Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Jak sex zvyšuje schopnost řešit matematické úlohy

12. 05. 2020 9:09:50
Tak tohle jsou osobní zkušenosti ze studia na vysoké škole. Na té střední člověk všechno chápal v matematice napoprvé, ale vysoká škola, to byl šok. Přiznám se, že jsem pak po prvních matematických přednáškách doma brečel.

Ono totiž determinanty a matice byly něco jiného, než na co jsem byl zvyklý a co jsem zvládal levou zadní na střední škole. Možná taky výklad dotyčné profesorky nebyl ideální, nicméně výsledek byl, že jsem na to koukal jak puk a nechápal. Prostě nechápal! Až doma jsem si musel věc přečíst a uklidnil jsem se, neboť se to pobrat dalo.

Dotyčnou profesorku nebudu jmenovat, ale koho musím zmínit, to byl náš učitel diferenciálního a integrálního poštu, pan Květomil Stach. Jeho výklad byl neuvěřitelně jasný a pochopitelný! Chodili na něj i ti, kterým matika vůbec nešla, protože jeho přednášky byly snad jediné místo, kde tuhle matematiku mohli pochopit. Zpětně se mi tomu nechce ani věřit, ale 4 tlusté knihy Vojtěcha Jarníka o diferenciálním a integrálním počtu (viz obrázek níže), čítající asi 1600 stran, jsem si asi docela pamatoval. O tom svědčí malá story z jedné z mých zkoušek. Pan Květomil tušil, že mi matematika nedělá potíže, tudíž aby se nezdržoval dlouhým zkoušením, zeptal se mě na jeden špek. Vzpomínám-li si dobře, byla to otázka na Cauchyho-Riemanovy podmínky diferencovatelnosti funkcí. Tato informace se skrývala kdesi v poznámkách pod čarou, a když jsem dotyčnému tyto podmínky patřičně vysvětlil a věděl jsem dokonce, na které straně pod čarou byly, byla celá zkouška za dvě minuty hotová. (Mimochodem jsem dotyčnému pánovi ještě před léty zavolal, a on si tuto situaci pamatoval!)

Byly ale výzvy daleko horší. Angličtinu jsem se třeba nenaučil ani na střední, ani na vysoké škole, přestože jsem se s ní trápil asi 6 let. Na střední jsme sice měli za učitele jazykového génia, který uměl snad na 30 jazyků, včetně čínštiny a japonštiny, ale když přišel do hodiny angličtiny většinou usnul za katedrou. O tom, že mluví plynně japonsky jsme se dověděli náhodou, když jakási turistická skupina Japonců zabloudila v hlubokém socialismu na naší Chemickou průmyslovku. Na něco se anglicky ptali, když tu se shora ze schodů k nim přibelhal zmíněný prof.Uhlík. Když na ně plynně spustil jejich mateřštinou, bylo to jako by mezi ně hodil granát. Na konci se všichni patřičně tradičně děkovně ukláněli.

Moje závěrečná zkouška z angličtiny na VŠ tak probíhala prapodivně. Ze začátku profesorka uvažovala, má-li se mnou rovnou vyrazit dveře nebo mi dát ještě šanci. Pak jsem měl prostě obrovské štěstí a dostal jsem na překlad jediný článek, který jsem si trochu připravil, takže uvažovala, že to bude možná mezi 2-3 (4 znamenalo propadnout). Poté přišla gramatika, což mi dost přitížilo, ale nakonec prohlásila, že má dnes dobrou náladu, takže mě nevyhodí, ale dá mi za tři a ať jí podám index. Já to ale nechtěl udělat. Na otázku proč, jsem jí sdělil, že potřebuju za jedna, protože mám zatím studijní průměr 1,00 (prostě šprt!). Začala hrozně křičet, ale když se uklidnila, řekla: "Dejte mi index." a tu výborně mi tam překvapivě zvěčnila (viz obrázek níže). Já s indexem vyběhl na chodbu s výkřikem: "Jsem inženýr!", protože dalších let studia jsem se nebál, když už jsem měl za sebou tu angličtinu. Naštvaně sice za mnou vykoukla ze dveří, ale nakonec se začala smát. A byl jsem inženýr. :-) Velký pán, že?

A byly i další ostudy, ale o nich snad jindy. Teď zpět k tomu uplakanému předmětu, matematice matic a determinantů. Měli jsme z nich jednou později písemku na hodinu a půl, ale já měl za hodinu rande na druhém konci města, a to s opravdu nádherně vyvinutou dámou jménem Kristýna. Ta byla hrdá, takže zpoždění se netolerovalo! Dostal jsem se do značného stresu. Jenže z něj jsem se propracoval k nějakému záhadnému stavu, který pracovně nazývám Ježíšův syndrom. Celý jsem se jemně roztřásl, zrudl, neviděl jsem neslyšel, a vnímal jsem jen vzorce před sebou. Písemku jsem měl za 15 minut hotovou. Odnesl jsem jí profesorce na stůl, kam jsem jí ji v tom vybuzení hodil a pronesl jsem drze: "Nekontrolujte to, je to správně!" a zmizel jsem na rande. Dotyčná byla v lehkém šoku, nicméně na příští hodině, kdy naše výkony hodnotila, skutečně potvrdila, že všechno správně bylo.

