Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Einstein udělal sem tam nějakou chybičku, tak ho musíme opravit (pokud jde o současnost)

Milý Albert "zuřivě" bojoval proti nelokálnosti v kvantové mechanice, neboli nesouhlasil s tím, že by kvantová provázanost mohla být rychlejší než světlo. Jenže ve své speciální teorii relativity zavedl právě nelokální současnost.

Jak je ve speciální teorii relativity (STR) vlastně definována současnost? K pochopení nám pomůžou následující obrázky. (Omluvte mé neumné malůvky.) První obrázek ukazuje Einsteinovu úvahu v podobě pro nás obvyklé.

Einstein si představil, že co se děje současně na tělese i u pozorovatele určí tak, že pozorovatel vyšle světelný paprsek k tělesu. Od zrcadla na tělese se paprsek odrazí a vrátí se k pozorovateli. Protože paprsek letí stejnou dobu tam jako zpět, je snadné určit okamžik jeho odrazu. Pozorovatel změří čas, za který se vyslaný paprsek vrátil. Tento čas dělí dvěma a získá tak časový údaj okamžiku na svých hodinách, ve kterém se paprsek odrazil od tělesa. Tento pozorovatelův okamžik je tedy současný s okamžikem odrazu paprsku od tělesa, tedy s dějem na tělese. Tím byla vytvořena představa současnosti společné pro pozorovatele i těleso.

Einsteinova definice současnosti

Teď si stejnou situaci ukážeme ne v prostoru, ale v prostoročase, na prostoročasovém diagramu. Vodorovná osa x na obrázku znázorňuje prostor. Pro jednoduchost jsme tam ponechali jen jeden rozměr, a ne obvyklé tři. Pozorovatel na obrázku, který hledá společnou současnost pro sebe a těleso, je v prostoru, tedy na ose x v klidu, tedy ve stále stejné poloze. Tuto polohu jsme zvolili jen pro jednoduchost výkladu. Jeho poloha je určena průsečíkem osy x s osou t, která je na osu x kolmá. Osa t je časová osa. Pozorovatel se nepohybuje v prostoru, tedy na ose x, takže jak čas ubíhá, pohybuje se jen nahoru po ose t, tedy v čase. Čas prostě plyne.

Pozorovatel má za úkol synchronizovat svůj čas s časem tělesa, nakresleného na obrázku. Udělá to tak, jak už vysvětleno u prvního obrázku, že pošle světlo, tedy foton, v čase t=0 k tělesu. Na tělese je zrcadlo (kolmé na osu x), které světlo odrazí zpět k pozorovateli. Pozorovatel zachytí odražené světlo v čase t=2 (tuto hodnotu jsme opět určili pro jednoduchost výkladu). Dráha světla, pohybujícího se rychlostí c tam a zpět, je vyznačena šikmými čarami.

Einstein určil okamžik pozorovatele současný s okamžikem odrazu paprsku tak, že uvážil, že doba letu paprsku od pozorovatele k tělesu je stejná, jako doba letu paprsku od tělesa zpět k pozorovateli. Pak mu tedy stačilo celkový čas letu paprsku od pozorovatele a zpět k pozorovateli dělit dvěma a získal časový okamžik pozorovatele, který byl současný s okamžikem odrazu paprsku od tělesa. Celková doba letu paprsku je 2, tedy okamžik odrazu od zrcadla se udál v čase t = 2/2 = 1. Čárkovaná čára na obrázku znázorňuje onu současnost odrazu paprsku s okamžikem pozorovatele. Vše je krystalicky jasné. (Ve více dimenzích se této čárkované přímce současnosti říká (nad)rovina současnosti.) (Pozorovatele může zaznamenat čas přijetí odraženého paprsku, ne však odraz paprsku, neboť ten je daleko. Pozorovatel registruje jen to, s čím má přímý kontakt.)

(Jen pro úplnost uveďme, že těleso nakreslené na obrázku, je nakresleno pouze v té poloze, kdy se od něj odráží vyslaný paprsek. Správně by těleso, pro které pochopitelně také běží čas, mělo být znázorněno jako pruh, podobně jako je poloha pozorovatele vlastně čára, kryjící se s osou t. Pruh znázorňující těleso může být i šikmý, pokud se těleso vůči pozorovateli pohybuje. A pochopitelně by těleso nemělo být správně znázorněno jako obdélník, ale jen jako úsečka, když je prostor na obrázku jen 1D.))

