Proč miluju teorii relativity a ne Avengers

26. 06. 2019 16:23:51
Někteří si asi všimli, že blogy píšu často o kvantové mechanice či teorii relativity, speciálně o té speciální :-). A proč ne o obecné teorii relativity, řeknete si? Řekněme, že je to "psychická deprivace z dětství". :-)

Jsem takový hltač novinek a tajemství, ostatně asi jako každý normální člověk. A u mě je tento "pud" asi ještě mnohem více rozvinutý. :-( Jsem prostě zvědavej. Ale bohužel mi matka Příroda dala do vínku i to, že jsem šťoura, furt věci v hlavě obracím zleva, zprava a hledám chyby, kritizuju. Tak moc nemůžu třeba koukat na Avengers a podobné filmy, neboť jako nereálné pohádky mě nezaujmou, a přemůžu se leda kvůli dětem. :-) Snad jediná sci-fi, která mou kritikou projde, je první Vetřelec.

Asi někdy ve 12 mě pomalu přestávaly bavit verneovky a KOD (Knihy Odvahy a Dobrodružství), kde vycházel Vinnetou, Lovec jelenů apod. (viz obrázek níže). Jako nerd jsem hledal něco obtížnějšího, co by pro mě nebylo průhledné na první pohled a bylo to pořád tajemstvím. Zřejmě náhodu jsem narazil na populární knihy o fyzice, specifičtěji o atomové fyzice, kvantové mechanice a teorii relativity. Obecná teorie relativity byla pro mě v té době příliš těžká se svými tenzory, a taky jsem asi nenarazil na žádnou opravdu skvělou popularizační knihu o ní. Existuje vůbec taková kniha i dnes? Něco ve stylu Pana Tompkinse v říši divů od George Gamowa, který krásně, skoro dětsky, vysvětluje speciální teorii relativity? Myslím, že neexistuje. :-(

Na speciální teorii relativity mé znalosti středoškolské matematiky v podstatě stačily (ono na mnoho stačí ve "speciálce" pouhá Pythagorova věta). Ne že bych speciálku hned pochopil, ale byl to takový ideální mix pochopení a nepochopení, který člověka hodně motivuje. Kvantová mechanika a obecná relativita byly na mě už trochu moc, v té době, to bylo spíše jen nepochopení.

Taky si uvědomme, že speciální teorie relativity (STR)má v sobě ty logicky, fyzikálně a filosoficky nejzásadnější změny: pružnost času a prostoru, "zmatek" / nejednoznačnost v chápání současnosti (vysvětleno zde) ve srovnání s obvyklou intuitivní představou, že je stejné "teď" všude a pro všechny pozorovatele. Obecná teorie relativity (OTR) jen přidává, že je prostor a čas (prostoročas) deformovaný na různých místech a v různých chvílích různě, ale základní ideu "pružnosti" času a prostoru nemění. Výsledky OTR jde asi lépe pochopit, například to, že se vesmír rozpíná, či že černá díra je jakási vesmírná výlevka. Podobné jevy totiž známe z našeho běžného života (rozpínání balónku a výlevka ve vaně).. Ale dilatace času či kontrakce délky.... copak se to dá s něčím na Zemi srovnat?

Ono se asi trochu dá, jak ukazuje níže uvedená přednáška, ale protože mnoho odborníků má "posvátnou" idealistickou úctu před pojmy čas a prostor (prostoročas) a nechtějí je většinou chápat materialisticky (což je problém, který do fyziky zatáhla matematika). Pak analogie z běžného života ani nehledají a těší se z nepochopitelnosti STR, na kterou si už zvykli a skrývají se za graf Minkowského prostoročasu. :-) Za pochopení bych považoval hlubší fyzikální vysvětlení mechanismu, který relativistické efekty vytváří, ne jen jejich popis ve zmíněném matematické modelu. Byla by to třeba odpověď na otázku, proč je prostoročas hyperbolický a jestli je prostoročas "supra-tekutina".

No, nešťourejme​se v tom do hloubky, jen si řekněme, že STR je současně velmi prostá, jakoby průhledná, jednoduchá a zároveň nepochopitelná, záhadná. Skoro doufám, že ji nikdo do konce mého života hlouběji nevysvětlí, abych tak nepřišel o tuto poutavou záhadu. :-)

Druhá věc, která mě na STR fascinuje stále, je osoba Alberta Einsteina. Chápu, že OTR je jeho vrcholné dílo, na které se nadřel hodně let. Ale co mě hodně bere je právě ta přímočarost, drzost a lehkost mládí (bylo mu 25 let, když STR publikoval), se kterou ji "vykreslil". To ocení ten, kdo zná historii vzniku STR a ví, jak pracně a složitě se o ni pokoušeli mnozí jiní, přitom geniální fyzici, jak se zastavili na banálním problému, který Einstein jedním elegantním krokem překonal. Lorentz třeba nebyl schopen připustit, že dilatace času a kontrakce délky jsou reálné fyzikální efekty. Einstein to vzal jako samozřejmost.

Einstein prostě uměl vystihnout to podstatné a nezabývat se složitostmi, které nebyly potřeba k pochopení toho hlavního. Dokázal skloubit skoro dětskou hravost s přesně uvažujícím přístupem. Když čtete prvních pár stran jeho článku "K elektrodynamice pohybujících se těles", kterým světu STR představil, zjistíte, že tam není žádná matematika, přesto má uvažování o hodinách a délkách vpravdě matematickou přesnost a současně filosofickou a fyzikální hloubku. Jsem ateistický pes, ale kdybych měl připustit existenci boha, pak bych ji připustil právě v prvních stránkách tohoto článku z roku 1905.

Mimochodem, Einstein byl nucen pro ten článek aplikovat "logiku" elektromagnetického pole na pevná tělesa, což se zdá dnes pochopitelné, když víme, že tělesa jsou z atomů, atomy se navenek interagují elektrony, které interagují právě pomocí elektromagnetického pole. V roce 1905 tohle ale nikdo nechápal, neboť byť jen pouhou existenci atomů dokázal právě Einstein v témže roce a nikdo netušil, že se v atomech skrývají elektrony. Ani tady neměl žádný mentální blok.

Albert na mě udělal takový dojem, že jsem si na něj vzpomněl i při narození prvního syna a pojmenoval jsem ho také Albert. (Trochu mi to připomíná komunistické fanatiky, kteří v Rusku houfně dávali svým dětem křestní jméno Iljič nebo Niněl, což je vlastně obráceně Lenin.) Můj synáček měl ale štěstí, že když se dostával do puberty, vyhrával ve sjezdovém lyžování Alberto Tomba, takže na něj nepokřikovali Einsteine, ale jen Alberto.

Věnováno Darje.

Autor: Jan Fikáček | středa 26.6.2019 16:23 | karma článku: 42.88 | přečteno: 3620x

Další články blogera

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma článku: 21.52 | Přečteno: 610 | Diskuse

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma článku: 45.70 | Přečteno: 6276 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 30.21 | Přečteno: 2103 | Diskuse

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 39.56 | Přečteno: 7005 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 110 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 24.04 | Přečteno: 511 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 188 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 289 | Diskuse
Počet článků 307 Celková karma 31.89 Průměrná čtenost 3139

Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...