Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JN

Pochopit vesmír, to je to oč tu běží ( a nezáleží na tom zda ho pochopil laik, vědec, anebo ? že by ano ?? )

http://www.hypothesis-of-universe.com/docs/g/g_085.doc

0 0
možnosti
JN

Pochopit vesmír, to je to oč tu běží...( nezáleží na tom, že si laik, anebo ano ??? )

http://www.hypothesis-of-universe.com/docs/g/g_085.doc

0 0
možnosti
JN

Můj názor ( včerejší v "doc") je už dnes na mém webu v PDFce",

Děkuji za vyjádření se k tomu.

0 0
možnosti

Hmmm... ve fyzice se najdou i nekonečna. Když se člověk bude snažit, tak jich tam bude dost. Jakákoliv nula se dá obratit na 1/0+=+nekonečno.

Příklad v supravodičích běhá elektrický proud bez přítomnosti el. pole

vodivost x el. pole = proud. Kolik je vodivost, když je el. pole nula? Susceptibilita feromagnetu rovněž vychází nekonečno...

0 0
možnosti
Foto

No, nejsem zrovna expert v elektřině. Ale čím jsou způsobené ztráty v supravodivém produ, které způsobí, že proud sice opravdu nepatrně, ale přece jen klesá? Jestli vymizí třeba za 100 tisíc let, pořád jsou to ztráty. A není to tím, že tam jakési infinitezimální elektrické pole je?

Není to podobné jako se supra-teplotama? Že i kfyž jsme mini-kousíček od absolutní nuly, přece jen abdolutní nuly nikdy nedosáhneme? Což je dokonce fyzikální zákon.

1 0
možnosti
JN

Pane Fikáček, v něčem mám stejný a v něčem jiný názor, zde :

http://www.hypothesis-of-universe.com/docs/b/b_301.doc

0 0
možnosti
JP

J79o20s66e10f 67P51o75t24r

1. 10. 2019 21:31

"Fyzika ví, že nekonečně malý střed černé díry nebo stejně velký praatom velkého třesku, tzv. singularity, ve skutečnosti nemohou být nekonečně malé, protože v těchto singularitách musí platit také kvantová mechanika."

Praatom Velkého třesku byl menší než je Planckova délka, to znamená že byl nekonečně malý. Důkaz o tom dává reliktní záření. To je po 13 miliardách let a po 48 miliardách světelných let tak homogenní - rozdíly z kterékoliv světové strany jsou pouze miliontiny stupně - že původně to záření muselo být v prostoru menším, než je Planckova délka- To je jasně dokázaný vědecký fakt na základě pozorování družic.

V praatomu, v okamžiku vzniku Velkého třesku neplatily dnešní fyzikální zákony, včetně kvantové mechaniky. Ty zákony začaly platit milisekundu po Velkém třesku, kdy se Vesmír začal rozpínat - to je také jasně vědecky dokázaný fakt.

0 1
možnosti
Foto

No, to je hloupost, že byl praatom menší než Planckova délka. To je právě jedině výsledek příliš zjednodušeného modelu, který nezohledňuje kvantovku, takže je špatně. :-) A i kdyby bylo menší než Planckova délka, stále to neznamená nulovou velikost ani omylem. Navíc je otázka, jestli vůbec v té chvíli existovala nějaká délka, když vznikal prostor.

A homogenitu vesmíru vysvětluje inflace, takže to nijak nesouvisí s praatomem. Tohle není vědecký dokázaný fakt ani omylem. Ale jestli je to nějaká hypotéza, tak prosím odkaz.

M-teorie bere velký třesk jako srážku M-brán, takže popisuje něco před velkým třeskem. Samozřejmě tam nemusí platit kvantovka ani OTR, ale právě struny se je snaží nahradit, a struny jsou kvantový druh teorie. Je nesmysl tvrdit, že tem neplatily fyzikální zákony. Maximálně ne ty, které teď známe, ale zákony tam platily. :-)

0 0
možnosti
Foto

Vynecháním nekonečna z úvah narazíme na řadu známých technických problémů:

Jak vlastně bez překročení nekonečna Achiles dožene želvu?

Kde se protnou koleje, vedoucí do dálky? Na obraze to zvládnou a ten bod na obraze je možné přesně ukázat. Jenže po popření nekonečna ten bod vlastyně není.

Snažím se poukázat na to, že zavedení určitých druhů nekonečna má v mnoha případech celkem dobrý praktický význam.

0 0
možnosti
Foto

Achiles dožene želvu kvůli kvantování prostoru.

Žádné koleje na Zemi fakt nejsou nekonečné, takže to je hloupost. :-)

Nekonečno je k ničemu. :-)))

0 0
možnosti
Foto

každý model něco zdůrazňuje, něco pomíjí - prostě není reálný - vezměme třeba nýty na plastovém modelu letadla (nebyly by být vubec vidět při malém měřítku)

Nekonečno je model v "nekonečném" měřítku...bychsem snad řek

0 0
možnosti
  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,39
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.