Má Česko milióny chudých? Nebo je to výmysl podporující Babiše?

22. 11. 2023 10:07:07
Na Novinkách.cz vyšel článek o průzkumu chudoby v Česku. Co mě ale zaujalo snad ještě více bylo, jak ho někteří zastánci současné vlády označili za podporu Babiše a SPD. Mohou být fakta úmyslnou podporou nějaké politické strany?

Ten článek se jmenuje Polovina Čechů neušetří ani dva tisíce měsíčně, ukázal průzkum. V tom článku se píše, že si každý šestý člověk nedokáže ušetřit více než 500 Kč měsíčně. Taková situace je opravdu stresující, když si představíte, že když vám odejde lednička, tak si těžko pořizujete náhradu. Taková chudoba je jeden z nejdůležitějších faktorů, které způsobují názory (v roce 2019), že se v minulém režimu žilo lépe. Viz třeba Bylo za socialismu lépe? Více než třetina Čechů v průzkumu uvedla, že ano. Teď je to prý šestina.

Kdo se pohybuje v sociální oblasti, dobře ví, že Česko má největší podíl pracující chudiny v Evropě. Jsou to lidé zaměstnaní, kteří mohou typicky mít třeba výše popsaný problém s ledničkou. Také je známo, že jsme procentně nejvíce "odtokovou" ekonomikou v Evropě. Letos už do zahraničí odteklo na 300 miliard Kč. Když to srovnáte se schodkem státního rozpočtu, který se na konci září pohyboval kolem 200 miliard, pochopíte význam oněch 300 miliard. Je ale pravda, že se jejich necelá třetina reinvestuje zpět do Česka.

Teď mě určitě máte za podporovatele Babiše. Mohu naznačit, že to tak není, třeba článkem Jaký bude postup Evropské komise v kauze Babiš po zaslání finální auditní zprávy. Ano, jsem stoupencem současné vlády, a když mluví v TV Schillerová, Havlíček nebo Babiš, vypínám zvuk. Ovšem zavírání očí před nepříjemnou skutečností nepodporuju. A přiznám si, že Česko je nemocný muž Evropy, jak píše Die Welt.

Je to seznam nepříjemných zpráv, z nichž je jediná jde částečně za současnou vládou. A to je pomalá reakce na energetickou krizí způsobenou Ukrajinskou válkou, tedy onen nemocný muž Evropy. V tom má ale prsty i vláda minulá. Samozřejmě za válku současné "velení" samozřejmě nemůže. Celkově je ale naše země chudá v evropském srovnání a moc se západním platům po desítky let nepřibližujeme, stagnujeme. A protože je Česko celkově dost chudé, i když máme hodně pracující chudiny, jsou sociální nůžky mezi bohatými a chudými rozevřeny poměrně málo. Data z Eurostatu i proto vypadají, že Česko nemá s chudobou velký problém. Druhý důvod je, že se chudoba měří srovnáváním s průměrným bohatstvím v zemi a ne srovnáním s kupní silou. Chudý třeba z Lucemburku nemá problém s běžným životem, a klidně si koupí onu ledničku novou. Eurostat taky nezahrnuje specifický problém exekucí, který je v Česku rozšířený mor, na rozdíl od jiných zemí.

Jde o to tuto celkovou situaci řešit, takže informování o ní není podpora Babiše, ba právě naopak. Podporou Babiše a SPD je neřešení těchto problému a nemluvení o nich, protože tím se konzervuje voličská základna populistických stran.. Reálný pohled není podporou nikoho. Proto mě překvapilo, když jsem byl po zveřejnění výše uvedených článků na Facebooku mnohými napaden jako protivládní aktivista, ba až aktivista minulého režimu. Nepochybuju o tom, že je dnešní režim lepší než minulý, já osobně se mám třeba dokonce podstatně lépe. Proto ale nemusím přehlížet těžký život jiných.

Překvapuje mě, že se i mezi stoupenci aktuální vlády a nynějšího režimu nejednou objevují lidé, kteří fakty podložený reálný pohled na situaci nahrazují povrchní ideologií ve stylu "dnes je vše růžové". A krmí Facebook tam "bystrými" úvahami jako, že když je v supermarketech plno a všichni nakupují jako blázni, je to důkaz, že není u nás chudých apod. Ty chudí opravdu nejsou v supermarketech s plnými košíky. A navíc si myslí, že tak bojují proti komunismu, když vlastně činí pravý opak. Obávám se, že když najeli na ideologii, která vytlačuje fakta, tak už mají poněkud "komunistické" uvažování. Žil jsem v socialismu 32 let a mám proto dost velkou averzi, když se svobodné myšlení a zkoumání nahrazuje prostoduchými hesly. Dýchá z toho na mě atmosféra minulých let. Proto vidím antikomunisty popsané výše jako dost podobné komunistům. Pepa Nos zpívá v jedné písničce, že je Země kulatá a kdo jde pořád doprava, skončí vlevo. Tak to se jim právě stalo.

