Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Je mi líto, ale já v té narůstající a mizející kouli nepostoupil v pochopení čtvrtého rozměru ani o píď. A troufám si tvrdit, že tak to má většina lidí. Ale i tak mám vaše články rád.:-)

1 0
možnosti
Foto

Názorněji to, žel, myslím nejde. :-(

0 0
možnosti
Foto

R^Díky za článek, zajímavé. Kdysi tak čtyřicet let zpátky jsem si tím trochu myšlenkově "hrál" a vycházel jsem z následujících předpokladů:

Nejjednodušší útvar ve dvourozměrném prostoru je trojúhelník, ten se do jednorozměrného prostoru promítá jako tři úsečky v sobě.

Nejjednodušší útvar ve třírozměrném prostoru je čtyřstěn, ten se do dvourozměrného prostoru promítá jako čtyři trojúhelníky v sobě.

Toho jsem extrapoloval o další rozměr a řekl si, že nejjednodušší útvar ve čtyřrozměrném prostoru bude asi "pěti-čtyřúhelník," který se do třírozměrného prostoru promítá jako pšt čtyřúhelníků v sobě. Možná je to nesmysl, ale já jsem si tehdy těch pět čtyřúhelníků propletených do sebe vyrobil ze špejlí a vznikl z toho zajímavý útvar. Jen lituji, že jsem si ten výtvor nevyfotil.:-)

1 0
možnosti
JK

J20a27n 30K48y71š16k79a

10. 1. 2023 18:40

A já pořád, proč vám, Jene, tak jdou ty povídky o ženách a holkách, vůbec o ženské psychice. Už chápu.

1 0
možnosti
JK

Výborné, toto popichování vědou a zvyšování obecného povědomí o věcech, které běžně denně neslýcháme je nutné. Je dost pravděpodobné, že kdo správně pochopí definuje a pak bude umět využít časoprostor případně jinou další dimenzi, bude mít technologickou výhodu. Možná se nám už blízká budoucnost bude smát proč jsme zadrátovali celou zeměkouli a tahali trubky všude i po dně moře.

1 0
možnosti
  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,39
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.