Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Je foton skutečně nehmotný?

21. 03. 2023 9:07:07
V popularizačních médiích můžeme číst, že se při atomovém výbuchu mění část hmotnosti atomů na energii, ba dokonce na čistou energii. Touto čistou energií mají být především fotony. Pojďme toto tvrzení trochu prozkoumat.

Vzorec E = m.c^2 je podle tohoto chápání vztahem přeměny hmoty na energii nebo v jiných procesech přeměny energie na hmotu. A hmota má být téměř totéž co energie, nebo přesněji, vše má být energie a hmota má být jednou z jejích podob. První nesrovnalost tady ale je, že písmeno m zde neoznačuje hmotu, ale hmotnost. Hmotnost je jedna z vlastností hmoty. Další vlastností je právě energie.

Když uděláme prostinkou matematickou analýzu, je ze vzorce E = m.c^2 zřejmé, že hmotnost a energie jsou rozdílné entity, není to totéž. Kdyby to totiž bylo totéž, zněla by ona rovnice E = m. Ale ona má tvar E=m.c^2. Z této rovnice taky plyne, že zatímco hmotnost má fyzikální rozměr kg, energie je kg.m^2.s^-2. Z toho je tedy jasný nejen fakt, že hmotnost (hmota?) je něco jiného než energie, ale také že hmotnost je neoddělitelnou složkou energie, tedy že neexistuje žádná energie bez hmotnosti. Onen kg (hmotnost) je totiž obsažen ve fyzikálním rozměru energie, tedy v kg.m^2.s^-2 (tedy i v energii). A protože nikdo netvrdí, že fotony nemají energii, musí také každý souhlasit s tím, že mají i hmotnost.

Totéž vyplývá z všeobecně přijímaného, nikým nezpochybňovaného faktu, že fotony mají impuls. Impuls je směrová míra pohybu (energie je míra pohybu, která v sobě neobsahuje informaci o směru). Impuls p je součinem hmotnosti a rychlosti, p = m.v. V případě fotonu, který se pohybuje rychlostí světla tedy p = m.c. Kdyby foton neměl hmotnost, pak by neměl ani impuls, protože by pak platilo p = 0.c = 0. Totéž platí pro energii. Má-li foton energii, což nikdo nezpochybňuje, musí mít hmotnost. Kdyby ji neměl, pak by platilo z E = m.c^2 že E = 0.c^2, tedy E=0.

Naprosto jistě tedy foton efektivní hmotnost má. Jiná věc je jeho klidová hmotnost. Podle výpočtů by měl mít nulovou klidovou hmotnost. Nelze tady ale použít vzorec speciální teorie relativity pro růst hmotnosti s růstem rychlosti, protože speciální teorie relativity není platná pro rychlost světla. Argumenty pro to najdete zde: Proč má teorie relativity problém s rychlostí světla. V podstatě jde ale o to, že foton se nezrychluje z klidu na nějakou rychlost jako tělesa s nenulovou klidovou hmotností. Ještě důležitější ale je, že foton není nikdy v klidu, takže představa nulové klidové hmotnosti, je fantazie o něčem, co nemůže existovat. A protože tedy nulová klidová hmotnost nejde přímo empiricky ověřit, není to ani vědecká představa. Finální rozhodnutí v empirickém oboru jako je fyzika totiž dává pouze empirické ověření nebo vyvrácení. To ale pochopitelně není možné u stavu, který nemůže existovat.

K tvrzení nevědeckosti nulové klidové hmotnosti jde dojít také následující prostou úvahou. Představme si, že nějaký objekt O má nulovou hmotnost (proto jsme zvolili O připomínající nulu). Pozorujme ho v té inerciální souřadné soustavě, kde je v klidu, aby nám nekomplikoval úvahu relativistický růst hmotnosti s rychlostí. Do tohoto objektu O narazí jiný objekt H, který hmotnost má (H jako hmotnost). Z této srážky by podle klasické mechaniky na základě zachování impulsu musel objekt O odletět nekonečnou rychlostí. Ale jsme v moderní fyzice, kde nekonečná rychlost není možná, takže by to bylo složitější. Mohli bychom ale změřit ztrátu energie objektu H způsobenou srážkou, protože objekt H musí část své energie předat objektu O, aby se objekt O začal pohybovat. (Pro názornost si představte srážku pohybující se kulečníkové koule se stojící koulí.) Ztráta energie objektu O bude ale nulová. (Pro pochopení si představme, že koule O je z polystyrenu a koule H ze železa.) Navíc by to nešlo empiricky potvrdit ani vyvrátit, protože každé měření má nenulovou nepřesnost. V té se malá, téměř nulová změna "utopí" a tak nikdy nebudeme schopni rozlišit, jestli byla nulová nebo velmi malá.

A nejenže představa nulové hmotnosti fotonu není v empirické fyzice ani vědecká, ale i výpočet jeho klidové hmotnosti založený na experimentálním měření jeho vlastností nedává nulu, ale nenulovou hmotnost 1×10−18 eV/c^2 (třeba viz tento link). Je to ale horní limit, který vyplývá z nenulové nepřesnosti měření, jak jsme vyložili výše.