Chcete-li jiný výklad současnosti, zkuste blog Vidíme hvězdy v minulosti, nebo v současnosti?

Einstein tedy definoval současnost velmi jasně a jednoduše, ale zdá se, že je tu "malý" problém. Pokud je něco v klidu, jako třeba pozorovatel, je to kolmé na osu x. Pokud se třeba právě pozorovatel začal pomalu pohybovat třeba doprava, jeho dráha (v STR říkáme světočára) by byla mírně skloněná doprava. Maximální rychlost v STR je rychlost světla, a protože jsme pro obrázek vybrali takové měřítko, že světočára něčeho, co se pohybuje rychlostí světla, je skloněná pod úhlem 45 stupňů, je maximální sklon světočáry právě těchto 45 stupňů. Více skloněné tedy nic nemůže být, protože rychlost světla je v STR maximální a nepřekročitelná.

Co ale potom ta čárkovaná čára, která znázorňuje současnost? Vodorovná čára na našem obrázku přece musí představovat nadsvětelnou rychlost. A to dokonce rychlost nekonečnou. Jenže něco takového přece do STR nemůže patřit, protože to porušuje limitní rychlost světla, která je v STR zásadní. Může základ STR, tedy definici současnosti v STR, teorii relativity porušovat? Pochopitelně nemůže. Einstein, zdá se, tady vypadl ze své vlastní teorie relativity. Jeho teorie tak nemusí být logicky konzistentní. Ba ještě hůře. Uvažme, že současnost, kterou Einstein zavedl, není navíc ani fyzikální. Je to jakési fiktivní pozorování tělesa nekonečnou rychlostí. Einstein tak zřejmě vypadl i z reálné fyziky a octl se v imaginárním světě, který není nijak experimentálně ověřen.

V běžném životě obvykle pozorujeme tělesa světelnými paprsky, které se pohybují světelnou rychlostí. Světlo je fyzikální vlnění, jde zkoumat jeho fyzikální vlastnosti, neboť reálně existuje. Nějaké imaginární pozorování jako základ současnosti se ale neděje žádným fyzikálním polem nebo fyzikálními částicemi, reálně existujícími částicemi. Trochu tento idealistický přístup připomíná Newtona s jeho absolutním a imaginárním prostorem a časem. Zachránit Einsteina by tady mohla snad jedině kvantová provázanost, na kterou svým "bojem" proti nadsvětelným rychlostem v kvantové mechanice v roce 1935 svým článkem upozornil. Zatím se totiž zdá, že jedině tato provázanost má nadsvětelnou rychlost.

Řešením by ale také mohla být F-současnost, tedy fenomenologická současnost, která říká, že současné je to, co vidíme v daném okamžiku světelnými paprsky, tedy co vidíme rychlostí světla, ne imaginární nekonečnou rychlostí. To je vlastně druhá možnost, jak pojmout v STR současnost, kterou Einstein dokonce uvedl ve svém článku, kterým v roce 1905 představit světu svoji STR. Tuto F-současnost označil za nepraktickou (mění se totiž podle polohy pozorovatele), nenapsal ale, že by byla fyzikálně nekorektní. Svou E-současnost, tedy Einsteinovu současnost si Albert vybral proto, že při jejím použití je formulace STR daleko jednodušší.

Když se v noci podíváme na hvězdnou oblohu, vidíme světlo, které právě dorazilo do našich očí, tedy vidíme vesmír v F-současnosti, ne v E-současnosti. A v současnosti nedisponujeme žádným fyzikálním způsobem, kterým bychom viděli vesmír v E-současnosti. Navíc se dá s úspěchem pochybovat, že existuje cokoliv fyzikálního, co by se mohlo pohybovat nekonečnou rychlostí, neboť aktuální nekonečno je něco absolutního, tedy něco nevědeckého, neboť to nejde falsifikovat (Popper), částečně popřít, což je kritérium vědeckosti. Každé takové nekonečno je pouze idealizace něčeho velmi velikého. Dříve například byla i rychlost světla považována za nekonečnou. A dosazením nekonečné hodnoty za rychlost světla přejde STR v Newtonovu klasickou fyziku s absolutním prostorem a a absolutním časem, tedy je jasně newtonovská fyzika ukazuje jako zjednodušený model. Můžeme tedy uvažovat o tom, že kvantová provázanost je jen prakticky nekonečně rychlá, což by mohl být jediný dobrý fyzikální základ pro E-současnost.