Nemyslím si, že jsem nějak moc chytrej, jen mě sem tam zachraňují podobné duševní stavy, které si nezasloužím. Takhle jsem třeba docela slušně udělal vstupní test do Mensy, ale o tom třeba zase příště. :-)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

P.S.: Kdyby vás zajímaly další historky, zkuste to tady:
"Géniové si vyplňují složenky sami!" pronesla do ticha
Chcete mít geniální dítě?
Jak jsem se málem stal ruským špionem
Jak jsem v srpnu 1968 zachránil Československo před ruskými okupanty
Jak sbalit nejkrásnější Slovenku
Jak vyrobit mrak duhových motýlů
Pozor na vrátné a uklízečky
Proč jsem něco mezi Hitlerem a Leninem?
Proč se skoro všechny děti ve Francii jmenují stejně
Zastrč ten svůj růžový nesmysl!

Autor: Jan Fikáček | úterý 12.5.2020 9:09 | karma článku: 46.24 | přečteno: 6366x

Další články blogera

Jan Fikáček

Jak neplatit pokuty za dopravní přestupky

Znáte to, nikdo není dokonalý a občas se nějaká ta chybička při řízení vloudí. Někdy je to vysoká rychlost, jindy spěcháte, tak jedete posledních 50 metrů před křižovatkou v autobusovém pruhu, máte-li kriminální sklony jako já.

27.5.2020 v 9:09 | Karma článku: 30.81 | Přečteno: 1273 | Diskuse

Jan Fikáček

Je naše vědomí kvantové, jak tvrdí Roger Penrose?

Možná jste slyšeli o hypotéze sira Penrose, že podstatou vědomí jsou kvantové vlastnosti mikrotubulů, těchto podivných tělísek v našem mozku. Mohou ale kvantové jevy vůbec fungovat při pokojové teplotě a v makrosvětě?

19.5.2020 v 9:26 | Karma článku: 38.74 | Přečteno: 1854 | Diskuse

Jan Fikáček

Pochopte kontrakci délky v teorii relativity za pár minut

Následující výklad je tak názorný a jednoduchý, že ho můj jedenáctiletý synek pochopil během 20 vteřin. A dobře vystihuje charakter speciální teorie relativity, totiž to, jsou že její efekty projekce, i když objektivní.

3.5.2020 v 18:29 | Karma článku: 43.51 | Přečteno: 2425 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Nechte si se mnou zajít chuť ... na průmyslově vyrobené potraviny

Kečup, křupky, muffiny a dokonce i káva. Naše potraviny se pomalu stávají oslavou chemického průmyslu. Pojďte se podívat, co se dá všechno nalézt v oblíbených potravinách.

28.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 15.53 | Přečteno: 712 | Diskuse

Julius Maksa

Vznik a zánik vesmíru 1.

Vznikl vesmír tak, jak popisuje teorie velkého třesku? Mohla veškerá hmota vzniknout z ničeho? Je možné, aby hmota vznikla z energie? Je teorie velkého třesku reálná, nebo ji můžeme zařadit do sci-fi?

26.5.2020 v 12:40 | Karma článku: 11.41 | Přečteno: 362 | Diskuse

Jan Tomášek

Na rádiových vlnách 3 (rozhlasové vysílání a krystalka)

V podstatě jen doplněk k předchozím dvěma textům na dané téma - žádné zásadně nové informace - jenom shrnutí.

25.5.2020 v 21:09 | Karma článku: 9.99 | Přečteno: 471 | Diskuse

Zdenek Slanina

Akademická ne-etika vzkvétá i v koronakaranténě: Na VŠE (fraška plagiátora z FFUK) i jinde

Hladinu akademického života i za karantény čeří kauzy zametání kauz selhání akademických celebrit - na VŠE i jinde. Je to zásluhou kronyismu neboli bratříčkování, klientelistických vazeb, morální korupce, obav z řetězových reakcí.

25.5.2020 v 15:33 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 2521 |

Dana Tenzler

Vesmírná alchymie

Jak přišly na svět chemické prvky a hmota, která zaplňuje vesmír? Kdo byl praotcem a pramatkou všech prvků a jak vznikaly ty, ze kterých se skládáme my sami? Kdo je pravým vesmírným alchymistou, který umí vyrobit zlato?

25.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 14.81 | Přečteno: 355 | Diskuse
Počet článků 189 Celková karma 41.41 Průměrná čtenost 2906

Vystudoval chemii, kybernetiku a teorii systémů (interdisciplinární studia) a považuje se za obecně uvažujícího člověka někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze (a v té době odmítal tituly jako Doc. nebo CSc.). Nyní PhD student filosofie teoretické fyziky. Pracoval jako evropský expert pro "Future and Emerging Technologies". V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je člen světové Společnosti pro filosofii časuVíce informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v jeho skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jan@fikacek.cz
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. :-) Autor má zde uváděné základní myšlenky většinou propracované do hloubky, do blogu pro veřejnost však není vhodné uvádět příliš složité formulace. Autora ale baví komunikovat s veřejností, proto tato forma s někdy expresivním vyjadřováním, přehnané nadpisy, které k popularizaci asi patří. Některé blogy jsou však čistá věda, ba dokonce mainstream, některé (asi většina) jsou kritické úvahy snažící se formulovat nové nápady, některé jsou opravdu jen sci-fi nebo spíše sci-sci-fi. P.S.: Osobní nevěcné komentáře budou mazány.

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...