Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kam směřuje(me) čas?

Chceme-li znázornit běh času, časovou osu, jak to uděláme? Většina lidí nakreslí šipku zleva doprava, jiní ale znázorní běh času opačně, někteří šipkou shora dolů. Zní to dost tajemně, ale má to poměrně velmi logický důvod.

Na tuto zajímavost mě upozornila dcerka, která studuje lingvistiku (jazykovědu) v holandském Leidenu, nádherném to městě plném vodních kanálů a cyklistů. Měli ji na jedné z úvodních přednášek z lingvistiky, kde byl ovšem jen příklad, jak znázorňuje či prostorově chápe běh času vzdálený domorodý kmen Pormpuraaw, který žije na západní straně poloostrova Cape York v Queenslandu v severní Austrálii. Ten směr času vyjadřuje pro nás zvláštním způsobem, ale jakým, to vám prozradím až nakonec. :-)

Leiden je něco jako Benátky severu, má ale navíc universitu

Obecně má člověk tendenci běh času reprezentovat prostorově, tedy buď nakreslit šipku nějakým směrem, nebo když mu dáte třeba fotografie ze života nějakého člověka, zobrazující jeho dětství, dospělost a stáří, a požádáte ho, aby je seřadil podle času, vždy si musí vybrat nějaký směr seřazení. Ten se prakticky vždy shoduje se směrem šipky, kterou znázorňuje běh času.

Asi snadno přijdete na to, co je ve hře, když vám řeknu, jaké skupiny lidí kreslí šipku doleva, jaké doprava a jaké shora dolů. Mimochodem je to experimentálně ověřený fakt. V článku Čas a prostor v Pormpuraawaně se můžete dočíst, že my nebo anglicky mluvící osoby kreslí čas jako šipku zleva doprava, ti, co mluví arabsky nebo hebrejsky, použijí šipku zprava doleva a ti, kdo mluví mandarinskou čínštinou, použijí směr shora dolů. Pochopitelně je to dáno orientací psaného textu a tím i směru čtení. Možná u fyziků, kteří se hodně věnují teorii relativity, by mohlo být běžné kreslit šipku zdola nahoru, neboť tak je orientována časová osa v Minkowského prostoročasovém diagramu, který se v teoriích relativity velmi často používá. :-) Ale ověřeno to není.

Pak už nás asi nepřekvapí, když prozradíme, že Pormpuraawané, když mluví o budoucnosti, ukazují na západ, a když mluví o minulosti, ukazují na východ. Tuto orientaci dodržují dokonce uvnitř budov. Stejně tak, tedy z východu za západ, orientují fotografie z života nějakého člověka, když je mají časově seřadit. Proč to dělají, je asi hned jasné, zejména když prozradíme, že jejich jazyk nemá psanou formu. Ano, tak jako je pro lidi, kteří píší a čtou hlavním pohybem právě tok textu, je u Pormpuraawanů psychologicky hlavním pohybem pohyb Slunce po obloze. Kdo z nás vnímá směr pohybu Slunce po obloze, že? Spíše jen vnímáme, kolik je světla. Pormpuraawané naproti tomu tento pohyb vnímají neustále.

Jedna zajímavost při prostorové prezentaci času je u Aymarů žijících v Andách. Ti prostorově chápou minulost jako ležící před nimi a budoucnost jako ležící za nimi, takže třeba mluvíce o minulosti gestikulují před sebe. Svým způsobem je to logické. Přece vidíme = pamatujeme si jen minulost, a nevidíme, nemůžeme si ještě pamatovat budoucnost, a proto tato leží za námi, mimo náš pohled. Jestli vás zajímají zvláštnosti v chápání a prezentaci časů domorodými kmeny, doporučuji blog Co formovalo "mimozemský" amazonský jazyk Pirahá bez číslovek, barev a času.

Je tu ještě jedna otázka, na kterou ale nenalezneme v článku odpověď. Proč vůbec lidé používají prostorovou reprezentaci času? Použijeme-li logiku, můžeme vytvořit hypotézu, že časově prezentovat čas nelze, neboť vždy vnímáme jen jedno nyní, což je vlastně pro nás jen časový bod, který má (skoro) nulové trvání. Když si ale chceme představit tok času, musíme si představit více bodů, mnoho bodů, mnoho časových okamžiků. Takovou orientovanou úsečku, tedy šipku, do jednoho bodu nenacpeme. Musíme tedy použít něco, co má více dimenzí než 0 dimenzí, jako má bod. Nutně tedy použijeme nějaký "objekt" v trojrozměrném prostoru, který má alespoň jednu dimenzi, třeba právě šipku. Nebo můžeme směr znázornit seřazením něčeho, třeba fotografií v prostoru nejméně dvou dimenzí, tedy ploše, nebo v 3D prostoru. To je důvod zobrazování toku času v prostoru.

O tématu "zprostornění" času uvažoval zajímavě Immanuel Kant ve své Kritice čistého rozumu, jak jsem se dověděl na nedávné mezinárodní konferenci Časové kontinuum a workshopu Metafyzika časového kontinua v Itálii. Ale o tom až jindy, protože toto téma o dost složitější.

Literatura:

Tyler B. Tretsven, T.B.: Time and Space in Pormpuraawhttps://tylertretsven.wordpress.com/2012/03/05/ti me-and-space-in-pormpuraaw/

Autor: Jan Fikáček | pondělí 23.9.2019 9:03 | karma článku: 40,54 | přečteno: 2432x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 36,70 | Přečteno: 3316x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,82 | Přečteno: 807x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,73 | Přečteno: 531x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma: 24,49 | Přečteno: 874x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

11.3.2024 v 9:07 | Karma: 45,75 | Přečteno: 6432x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb zápolí v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  9:13

Přímý přenos Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která je...

Byl na vozíku, po výměně kyčlí běhá, trénuje na maraton. Pomáhá mu konopí

26. dubna 2024  8:58

Jakub Kryšpín pracoval, dálkově studoval vysokou školu, měl plány do budoucna. Ty ale v roce 2006...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

Ukrajinci dočasně stahují tanky Abrams. Jsou zranitelné při nasazení dronů

26. dubna 2024  8:01

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.