Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak lidské ruce ničí objektivitu božské matematiky

V mysli většiny lidí je matematika etalon dokonalé objektivity. Proč ale potom např. počítáme v desítkové soustavě? Proč vybraná číselná soustava kopíruje počet lidských prstů? Ona ta objektivita zřejmě nebude až tak dokonalá.

Ta desítková soustava vyplynula z toho, jak vznikala čísla. Lidé vždy čísla neměli, o čemž svědčí třeba jazyk amazonského kmene Pirahá, který číslovky nemá. Má jen výraz pro mnoho. Můžete se o něm dočíst v blogu Co formovalo "mimozemský" amazonský jazyk Pirahá bez číslovek, barev a času. O tom, že čísla neexistovala vždy svědčí i historie písma.

Jak tedy vznikla čísla? Nejdříve vznikla přirozená čísla, tedy 1, 2, 3 ... atd., protože byla nejjednodušší. Původně čísla nebyla a překvapivě intuitivně se používala množinová logika. Metaforicky si to můžeme ukázat třeba na následujícím příkladu: Jak ovčák zjistí, že se večer vrátily do stáje všechny ovce, které ráno vyhnal na pastvu, když nezná čísla? Jednoduše. Bude je pouštět po jedné z vrátek ohrady a za každou ovci dá na hromadu jeden kamínek. Když se pak budou večer vracet, za každou, která vejde do ohrady, jeden kamínek odebere. Jestli mu nějaký kamínek zbude, některá ovce chybí a půjde ji hledat. Jestli žádný nezbyl, všechny jsou v ohradě. Tohle funguje i v případě větších počtu ovcí než je například deset. Jinak je to, matematicky řečeno, jednoznačné zobrazení jedné množiny na jinou. Samozřejmě historicky nemuselo takovéto počítání vzniknout zrovna u ovcí, ale příklad je to názorný.

Je ale lepší počitadlo než kamínky, protože ho nosíme stále s sebou. Jsou to naše prsty. Ty děti i dnes používají zcela intuitivně. Prsty byly snadno používány v historii třeba na trhu při počítání mincí nebo hrnců či jiného zboží. Prstů je takový počet, při kterém bez znalostí čísel už ztrácíme přehled. Slouží tedy zároveň jako malá paměť. A není jich zase moc málo, jako třeba naše čtyři končetiny, které jsou taky nepraktické protože moc velké pro účely počítání. Na trhu se většinou nekupovaly stovky ovcí, takže prsty většinou stačily. Na prstech se tedy původně počítalo bez znalostí čísel, množinově. To bylo později základem pro desítkovou číselnou soustavu.

Všimněme si, že se čísla postupně vyčleňují jako speciální druh objektu, který se stává měřidlem, a to měřítkem počtu. Je to totéž, jako se třeba vzácné mušle nebo zlato stávají jako speciální druh zboží měřítkem hodnoty všech ostatních druhů zboží. Měřítkem obsahu lidské práce v nich, tedy všeobecným ekvivalentem hodnoty. Prsty nebo kamínky počítající ovce jsou tak všeobecným ekvivalentem a měřítkem počtu, množství. Že je podstata peněz i čísel abstraktní je patrné z toho, že mění hmotného nositele, a tak zlepšují jeho vlastnosti. Peníze jsou dnes už často magnetické záznamy v pamětích bankovních počítačů. Totéž se děje s objekty, které materializují čísla.

U prstů je ale problém s uchováváním a posíláním takové informace o množství. Prsty nenecháte na futru v hostinci, ale uděláte tam zářezy. Zářez třeba na klacíku už není hmotná věc, ale zápis informace, abstrakce. Aby se zářezy lépe počítaly, pátý uděláte tak, že čtyři přecházející přeškrtnete. Spolu s tím, že je to abstrakce, už máme první tvar, který připomíná číslo. Římané ale místo toho začali používat pro pětku jednodušší znak V, což je symbol pro celou ruku, tedy pro pět prstů. X jsou pak dvě dlaně tedy deset. Pochopitelně jedna je I, což je podobné jednomu prstu. Máme tedy první čísla.

I arabské číslice, které denně používáme a se kterými se podstatně lépe počítá než s římskými, přejaly základ deseti prstů. Naše čísla tak nesou znak svého lidského, antropocentrického původu. Vsadím se, že kdybychom měli šest prstů, počítali bychom dnes ve dvanáctkové soustavě. Že systém založený na počtu prstů není náhoda, se dá ukázat i na dalších civilizacích, které byly daleko od těch Evropských. Některé africké civilizace používaly pětkovou soustavu, neboť ruka má 5 prstů. Egypťané měli také desítkovou soustavu. A Mayové a Aztékové měli dvacítkovou soustavu, protože máme přece i prsty na nohou (zřejmě  nenosili boty nebo je měli s volnými prsty). Dodnes ji mají Inuité.