Když rozsvítíte lampu, je světlo prakticky okamžitě po celé místnosti, takže se vám jeví prakticky jako nekonečně rychlé. To je další ukázka praktické "nekonečnosti". Dá se tady použít termín geniálního Prof. Vopěnky, tedy přirozené "nekonečno". To je něco, co je tak velké, že se nám to jeví jako nekonečně velké, i když to fakticky nekonečně velké pochopitelně není.

Issac Newton

Uvažme ještě, proč udělal Einstein takovou chybu v definici současnosti. Je to pochopitelné právě na příkladu zmíněné lampy. V obvyklém světě vše pozorujeme právě světlem, jehož rychlost je vzhledem k našim pomalým pohybům prakticky nekonečná. Současnost je tedy v naší intuitivní představě obraz světa, "pozorovaný" ihned, tedy nekonečnou rychlostí. Rychlost světla se v našem přirozeném světě jeví jako absolutní (což vlastně Newtona vedlo k představě absolutní současnosti a tím i k absolutnímu času). Einstein tedy podlehl staré lidské intuici a zanechal ve své STR kus stařičkého Newtona, jeden jeho absolutní rys, absolutní tedy nekonečnou rychlost. Einstein byl naprosto úžasný, téměř božský, přece jen ale někdy zřejmě udělal zcela lidsky přirozenou chybu.

A zábavné je, že při STR výpočtech se stejně prakticky přechází z E-současnosti do F-současnosti tak, že se odečítá zpoždění světelných paprsků. E-STR svou jednoduchostí, která vzešla z E-současnosti, na jedné straně usnadňuje její pochopení, na druhé straně ale zatemňuje pochopení její hlubší podstaty, stejně jako klišé o neexistenci éteru. O tom ale zase jindy.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Chcete-li za pár minut pochopit podstatu STR, koukněte na blog Pochopte základní ideu Einsteinovy teorie relativity za pár minut, který má už 15 tisíc shlédnutí.

Autor: Jan Fikáček | úterý 30.7.2019 13:42 | karma článku: 43,21 | přečteno: 2618x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 36,41 | Přečteno: 3140x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,48 | Přečteno: 774x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,52 | Přečteno: 515x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma: 24,48 | Přečteno: 864x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma: 45,75 | Přečteno: 6418x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma: 30,88 | Přečteno: 2252x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma: 39,61 | Přečteno: 7117x | Diskuse| Společnost

Jan Fikáček

Kdy věčnost trvá jen 40 minut

Nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2012 Franz Wilczek vymyslel kdysi tak zvané časové krystaly. Teď vědci objevili jejich nový druh, o němž dokonce někdo prohlásil, že je nesmrtelný.

7.2.2024 v 9:47 | Karma: 22,64 | Přečteno: 1111x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Jak se něco naučit 10x rychleji? Použijte AI !

Znáte ten typ lidí, kteří se do něčeho zakousnou a dělají to 12 hodin denně, ať jsou to motorky, stavba baráku nebo věda. Tak takový já určitě nejsem. Ale i takoví jako já mají šanci stát se v něčem machry a to velmi rychle.

9.1.2024 v 9:07 | Karma: 23,45 | Přečteno: 1182x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

O tom, že bakterie myslí tak jako my

Jestli si myslíte, že si chytnete nějakou bakterii a pokecáte si s ní, tak to těžko. Ona "mluví", pokud víme, jen s viry. Ukážeme si třeba, jak bakterie umí abstraktně zobecňovat! Cože? To přece umíme jen my lidé, ne?

19.12.2023 v 9:07 | Karma: 25,74 | Přečteno: 1102x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Pochopte kvantovou mechaniku za minutu díky sněhové vločce a umělé inteligenci

Kvantová mechanika je nepochopitelná jen tehdy, když člověk nerozumí jejímu filosofickému základu. I nedávní nositelé Nobelovy ceny za fyziku prohlašují, že kvantová mechanika dokazuje, že realita neexistuje. Jak prostý omyl.

