Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je elektron jen myšlenka, dokud jej nevidíme?

Když jsem letěl do Prahy, četl jsem si jeden článeček o zcela nové interpretaci kvantové mechaniky a teorie relativity. Byl jsem pln naděje, že přichází něco, co ten zmatek ve fyzice vyřeší.

Obě cesty letadlem (do Prahy i z Prahy) jsem se trápil s tímhle článkem (On the Conceptuality Interpretation of Quantum and Relativity Theories) a říkal jsem si, že už asi senilním, že dost dobře nechápu základní ideu tohoto článku. Pak jsem pochopil.

Sice určitě senilním, ale autoři moc dobře vysvětlovat neumí, ale hlavně je jejich ústřední myšlenka vágní a rozmazaná, což ale zase nemusí hned znamenat, že špatná. Oceňuju jejich snahu o interdisciplinární přístup, snahu o spojení kvantové mechaniky a teorie relativity s psychologií a teorií abstrakce, a i když mě hned napadlo, že to hodně zavání duchařinou, dokud dobře nenahmatám konkrétní základní myšlenku, nechci vynášet ukvapené povrchní soudy. A tam jsem četl a četl, tedy spíše přemýšlel a přemýšlel, co tím autoři vlastně chtějí říci, dokud jsem neměl pocit, že jasně vidím, oč jde.

Hlavní myšlenkou článku je, že fyzikální objekty nebo entity jsou koncepty. Nechápete? Já taky dlouho nechápal. Ale autoři tím vlastně myslí, že tyto objekty (nebo prostor a čas) jsou jen abstrakce, které se konkretizují při pozorování či měření.

Stále nechápete? Nedivím se, procházíte tím, čím jsem procházel já. :-) Autoři mají za to, že například elektron není před pozorováním ani vlna, ani částice, je to něco bez takovýchto konkrétních vlastností. Příměrem tady může být třeba pojem zvířete. Zvířetem může být pták nebo sudokopytník. Když ale řeknete jen zvíře, nemůžete rozhodnout v tu chvíli, je-li to pták nebo něco s kopyty, protože máte málo informací. Ba co víc, pojem zvíře není a nikdy nebude ani pták ani kopytník, protože to je abstrakce, která zahrnuje obojí (a mnohem víc). A autoři si myslí, že třeba i elektron je jen taková abstrakce, není ani vlna ani částice, dokud s ním neinteraguje něco v okolí.

Chybička tohoto přístupu je v tom, že všechny elektrony už při svém vzniku vznikly interakcí, tedy musely se konkretizovat do podoby vlny nebo částice (podle logiky a výkladu autorů), tedy i pouhý vznik částice by zlikvidoval její abstraktní charakter. Tím padá celá jejich koncepce. A jen jako dodatek můžeme připomenout proces dekoherence, tedy jakéhosi neustálého přirozeného působení prostředí, který superpozici každé částice (v představě autorů abstraktní charakter částice) likviduje do (quasi)klasického stavu. A v prostředí je každá částice neustále.

Hlavní koncepce článku se tak ukazuje pouze jako nový kabát stařičké myšlenky, že výsledky pokusů v kvantové mechanice ovlivňuje subjekt/pozorovatel jen tím, že pozoruje. Tento klamný dojem přitom vzniká tak, že pozorovatel umístí do experimentu pozorovací zařízení, které by stejný efekt mělo, kdyby tam takové zařízení spadlo náhodně bez vědomí pozorovatele. (Někdy je takovým zařízením prostě jen plátek materiálu, takže taková náhoda je možná.) Tedy úloha pozorovatele je jen zdánlivá a ve skutečnosti ke procesům kvantové mechaniky žádného pozorovatele není třeba. 

Příměrem řečeno, člověk může do vody umístit chladící zařízení, které způsobí, že voda v čísti potoka zamrzne. Nicméně tato voda zamrzne i tehdy, když bez přispění člověka přijde zima. Podstatou zamrznutí potoka tedy není vliv člověka, ale ochlazení, ať už přišlo přirozeně či bylo záměrně způsobeno člověkem.

Prostě autoři propagují jen stařičkou myšlenku inspirovanou prapůvodní Kodaňskou interpretací kvantové mechaniky, jakési platónské pojetí, že idea/abstrakce je pravou realitou a fyzické objekty jsou jen jejich projekce. Tedy shrnuto podtrženo, duchařina to je, a nemá smysl tento článek číst.

Anebo má, protože třeba v pasáži o teorii relativity, když zpočátku autoři vykládají základy speciální teorie relativity, tedy než se dostanou k té duchařině, vykládají relativitu moc hezky. Třeba jsem tam poprvé četl to, co jsem si před pár lety formuloval, a co je ale při slušné znalosti relativity samozřejmé, a to, že existuje vlastně "nekonečně" mnoho prostorů, pro každou inerciální rychlost jeden a ne jen jeden jediný 3D prostor, jak se většina lidí intuitivně domnívá.

Autor: Jan Fikáček | neděle 21.1.2018 17:04 | karma článku: 34,48 | přečteno: 1536x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 36,70 | Přečteno: 3325x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,83 | Přečteno: 816x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,73 | Přečteno: 534x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma: 24,49 | Přečteno: 876x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma: 45,75 | Přečteno: 6432x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.