Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Co odpověděla umělá inteligence na otázku "Proč je moje žena chytřejší než já?"

23. 05. 2023 9:07:09
Všichni řeší umělou inteligenci a já na tu módu moc nedal, ale zaujaly mě různé zprávy, kde ve vědě AI už pomohla. Tak jsem si řek, že je nejlíp její schopnosti v tomto směru osobně vyzkoušet. Ovšem zajímavější byla jiná otázka.
Když jsem si tak s AI hrál, přesněji s ChatGPT4 (viz https://chat.openai.com/), přichomýtla se k tomu má žena, a že ať se zeptám takhle: "Proč je moje žena chytřejší než já?" A milá AI odpověděla na českou otázku česky a mazaně:

"Je důležité si uvědomit, že inteligence je mnohem širší a komplexnější než pouhé porovnávání jednotlivých schopností. Každý člověk má své jedinečné silné stránky a schopnosti ve specifických oblastech.

Přestože se zdá, že vaše žena je "chytřejší" než vy, není to důvod k obavám nebo srovnávání. Důležité je přijmout a ocenit své vlastní schopnosti a najít svou vlastní cestu k osobnímu růstu a úspěchu.

Každý člověk má své vlastní přednosti a talent, které mohou přinášet hodnotu do různých aspektů života. Vztahy a partnerství jsou o vzájemné podpoře a spolupráci, a nikoli o soutěžení a porovnávání inteligence."

Nevypadá blbě, že? Ovšem dostat ji do úzkých zase není takový problém. Stačí se zeptat na něco, co na internetu není. Klidně si vymyslete nějaké slovo a zeptejte se, co znamená.

Pro vědu se asi dobře hodí na to, abyste se dotazovali na mainstream, tedy názory ve vědě obvyklé, nejrozšířenější. Logické úvahy po ní moc nechtějte, pakliže to není logika již prozkoumaná v onom vědeckém hlavním proudu. Řešení otázek, které ještě vyřešeny nejsou, od ní nečekejte. Jinak právě tohle je definice inteligence, schopnost odpovědět na zcela novou otázku. A zmást ji také můžete celkem snadno, když jí budete odporovat. To se vám bude neustále omlouvat. Je to užitečná pomůcka, ale že ovládne svět od ní fakt nečekejte, tedy od téhle dnešní. To ještě inteligence není, i když se ten termín pro její označení používá.

Ale hrát si s ní budu dál. Jsem totiž "futurista" a hračička. Měl jsem asi jeden z prvních digitálních fotoaparátů v Česku, a to Olympus Camedia C-800L s 0,8 megapixelu v roce 1997, a marně jsem tenkrát přesvědčoval profesionální fotografy, že tahle digitální fotografie vytlačí tu filmovou. Těšně po revoluci 1989 jsem si zase pořídil plnohodnotné PC firmy ESCOM a v roce 1996 jsem otevřel první VŠ internetový kurz pod hlavičkou Univerzity Karlovy, který byl, jak jinak, o filosofii virtuální reality. Prostě nové technologie, to je moje. A v roce 2005 jsem si "hrál" na EU experta pro budoucí a vznikající technologie, a slušně mi za to platili. Tak si zase budu hrát i teď s AI, ale zadarmo. :( I když... když se naučím správně se ptát AI, mohlo by to být časem mé další zaměstnání, protože právě tento typ zaměstnání nyní vzniká.

------------------------------------------

Kam dál? Třeba:
Proč se skoro všechny děti ve Francii jmenují stejně
Jak sex zvyšuje schopnost řešit matematické úlohy
Jak můj táta svým opilectvím ušetřil Československu těžké desítky miliónů

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Fikáček | úterý 23.5.2023 9:07 | karma článku: 33.39 | přečteno: 7607x

Další články blogera

Jan Fikáček

Když jsem byl malý, žil jsem v kožešinách... aneb pes jako předložka

Tedy, mí prarodiče byli preparátoři a dávali mě přes poledne spát do pokoje, kde byly vycpané kůže zvířat, ovšem včetně lebek. Byl tam na zemi tygr, hnědý medvěd a lední medvěd a nějaká ta liška.

18.5.2023 v 16:41 | Karma článku: 20.54 | Přečteno: 719 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak můj táta svým opilectvím ušetřil Československu těžké desítky miliónů

Tak ano, prorazil v Rusku, tam se přece opilectví přímo nosí, je tam typické. Ale musím poznamenat, s úctou k mýmu tátovi, že opilec nebyl, jen neuvěřitelně hodně vydržel. Třeba jednou ke konci párty, když už všichni byli opilí...

16.5.2023 v 9:07 | Karma článku: 40.40 | Přečteno: 5670 | Diskuse

Jan Fikáček

Proč se Česká televize zajímala o rovnici E=mc2 v Ph.D. dizertaci

ČT1 uvedla 5.dubna reportáž obsahující kritiku mé dizertační práce. Jenomže věci se mají o dost jinak, než tam zaznělo.

19.4.2023 v 9:08 | Karma článku: 34.94 | Přečteno: 2304 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Objev planety, která se podobá Zemi

Vědci se věnují další planetě, která nápadně připomíná naši Zemi. Na jejím povrchu může existovat tekutá voda - a dokonce také vulkanismus. Je vzdálená jen 86 světelných roků. (délka 5 min. )

5.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Martin Tuma

Jak se loví kvantové příšerky a proč už jich více nebude 3

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

2.6.2023 v 14:14 | Karma článku: 5.12 | Přečteno: 106 | Diskuse

Zdenek Slanina

Akademické neuvěřitelnosti: (ne 2 šíbři & 2 Nobelisté, teď) To "ohrožení obranyschopnosti"

Předešla kauza 2 udavačů a 2 Nobelistů mohla být před happyendem vykolejena nesmyslným obviněním z ohrožení obranyschopnosti, což je i poučná ukázka nebezpečnosti akademických udavačů. Ale i tento podraz nakonec skončil happyendem

2.6.2023 v 5:22 | Karma článku: 21.29 | Přečteno: 438 |

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 22.90 | Přečteno: 359 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.77 | Přečteno: 184 | Diskuse
Počet článků 286 Celková karma 32.32 Průměrná čtenost 3102

Vystudoval chemii, kybernetiku a teorii systémů (interdisciplinární studia), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 PhD se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak na vysoké evropské pozici v bezpečnosti, atd. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře budou mazány.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...