Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Jak porazit Babiše a Zemana

17. 11. 2019 18:57:21
Včerejší demonstrace na Letné a vysoké preference "politického hnutí" ANO ukazují, jak silně je naše společnost rozdělená. Někteří nadšeně volí Babiše a Zemana, jiní jim nemohou přijít na jméno. Kde je příčina? Kde je řešení?

Problém je v tom, že my intelektuálové většinou vůbec nechápeme život těch, kteří jsou chudí, nedokážeme si představit, jak žijou a nedokážeme se do jejich světa vcítit. V podstatě nás nezajímají, nevíme o nich nic. Nedokážeme si představit, jaké to je, mít tak nízké příjmy, přestože je člověk zaměstnaný, že se bojí, že přestane fungovat lednička, neboť nebude mít na novou. (Zastavte se na chvilku a zkuste se do této situace vcítit.)

Ohromné množství exekucí bereme jako zajímavost v novinách, která nás moc netíží. Když nějaký výzkum veřejného mínění řekne, že si třetina lidí myslí, že za minulého režimu bylo líp, tak to nechceme ani slyšet. (Novinový článek s tímto výzkumem jsem nedávno sdílel v jedné FaceBookové politické skupině, zaměřené proti Babišovi a Zemanovi, ale byl rychle smazán, zřejmě jako ideologicky nevhodný.)

Když se to tak shrne, je zřejmé, že buď se bojíme podívat pravdě do tváře, a nebo nás její tvář ani nezajímá. Kapitalismus je tvrdý systém, ve kterém se my asi máme slušně, ale velká části lidí nemá to štěstí a musí se protloukat i "českými" metodami. A dokud si neuvědomíme tento fakt a navíc nepodnikneme i mediálně zajímavé kroky, abychom vyjádřili minimálně zájem o nejednou nesnadný život voličů Zemana a Babiše, do té doby bude mír ANO preference 33% a na Hradě bude Zeman nebo někdo mu podobný.

Babiš se v době demonstrace fotil s Harrym PotteremBabiš se v době demonstrace fotil s Harrym Potterem (iDnes)

Zeman a Babiš totiž pochopili, že všímat si těchto lidí, kteří jsou velkou volební silnou, je zásadní. Ano, jejich populismus funguje. Rozdávání koblih funguje, dokonce i sprostá slova fungují, protože je přibližují světu jejich silné voličské základny. Zásadní slevy jízdného taky fungují. Jejich voliče nezajímá, že je Babiš podvodník (státní zastupitelstvo jasně sdělilo, že v kauze Čapí hnízdo udělal Babiš podvod, což ukazuje na to, že je to celkem běžná metoda jejich podnikání). Nezajímá je ani, že udával, neboť se jim zdá, že to všechno nijak neovlivní jejich současné životy. Nejsou schopni dohlédnout delšího horizontu, ve kterém Babišův styl podnikání a chování poškozuje Česko, a táhne ekonomiku dolů, neboť když se peníze získávají zlodějnou či i legálním soustředěním peněz, žádné hodnoty se nevytvářejí a tím ekonomika neroste. A časem pak nebude ani na ty slevy jízdného nebo na ty ledničky. Babišovi voliči si nejednou ani nedokážou představit, že bez všech těch zlodějen od roku 1989 by naše ekonomika mohla být třeba už 2x silnější a platy podstatně vyšší a oni by se už nemuseli bát havárie ledničky.

My intelektuálové bychom měli otevřít oči a zjistit, jaký je svět Babišových a Zemanových voličů, a nejen simulovat zájem o ně, jak to dělá Zeman kvůli své osobní kariéře, ale opravdu jejich situaci řešit a své snahy ale také umět dobře mediálně prodat. Presidentský kandidát Drahoš byl fajn, ale poznal on někdy někoho z Babišových voličů trochu blíže? Není uzavřen ve svém sofistikovaném intelektuálním světě, kde se neřekne ani jedno sprosté slovo, a který je mimo realitu Babišových voličů?

Připomínám, že jsem těsně před presidentskými volbami odhadoval prohru Drahoše ze stejného důvodu, viz blog Jsou příznivci Zemana a Drahoše nesmiřitelní? A proč možná nevyhraje Drahoš.

Ale možná se Babiš zničí sám. :-) Jakmile začne chválit Havla, jak v dnešním projevuje, může se stát podezřelým i svým věrným (viz Babiš chválil Václava Havla za odvahu. Není pyšný na to, že byl v KSČ.)