Abych věci uvedl na správnou míru, současní komunisté jsou mnohem více ideologicky zaslepení než tito antikomunisté. Ale chceme-li ten kapitalismus vybudovat :), nesmíme naskakovat na prostoduché ideologie jakéhokoliv typu, ani ty prorežimní a provládní, a musíme vnímat reálnou situaci.

-----------------------------------------------------

Chcete-li si přečíst další mé politické úvahy podobného tématu, zkuste třeba:
Mašínové všech zemí, spojte se! (2 minuty)
Proč už nejsem vlastizrádce a fašista
Jsou příznivci Zemana a Drahoše nesmiřitelní? A proč možná nevyhraje Drahoš.

Jo a dodatečně podrobná zpráva o chudobě v ČR od Poverty Watch.

Autor: Jan Fikáček | středa 22.11.2023 10:07 | karma článku: 38.95 | přečteno: 9354x

Další články blogera

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 26.67 | Přečteno: 1839 | Diskuse

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 39.32 | Přečteno: 6841 | Diskuse

Jan Fikáček

Kdy věčnost trvá jen 40 minut

Nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2012 Franz Wilczek vymyslel kdysi tak zvané časové krystaly. Teď vědci objevili jejich nový druh, o němž dokonce někdo prohlásil, že je nesmrtelný.

7.2.2024 v 9:47 | Karma článku: 22.09 | Přečteno: 960 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak se něco naučit 10x rychleji? Použijte AI !

Znáte ten typ lidí, kteří se do něčeho zakousnou a dělají to 12 hodin denně, ať jsou to motorky, stavba baráku nebo věda. Tak takový já určitě nejsem. Ale i takoví jako já mají šanci stát se v něčem machry a to velmi rychle.

9.1.2024 v 9:07 | Karma článku: 23.26 | Přečteno: 1081 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivan Přikryl

Máte po přečtení článku pocit, že je starý již 9 let? Já ne!

Kdyby nešlo o vážnou věc, je to k smíchu. Politici, vždy převážně laici, vždy se zvolením stanou všeználky .Téměř bez výjimky od roku 1990 dodnes. Nevidí za hranice naší země a výsledek je jasný. Nedostupné bydlení.

1.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 5.17 | Přečteno: 123 | Diskuse

Jan Bartoň

Ukrajina nemá zbraně a vojáky

Ruská agrese proti Ukrajině už trvá déle než dva roky a situace Ukrajiny je doslova tragická. Její vojáci nemají zbraně a zřejmě jich není na frontě tolik, kolik by situace vyžadovala.

1.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.55 | Přečteno: 755 | Diskuse

Miroslav Gruner

Poselství mrtvých nadšenců zasypaných v Čertově brázdě ve středních Čechách.

Zverbovaní bojovníci se hnali do boje odhodlaní nepřítele rozsekat na cucky, jenže ten si na ně počíhal a postřílel je v léčce. A tak ti, kteří chtěli vyhnat vetřelce ze země, zůstali ležet mrtvi a jsou pohřbeni v Čertově brázdě.

1.3.2024 v 6:34 | Karma článku: 9.95 | Přečteno: 219 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Kriminální iluze socialismu

Když bohatí zchudnou, chudí umřou hlady! Poučuje nás prastaré anglické heslo: „When the rich get poor, the poor starve ​to death.” Komunisté nerozumí hospodářství. Kdyby mu rozuměli, nebyli by komunisté!

29.2.2024 v 23:56 | Karma článku: 13.25 | Přečteno: 280 | Diskuse

Radek Sárközi

Mikuláš Bek by měl jako ministr školství okamžitě skončit

Ministra školství Mikuláše Beka kritizuje nejen opozice, ale i zástupci koaličních stran, a dokonce už i někteří členové hnutí Starostové a nezávislí. Obhájí M. Bek v senátních volbách svou pozici senátora? Skončí jako ministr?

29.2.2024 v 18:00 | Karma článku: 22.19 | Přečteno: 477 | Diskuse
Počet článků 305 Celková karma 27.83 Průměrná čtenost 3129

Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...