Čím se tedy ale foton liší od částic s (nenulovou) klidovou hmotností? Rozdíl je v tom, že veškerá energie fotonu je v jeho přímočarém pohybu. U částic s nenulovou hmotností je velká část jejich energie, kterou si můžeme představit (bez nároku na vědeckou přesnost) jako vnitřní rotaci (spin) nebo pohyb ve 4.dimenzi prostoročasu. Prostě to není energie pohybu v našem 3D prostoru. K tomu spinu navíc je vhodné dodat, že to vypadá, že jde o rotaci okolního pole spolu s rotací částice.

Takže nevěřte fyzikálnímu katechismu, který tvrdí, že hmota mění v energii a energie ve hmoty a že foton nemá hmotnost. Nic takového není pravdou.

-------------------------

Jestli vás zajímají korekce dalších nevědeckých představ fyziky, zkuste třeba:
Co skutečně znamená rovnice E=mc^2
Proč neexistuje prostoročas
Chybička pana Einsteina aneb proč není současnost jen iluze
Nevědecké pohádky moderní vědy III - "náboženství" Schrödingerovy kočky

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Fikáček | úterý 21.3.2023 9:07 | karma článku: 25.67 | přečteno: 1205x

Další články blogera

Jan Fikáček

Co odpověděla umělá inteligence na otázku "Proč je moje žena chytřejší než já?"

Všichni řeší umělou inteligenci a já na tu módu moc nedal, ale zaujaly mě různé zprávy, kde ve vědě AI už pomohla. Tak jsem si řek, že je nejlíp její schopnosti v tomto směru osobně vyzkoušet. Ovšem zajímavější byla jiná otázka.

23.5.2023 v 9:07 | Karma článku: 33.39 | Přečteno: 7605 | Diskuse

Jan Fikáček

Když jsem byl malý, žil jsem v kožešinách... aneb pes jako předložka

Tedy, mí prarodiče byli preparátoři a dávali mě přes poledne spát do pokoje, kde byly vycpané kůže zvířat, ovšem včetně lebek. Byl tam na zemi tygr, hnědý medvěd a lední medvěd a nějaká ta liška.

18.5.2023 v 16:41 | Karma článku: 20.54 | Přečteno: 718 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak můj táta svým opilectvím ušetřil Československu těžké desítky miliónů

Tak ano, prorazil v Rusku, tam se přece opilectví přímo nosí, je tam typické. Ale musím poznamenat, s úctou k mýmu tátovi, že opilec nebyl, jen neuvěřitelně hodně vydržel. Třeba jednou ke konci párty, když už všichni byli opilí...

16.5.2023 v 9:07 | Karma článku: 40.40 | Přečteno: 5669 | Diskuse

Jan Fikáček

Proč se Česká televize zajímala o rovnici E=mc2 v Ph.D. dizertaci

ČT1 uvedla 5.dubna reportáž obsahující kritiku mé dizertační práce. Jenomže věci se mají o dost jinak, než tam zaznělo.

19.4.2023 v 9:08 | Karma článku: 34.94 | Přečteno: 2304 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Martin Tuma

Jak se loví kvantové příšerky a proč už jich více nebude 3

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

2.6.2023 v 14:14 | Karma článku: 5.12 | Přečteno: 106 | Diskuse

Zdenek Slanina

Akademické neuvěřitelnosti: (ne 2 šíbři & 2 Nobelisté, teď) To "ohrožení obranyschopnosti"

Předešla kauza 2 udavačů a 2 Nobelistů mohla být před happyendem vykolejena nesmyslným obviněním z ohrožení obranyschopnosti, což je i poučná ukázka nebezpečnosti akademických udavačů. Ale i tento podraz nakonec skončil happyendem

2.6.2023 v 5:22 | Karma článku: 21.29 | Přečteno: 437 |

Dana Tenzler

Jak vypadá budoucnost Sluneční soustavy

Slunce se v daleké budoucnosti promění v rudého obra. Jaký bude osud Země a ostatních planet? (délka blogu 3 min.)

1.6.2023 v 8:00 | Karma článku: 22.90 | Přečteno: 359 | Diskuse

Dana Tenzler

Vznik planet - nové úvahy (2)

Nové poznatky, které vědci získali při pozorování cizích hvězdných soustav. Kuiperův pás, Oortův oblak a migrace planet. (délka blogu 3 - 5 min.)

29.5.2023 v 8:00 | Karma článku: 16.77 | Přečteno: 184 | Diskuse

Martin Tuma

Jak se loví kvantové příšerky a proč už jich více nebude 2

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

26.5.2023 v 11:02 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 156 | Diskuse
Počet článků 286 Celková karma 32.32 Průměrná čtenost 3102

Vystudoval chemii, kybernetiku a teorii systémů (interdisciplinární studia), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 PhD se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak na vysoké evropské pozici v bezpečnosti, atd. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře budou mazány.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...