Autor: Jan Fikáček | neděle 17.11.2019 18:57 | karma článku: 39.62 | přečteno: 2135x

Další články blogera

Jan Fikáček

Jaký bude postup Evropské komise v kauze Babiš po zaslání finální auditní zprávy

"Maličko" pracuju v auditech, tak bych chtěl poskytnout pár faktických informací, jak budou věci probíhat po finální zprávě auditu "proti" Babišovi, která byla Česku doručena, zatím v angličtině. Existuje na to standardní postup.

3.12.2019 v 9:06 | Karma článku: 44.39 | Přečteno: 6520 | Diskuse

Jan Fikáček

Je to, že se dotýkáme okolních předmětů, jen zdání?

Co to je za šílenost, řeknete si. Přece, když se dotýkáme třeba boty, dostane se vaše ruka do takové polohy, že mezi ní a botou není na určitých místech žádný prostor. To je dotek. Jenže na atomové úrovni je to trochu problém.

26.11.2019 v 8:43 | Karma článku: 39.45 | Přečteno: 2049 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy II - kvantové paralelní vesmíry s kopiemi nás samých

Existence jiných vesmírů je prakticky jistá, jak jsem se mohli přesvědčit v blogu Proč musí existovat život v jiných vesmírech a jaký je. Ale co proslavené vesmíry s kopiemi nás samých? Takové existují nebo je to jen pohádka?

12.11.2019 v 8:16 | Karma článku: 43.32 | Přečteno: 2458 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Filip Vracovský

EET nenarovnalo prostředí v gastronomii

ta se i nadále plácá v problémech, které dle mě už dávno měla vyřešit série krachů.Ale bohužel, nestalo se tak, skutečně si myslím, že bohužel...

6.12.2019 v 10:19 | Karma článku: 16.06 | Přečteno: 447 | Diskuse

Jiří Beránek

Jaromír Soukup a The Others

TV Barrandov prakticky nesleduji nicméně že se jedná o "one man show" jsem svého času viděl i slyšel. Včera jsem byl ale v šoku. Nikoli z hororu "Ti druzí", ale z reklamních přestávek.

6.12.2019 v 9:46 | Karma článku: 12.75 | Přečteno: 335 | Diskuse

František Sentenský

Gorbačov jako kat posledního vězněného nacisty

Dostala se mi do ruky knížka, která odpovídá na mnohé z toho, co je zakryto mlhou lží a polopravd. Rozebírá témata, jejichž vysvětlení oficiálním historikům příliš nejdou. Alespoň ne věrohodně.

6.12.2019 v 9:22 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 263 | Diskuse

Jan Bartoň

Státnický čin Pavla Zemana?

Aston se na Neviditelném psu rozepsal o tom, že rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana obnovit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše je „státnický čin“. Nemyslím si to.

6.12.2019 v 8:00 | Karma článku: 39.49 | Přečteno: 1432 | Diskuse

David Wiltsch

Stala se snad republika součástí Babišova holdingu?

Audit, střet zájmů, čapí hnízdo - problém za problémem. Vše se točí kolem mocného jedince. On, jeho voličstvo i státní aparát se však tváří, jako by jeho podpora a obhajoba měla být našim národním zájmem.

6.12.2019 v 7:01 | Karma článku: 22.24 | Přečteno: 415 | Diskuse
Počet článků 163 Celková karma 42.17 Průměrná čtenost 2710

Vystudoval chemii, kybernetiku a teorii systémů (interdisciplinární studia) a považuje se za obecně uvažujícího člověka někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze (a v té době odmítal tituly jako Doc. nebo CSc.). Nyní PhD student filosofie teoretické fyziky. Pracoval jako evropský expert pro "Future and Emerging Technologies". V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČRVíce informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v jeho skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jan@fikacek.cz
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. :-) Autor má zde uváděné základní myšlenky většinou propracované do hloubky, do blogu pro veřejnost však není vhodné uvádět příliš složité formulace. Autora ale baví komunikovat s veřejností, proto tato forma s někdy expresivním vyjadřováním, přehnané nadpisy, které k popularizaci asi patří. Některé blogy jsou však čistá věda, ba dokonce mainstream, některé (asi většina) jsou kritické úvahy snažící se formulovat nové nápady, některé jsou opravdu jen sci-fi nebo spíše sci-sci-fi.

P.S.: Komentáře, které budou řešit autora, ne (jen) obsah blogu, budou bez varování smazány. :-) 

Najdete na iDNES.cz