přečetl, že viry, včetně koronaviru, nemají barvy, protože vlnová délka viditelného světla je větší než velikost virů. Jenže barvy, tedy fotony viditelného světla, vyzařuje něco ještě menšího, atomy. Jak to tedy je?

22.3.2020 v 19:15 | Karma článku: 42.59 | Přečteno: 2159 | Diskuse

Jan Fikáček

Dělá něco EU proti koronaviru?

Možná jste zaregistrovali hlasy z Itálie, že je v tom EU nechala, co se pomoci s koronavirem týče. Situace je tam opravdu hrozná a několik evropských zemí jim pomáhá, pokud vím (ověřeně třeba Německo). Ale co EU?

17.3.2020 v 10:09 | Karma článku: 36.45 | Přečteno: 1743 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Zdenek Slanina

Česko v 1. dvacítce příjemců antikoronaviru Avigan/Favipiravir - Okamura Tomio pohnul SÚKL

Ve středu má i Japonsko vyhlásit stav nouze. Před tím ale došlo k důležitému posunu u léku Avigan/Favipiravir/Favilavir. O ten už požádalo na tři desítky zemí, a to pod vlivem pozitivních výsledků čínských testů z února a března.

7.4.2020 v 13:33 | Karma článku: 26.13 | Přečteno: 1067 |

Jan Fikáček

Není objektivní stůl jen chomáč pohledů? Je trojrozměrný předmět opravdu 3D?

Když se podíváme třeba na stůl, řekneme si, že je to skutečná objektivní trojrozměrná věc. A že je mimo nás. A nebudeme o tom ani trochu pochybovat. Je to ale mnohem, mnohem složitější. Ukažme si, co to vlastně taková 3D věc je.

7.4.2020 v 9:21 | Karma článku: 29.36 | Přečteno: 712 | Diskuse

Dana Tenzler

Blogová kniha o vesmíru - galaxie (4)

Další kapitoly z vesmírné blogové knihy - tentokrát se týkají vzniku a života galaxií. Pokud vás tyto blogy v roce 2016 minuly, můžete je pročíst dnes. (délka blogu min. 100 min.)

6.4.2020 v 8:00 | Karma článku: 8.38 | Přečteno: 180 | Diskuse

Karel Tejkal

Evoluce, stvoření a pád do hříchu

Kreacionisté mladé Země s oblibou argumentují krásou a dokonalostí živých organismů a své okouzlení považují za důkaz tvůrčích schopností stvořitele. Živé organismy však nemusí být vždy jen krásné a dokonalé. Co s tím?

5.4.2020 v 19:20 | Karma článku: 9.20 | Přečteno: 201 | Diskuse

Jan Tomášek

Cesty elektrické energie 8 (pojistky 3 + mostové jeřáby)

U jistících systémů je důležité samozřejmě důležité nejen vybrat vhodnou pojistku či jistič ale též stanovit jeho velikost...

5.4.2020 v 10:58 | Karma článku: 5.03 | Přečteno: 195 | Diskuse
Počet článků 182 Celková karma 40.35 Průměrná čtenost 2852

Vystudoval chemii, kybernetiku a teorii systémů (interdisciplinární studia) a považuje se za obecně uvažujícího člověka někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze (a v té době odmítal tituly jako Doc. nebo CSc.). Nyní PhD student filosofie teoretické fyziky. Pracoval jako evropský expert pro "Future and Emerging Technologies". V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČRVíce informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v jeho skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jan@fikacek.cz
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. :-) Autor má zde uváděné základní myšlenky většinou propracované do hloubky, do blogu pro veřejnost však není vhodné uvádět příliš složité formulace. Autora ale baví komunikovat s veřejností, proto tato forma s někdy expresivním vyjadřováním, přehnané nadpisy, které k popularizaci asi patří. Některé blogy jsou však čistá věda, ba dokonce mainstream, některé (asi většina) jsou kritické úvahy snažící se formulovat nové nápady, některé jsou opravdu jen sci-fi nebo spíše sci-sci-fi.

P.S.: Komentáře, které budou řešit autora, ne (jen) obsah blogu, budou bez varování smazány. :-) 

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

Pandemie COVID-19 by podle analytiků do budoucna mohla značně proměnit světovou ekonomiku. Lidé podle nich nejspíš...