12.12.2023 v 9:07 | Karma: 27,23 | Přečteno: 1215x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Zvládněte portrét s umělou inteligencí za minutu (1 minuta)

Existuje mnoho dlouhých článků a hodinových videí o AI (Artificial Intelligence), které vás zahltí spoustou nepotřebných informací. Chcete-li ale za minutu něco s AI nakreslit, čtěte tento blog. Povedu vás zkratkou.

3.12.2023 v 18:14 | Karma: 25,16 | Přečteno: 1296x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

O tom, proč jsou Beatles, Galileo či Einstein všudypřítomní jako bůh

Když jsem svému synovi pěl chválu na skupinu Beatles, znechuceně odvětil, že je to hudební pravěk. No jasně, dnes jede něco úplně jiného. Dcera mě třeba uvrtala do K-popu (korejského popu), syn stále poslouchá nějaké Bla, bla...

29.11.2023 v 9:07 | Karma: 24,86 | Přečteno: 1105x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Má Česko milióny chudých? Nebo je to výmysl podporující Babiše?

Na Novinkách.cz vyšel článek o průzkumu chudoby v Česku. Co mě ale zaujalo snad ještě více bylo, jak ho někteří zastánci současné vlády označili za podporu Babiše a SPD. Mohou být fakta úmyslnou podporou nějaké politické strany?

22.11.2023 v 10:07 | Karma: 39,13 | Přečteno: 9532x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Hitler přežil mnoho atentátů. To já ale taky!

Je známo, že se Hitler už za první světové války ocitl bezbranný před ozbrojeným nepřátelským vojákem, který ho mohl snadno zastřelit. Ten voják se ale slitoval. Kdyby věděl! Hitler vlastně mnohokrát unikl smrti.

15.11.2023 v 9:14 | Karma: 24,72 | Přečteno: 1104x | Diskuse| Cestování

Jan Fikáček

Kde jsou všichni mimozemšťané? Syndrom velkého opuštěného hnízda.

Probudil jsem se do dokumentárního pořadu o dinosaurech, kde se řešilo, že velcí dinosauři nemohli sedět přímo na vejcích, protože by je rozmačkali. Vejce proto byla ve velkém kruhu a dinosaur seděl na volné zemi uprostřed nich.

8.11.2023 v 9:07 | Karma: 26,86 | Přečteno: 1121x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Kunderův Žert aneb kdy není "fanatismus" úplně blbý

„Milá Markéto, optimismus je opium lidstva. Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij. Tvůj Ludvík" byl Ludvíkův politický žert, který mu zničil život. Podobné zážitky člověk ale mohl mít i později než v 50. letech.

31.10.2023 v 9:05 | Karma: 27,75 | Přečteno: 1136x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Cikánka: Ty jsi policie? Dáš mi pajsku?

Pocházím z Ostravy, tak mám s romskou komunitou bohaté zkušenosti. Ale některé reakce mě i tak překvapí. Jo, bylo by správnější říkat Romka, ale dotyčná taky poznamenala, že není žádná Romka, ale Cigoška. Tak to respektuju.

18.10.2023 v 9:07 | Karma: 30,68 | Přečteno: 1487x | Diskuse| Společnost

Jan Fikáček

Existuje čas? Nebo existuje jen současnost? Váš pohled na Měsíc je důkazem. (1 minuta)

Existuje nápaditá koncepce, která tvrdí, že minulost ani budoucnost neexistují, že existuje jen přítomnost. Že třeba žádní dinosauři neexistovali, že nějaká superinteligence nastražila všechny ty kosti v současném okamžiku.

10.10.2023 v 9:09 | Karma: 26,67 | Přečteno: 1391x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Mašínové všech zemí, spojte se! (2 minuty)

Mašínové jsou pro některé lidi vrazi, pro některé velcí hrdinové. Tedy přesněji celá jejich skupina čítající původně šest lidí. A jako obvykle si obě strany skoro vždy dělají názor bez základních znalosti o této skupině.

3.10.2023 v 9:07 | Karma: 44,00 | Přečteno: 7612x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,35
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.