Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
DT

R^ Proč je vlastně maximální warp - warp 10? Náhodné číslo, aby bylo hezké? Nebo to má nějaký fyzikální základ?

Vaše blogy jsou moc prima! Díky za ně! R^

2 0
možnosti
Foto

Vzhledem k tomu, že Wiki píše že s těmi stupni zacházeli umělci, tipuju, že je to jen filmařské:

"For Star Trek: The Next Generation and the subsequent series, Star Trek artist Michael Okuda drew up a new warp scale and devised a formula based on the original one but with an important difference: In the half-open interval from 9 to 10, the exponent w increases toward infinity."

https://en.wikipedia.org/wiki/Warp_drive

0 0
možnosti
JP

J14o86s67e96f 26P88o93t86r

27. 2. 2020 0:56

Pane Fikáčku, máte tam dvě chyby :

" ..že proti němu teče jeho rychlostí, tedy rychlostí světla prostoročas". Prostoročas neteče. Jak jste sám uvedl, prostoročas je gravitační pole, a v černých dírách se gravitační pole tak zakřiví, že neuniknou ani nehmotné fotony. Pokud uvažujete, že se ty rychlosti sčítají, tak ne, při přiblížení se rychlosti světla vzniká dilatace času a prostoru.

"... Nebo se nadsvětelnou rychlostí vůči nám pohybují extrémně vzdálené galaxie"... Rychlost světla je limitní pro pohyb hmoty a energie nikoliv pro rozpínání prostoru. Zrychlování pohybu hmotného tělesa k rychlosti světla, by si vyžadovalo nekonečnou energii.

0 1
možnosti
JP

J51o16s88e64f 23P15o75t51r

27. 2. 2020 1:25

Opravuji : ...vzniká dilatace času a rozměrů ...

0 0
možnosti

Díky za Vaše vysvětlení - ty příměry - krása! Zdravím pane Fikáčku, nenapadlo mě, že by černá díra mohla světelně zářit. :-) A teď už mám dokonce představu, proč to není vidět. R^

1 0
možnosti
Foto

Tak to napadlo už Hawkinga, jen to záření není světelné, ale na tak nízkých frekvencích, že je už tepelné. Vidět není. A říká se mu Hawkingovo záření.

Ale černé díry září tím, že strhávají prudce plyn, ten se rozžhaví a pak září.

1 0
možnosti
JH

J67a40n 41H51u45r49k73a

25. 2. 2020 11:18

...rychlost světla nelze dosáhnout ale lze ji přesáhnout...doplnění Ensteinovy teorie Bokšayův paradox přednáška na Draconu Brno 1990 (celosvětové setkání fanatiků SCIFI)R^ ...hezký článek kéž by ve škole vše vysvětlovali takovouto výkladovou formou jen tak dál...

2 0
možnosti
Foto

Tak jen jako sci-fi. :-) Tedy zatím.

1 0
možnosti
Foto

Díky, že jste mi nevzal sny...Star Trek R^

2 0
možnosti
Foto

Taky StarTrek miluju. :-)

2 0
možnosti
  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,35
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.