Vyšší řádky, tedy "stovky", se opíraly občas o něco jiného z reality. Zmínění Mayové měli místo stovky číslo 365, což bylo výše uvedených 20, krát 18 +5, tedy počet dnů v roce. To je další důkaz toho, že čísla nespadla z nebe, ale že jsou to jen modely něčeho z reality, které si vymyslel člověk podle sebe. V číslech jsou tedy rysy, které jsou pozůstatky, relikty reality. Tak jako je reliktní záření (nepřímý) důsledek velkého třesku.

Další reliktem původu matematiky z reality jsou třeba souřadné soustavy, např. nejjednodušší kartézská. V rovině to jsou dvě kolmé osy x a y, které se protínají v počátku souřadnic (viz obrázek níže). Počátek je bod, který je vlastně modelem pozorovatele, nás. My nejsme všudypřítomní, jako bůh, ale jsme na jednom místě, a to místo je zde znázorněno počátkem souřadnic. Když něco třeba měříme, také začínáme měřit v nějakém bodě. To je počátek souřadnic. Kdyby byla geometrie a fyzika od všudypřítomného boha, neměla by souřadná soustava střed, vlastně by taková soustava vůbec neexistovala. Jen díky tomu, že tuto a další soustavy vymysleli lidé, obsahuje bod 0,0. Vzpomeňte si na Sheldonovo místo na gauči s prostorovými souřadnicemi 0, 0, 0.

Čísla a souřadné soustavy jsou prostředky na velmi dobré modelování okolí, což mimochodem je další důkaz jejich původu z reality. Kdyby z ní matematika nepocházela, neuměla by spočítat nic v realitě a nebyla by k ničemu, tedy by ji lidé ani nevymysleli. Objektivita matematiky je v tom, že věrně "kopíruje" realitu. Objektivitu a správnost tedy čerpá jen ze skutečnosti, žádnou vlastní nemá, má ji jen na leasing, přivlastněnou.

Další velmi efektivní abstrakcí jsou v matematice neznámé a proměnné. Je to ještě obecnější úroveň abstrakce než konkrétní čísla. Ale už v názvu "neznámá" se sděluje něco o člověku, který ji používá. Ve škole vám dá učitel příklad, abyste spočítali hodnotu neznámé x. Ovšem pro učitele už to neznámá není, protože ten příklad přece předem připravil a spočítal a zná jeho výsledek. Ovšem pro vás je to neznámá. Podstatná vlastnost tu je lidská neznalost. To je extrémně subjektivní sdělení, jestli něco známe nebo ne. To je další příklad závislosti matematických entit na lidech. Bez lidské neznalosti by neznámé neexistovaly.

Jestli vás zajímají i další matematická témata, zkuste třeba blog Jsou koleje nekonečné? Aneb, je nekonečno nejvyšší věda nebo jen prostá chyba úvahy?

Autor: Jan Fikáček | úterý 8.11.2022 9:07 | karma článku: 27,80 | přečteno: 1337x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 36,70 | Přečteno: 3325x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,83 | Přečteno: 819x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,73 | Přečteno: 534x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma: 24,49 | Přečteno: 876x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma: 45,75 | Přečteno: 6432x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Česko a Německo sdílí pohled na válku Ruska proti Ukrajině, řekl Pavel

29. dubna 2024  6:03,  aktualizováno  16:40

Přímý přenos Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zahájil dvoudenní návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho...

Hromadná nehoda poblíž letiště uzavřela Pražský okruh, jedno z aut skončilo na střeše

29. dubna 2024  16:33

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahují na 27. kilometru Pražského okruhu, kde...

Steinmeier si v Praze může zlepšit reputaci. Poškodil mu ji döner v Turecku

29. dubna 2024  16:05

Pondělní dvoudenní návštěva Česka s fotkami od Vltavy je pro německého prezidenta Franka-Waltera...

Člověk v tísni poprvé sbírá peníze na Palestince. Hamásu nepůjdou, slibuje

29. dubna 2024  15:35

Největší a nejznámější česká humanitární organizace se odhodlala k bezprecedentnímu kroku. Poprvé...

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.