Kdy věčnost trvá jen 40 minut

7. 02. 2024 9:47:14
Nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2012 Franz Wilczek vymyslel kdysi tak zvané časové krystaly. Teď vědci objevili jejich nový druh, o němž dokonce někdo prohlásil, že je nesmrtelný.

Časový krystal je podle Wilczeka vlastně jakési kvantové perpetuum mobile. Že by druhý zákon termodynamický přestal na kvantové úrovni platit? To je onen zákon o nutném růstu entropie, tedy o nutné dezorganizaci každého systému. Vždyť se supervodivý proud zdá bt úplně bez ztrát. Že by mohl proudit věčně?

Když se začtete do posledního článku o časových krystalech s názvem "Fyzikové odemkli kvantovou nesmrtelnost pomocí revolučního časového krystalu" (Physicists Unlock Quantum Immortality With Revolutionary Time Crystal), zjistíte, že ten věčný život skutečně trval miliónkrát déle, než jak dlouho vydržely předcházející časové krystaly. Ovšem i tak to bylo jen 40 minut. Tedy už název článku je pavědecký blábol.

Vypadá to, že i podstata časových krystalů je spíše mediální humbuk než věda, tedy alespoň ten nabubřelý název. Ano periodické procesy v kvantové mechanice existují, ovšem ty existují i našem přirozeném světě. Jsou to třeba (kyvadlové) hodiny, tep srdce, dýchání apod. A fungují mnohem déle než 40 minut. A nikoho nenapadne, že by to měly být perpetua mobile.

V kvantovém světě navíc existují periodické pohyby, které vydrží mnohem déle než 40 minut. Už takový elektron se svým spinem, tedy podivnou formou rotace, žije hodně dlouho. To by byl mnohem lepší kandidát na perpetuum mobile než něco žijícího směšnou hodinu. Ne že by to nebylo zajímané a časem třeba i praktické, ale plácání o tom, že by to mohlo být perpetuum mobile je prostě nevědecké.

Ostatně ani ty supravodivé a jiné kvantové jevy nemohou fungovat nekonečně. Stačí si představit, že bychom takové trvání měli empiricky prokázat. Trvalo by nám to nekonečně dlouho, takže to neprokážeme nikdy. Ve fyzice jako v empirické vědě totiž o pravdě rozhoduje důkaz pokusem nebo pozorováním.

Navíc se za vědecké může považovat pouze to, bereme-li to logicky, co je tzv. falsifikovatelné, tedy co jde ukázat jako zjednodušení, jako něco jiného, než jak se to jeví. A nekonečno pak může být vědecké jen tehdy, můžeme-li ho negovat, je-li ve skutečnosti něco jiného. Jak je to možné? Prostě tak, že nejde o skutečné nekonečno, třeba nekonečně dlouho trvající supravodivý proud, ale trvající tak dlouho, že to přesahuje náš horizont.

----------------------------------

Další textíky o nekonečnu:
Nekonečno jako mechanický bůh
Kde končí nekonečno
Proč v matematice nekonečno existuje a v realitě nikoliv

Autor: Jan Fikáček | středa 7.2.2024 9:47 | karma článku: 22.09 | přečteno: 960x

Další články blogera

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 26.55 | Přečteno: 1837 | Diskuse

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 39.32 | Přečteno: 6841 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak se něco naučit 10x rychleji? Použijte AI !

Znáte ten typ lidí, kteří se do něčeho zakousnou a dělají to 12 hodin denně, ať jsou to motorky, stavba baráku nebo věda. Tak takový já určitě nejsem. Ale i takoví jako já mají šanci stát se v něčem machry a to velmi rychle.

9.1.2024 v 9:07 | Karma článku: 23.26 | Přečteno: 1081 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 17.57 | Přečteno: 258 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 26.55 | Přečteno: 1837 | Diskuse

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma článku: 6.14 | Přečteno: 94 | Diskuse

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.93 | Přečteno: 398 | Diskuse

Miro Jakab

Čajová cesta: Od císařů k modernímu světu – část první

Toto je první část několika dílného souboru. V této části zkusím podchytit čajové základy včetně jeho "temné" stránky spojené s počátkem tak zvaného "století ponížení" jak jej, nikoliv bez důvodu, nazývá Čína.

22.2.2024 v 11:01 | Karma článku: 15.19 | Přečteno: 239 | Diskuse
Počet článků 305 Celková karma 27.80 Průměrná čtenost 3129

Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...