Jak se něco naučit 10x rychleji? Použijte AI !

9. 01. 2024 9:07:07
Znáte ten typ lidí, kteří se do něčeho zakousnou a dělají to 12 hodin denně, ať jsou to motorky, stavba baráku nebo věda. Tak takový já určitě nejsem. Ale i takoví jako já mají šanci stát se v něčem machry a to velmi rychle.

Bude to jen můj příklad, ale stejně snadno můžete dnes získat dost hlubokou znalost třeba o fotovoltaice, COVIDu nebo o podstatě konfliktu Izrael-Hamás, či o čemkoliv jiném.

Před lety jsem se snažil trochu pochopit historický vývoj hodin až po dnešní hodiny atomové, tedy jak se měření času zdokonalovalo. Zjistil jsem ale, že v češtině neexistuje žádná kniha, kde se člověk dočte vše podstatné o jejich historickém vývoji. Holt jsem tenkrát ještě neuměl ještě anglicky.

A dnes jsem se dostal do presu, protože připravuju prezentaci o čase, a byl jsem tlačen k tomu, abych si za den udělal dost hluboký přehled o vývoji hodin. A to třeba i o atomových hodinách, a to jsem neznal ani jejich základní princip. Zvládl jsem to vše za několik hodin.

Za den opravdu nepřečtu dvě knihy, které jsou na toto téma v angličtině dostupné. A taky se knihy nemůžu ptát, nebo si najít jen to, co mě zajímá. Nemůžu si zvolit nejkratší a nejrychlejší cestu k pochopení toho, co potřebuju (tedy jakými způsoby se hodiny zdokonalovaly). Potřeboval jsem k tomu mnohá vysvětlení, která v těch knihách někdy ani nejsou. Třeba vysvětlení některých málo známých principů kvantové mechaniky a laserové techniky atd.

A tak jsem se obrátil na umělou inteligenci (placená ChatGPT 4+) a začal jsem se jít ptát. Česky! Ona hledala zdroje ve všech jazycích, ale odpovídala taky česky. Jen jsem jí sem tam češtinu opravil, ale to jen ve speciálních termínech. Jinak česky umí výborně. Když jsem něčemu ve výkladu nerozuměl, řek jsem jí: "Zkus mi to vysvětlit jako pětiletému." Opravdu to podala jednoduše.

Bylo to, jako bych mluvil s expertem na všechny typy hodin, s expertem na kvantovou mechaniku, teorii relativity, historikem a tlumočníkem mnoha jazyků zároveň. A ještě k tomu s pedagogickými schopnostmi. A ten expert měl na všechno čas a měl se mnou trpělivost, a na vše mi odpovídat hodiny. V podstatě za půl dne mám díky AI dosti hluboké chápání atomových hodin a to i těch, které ještě neexistují. Na své přednášce budu zasvěceně hovořit o optickým mřížkových hodinách, které snad ještě ani neexistují, a o hodinách iontových pastí. Mám přehled o jejich přednostech a slabinách, který v této dokonalosti třeba na Wiki opravdu nenajdete. Vím, jak vylepší budoucí ještě dokonalejší hodiny synchronizace pomocí kvantové provázanosti nebo korekce na gravitační vlny. O něčem takovém se mi dřív ani nezdálo.

Text vyprodukovaný umělou inteligencí, který jsem musel přečíst, byl tak v rozsahu tak asi 10 stran oproti 324 stranám jedné z výše zmiňovaných knih. AI opravdu usnadňuje práci neskutečně. A placený ChatGPT 4+ případně FactGPT už opravdu moc nehalucinuje, i když občasná kontrola podstatné informace neškodí. Ale dává třeba už běžně správné odkazy na zdroje, kde lze informace ověřit.

A jestli si chcete hned a bezplatně vyzkoušet alespoň GPT 4, tak tady je návod za minutu:
Zvládněte portrét s umělou inteligencí za minutu (1 minuta).

Další blog k AI:
Co odpověděla umělá inteligence na otázku "Proč je moje žena chytřejší než já?"

Autor: Jan Fikáček | úterý 9.1.2024 9:07 | karma článku: 23.26 | přečteno: 1081x

Další články blogera

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 26.67 | Přečteno: 1841 | Diskuse

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 39.32 | Přečteno: 6841 | Diskuse

Jan Fikáček

Kdy věčnost trvá jen 40 minut

Nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2012 Franz Wilczek vymyslel kdysi tak zvané časové krystaly. Teď vědci objevili jejich nový druh, o němž dokonce někdo prohlásil, že je nesmrtelný.

7.2.2024 v 9:47 | Karma článku: 22.09 | Přečteno: 960 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 17.57 | Přečteno: 259 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 26.67 | Přečteno: 1841 | Diskuse

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma článku: 6.14 | Přečteno: 94 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.93 | Přečteno: 399 | Diskuse

Miro Jakab

Čajová cesta: Od císařů k modernímu světu – část první

Toto je první část několika dílného souboru. V této části zkusím podchytit čajové základy včetně jeho "temné" stránky spojené s počátkem tak zvaného "století ponížení" jak jej, nikoliv bez důvodu, nazývá Čína.

22.2.2024 v 11:01 | Karma článku: 15.19 | Přečteno: 239 | Diskuse
Počet článků 305 Celková karma 27.83 Průměrná čtenost 3129

Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...