Dá se v padesáti naučit anglicky?

13. 02. 2024 9:07:17
Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

V Belgii moje ruština, polština a slovenčina nenašla moc uplatnění. Jediná práce, která se v těchto jazycích a v češtině nabízela byla v call centrech. Ovšem i tam byla podmínkou angličtina nebo ještě lépe místní francouzština či vlámština pro základní domluvu. A těmi jsem nevládl. Takže jsem byl nezaměstnaný, vlastně spíše na "mateřské" s dcerou.

Mimochodem, každý chlap by si asi měl vyzkoušet být delší dobu s dítětem doma. Je to šílený brainwashing. Člověk mentálně degeneruje a trpí. Ženy na mateřské by si zasloužily metál! Bylo sice báječné se s krásnou tříletou dceruškou držet za ruku a procházet se kolem jezírek s labutěmi. Ale ten denní stereotyp je drtivý. Já se vrhnul do HDR focení a úprav fotek ve PhotoShopu apod., abych mentálně přežil (viz fotka níže jako příklad).

Ovšem rodičovská skončila a pak udělala má exmanželka něco, za co jí vždy budu vděčný, přestože je to ex, takže to očividně dobře nedopadlo. Řekla mi: Tak ty jsi v Belgii nezaměstnatelný? Tak jeď do Česka, tam se zaměstnej a posílej nám peníze. Ovšem to bylo pro mě dost nemožné, protože jsem byl vždy s rodinou velmi spojen. Mí rodiče vydrželi spolu a kvůli nám dětem celý život. To mám prostě krvi a nedovedl jsem si proto představit, že budu v Česku sám bez rodiny.

Tak jsem se nechal přemluvit, že se zkusím naučit anglicky v mém pokročilém věku. Půl roku jsem chodil každý pracovní den na celé dopoledne na intenzivní kurz angličtiny. Intenzivní znamenalo, že jsem byli maximálně 3, často jen dva, někdy jsem byl sám. To se nikam neschováte. Nejednou mi tekl pot po zádech. Poprvé, když jsem se připravenou anglickou větou zeptal, v jakém jazyce nás bude lektor angličtinu učit. A on odpověděl, že v angličtině, protože jiný jazyk neumí. :)

Celá ta půlroční legrace stála 18 tisíc Eur, což bylo tenkrát asi půl miliónu českých. Opět jsem za to vděčný své ex, že je za to dala. Nakonec jsem mluvil sice pomalu nicméně plynně. Ale neměl jsem ještě v tom jazyku sebevědomí. To se změnilo při konkurzu do Europolu. Přihlásil jsem na středoškolské místo, přestože jsem měl VŠ vzdělání.

Při závěrečném pohovoru po úspěšných testech bylo panelu podezřelé, že se hlásím jen na SŠ místo a tak se ptali na důvod. Já odpověděl, že ještě nemám dobrou angličtinu. Jedna paní z panelu se rozlítila a řekla mi: "Mluvíme tady spolu už 10 minut a nevšimla jsem si, že byste v angličtině udělal nějakou chybu." A vyhodili mě, protože jim to nedávalo smysl a vypadal jsem proto podezřele. Ovšem já jsem si řek: "Cože? Já umím anglicky?!!" To nastartovalo mé "anglické" sebevědomí a začal jsem se hlásit na další místa. Asi rok jsem dělal různé konkurzy, většinou jen proto, abych si je natrénoval.

A pak mi pár těch konkurzů vyšlo a já si vybral jeden, který nabízel stálé místo. A ta investice 18 tisíc Euro se za 18 let má práce v Belgii mnohonásobně vrátila. Nevěřte tedy tomu, že se v padesáti letech nemůžete naučit cizí jazyk. Můžete! Jde to dokonce i s tak chabou mechanickou pamětí, jakou mám já. :) A když to dáte, otevře se vám celý svět. Dříve jsem by pecivál, který se bál vyrazit za hranice proto, že se nedomluvím. Teď nemám problém cestovat kamkoliv na světě, protože vím, že vše vykomunikuju. A vím, že bych našel zaměstnání skoro kdekoliv. Tak se nebojte a do toho! Ať je to jazyk nebo IT.

---------------------------------

Další osobní blogy:
Co odpověděla umělá inteligence na otázku "Proč je moje žena chytřejší než já?"
Proč se skoro všechny děti ve Francii jmenují stejně
Jak můj táta svým opilectvím ušetřil Československu těžké desítky miliónů

Autor: Jan Fikáček | úterý 13.2.2024 9:07 | karma článku: 39.32 | přečteno: 6840x

Další články blogera

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma článku: 26.55 | Přečteno: 1835 | Diskuse

Jan Fikáček

Kdy věčnost trvá jen 40 minut

Nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2012 Franz Wilczek vymyslel kdysi tak zvané časové krystaly. Teď vědci objevili jejich nový druh, o němž dokonce někdo prohlásil, že je nesmrtelný.

7.2.2024 v 9:47 | Karma článku: 22.09 | Přečteno: 959 | Diskuse

Jan Fikáček

Jak se něco naučit 10x rychleji? Použijte AI !

Znáte ten typ lidí, kteří se do něčeho zakousnou a dělají to 12 hodin denně, ať jsou to motorky, stavba baráku nebo věda. Tak takový já určitě nejsem. Ale i takoví jako já mají šanci stát se v něčem machry a to velmi rychle.

9.1.2024 v 9:07 | Karma článku: 23.26 | Přečteno: 1081 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Honit komunisty je dnes opravdu zpozdilé!

Exsenátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina navrhují zařadit komunismus mezi zločinné ideologie za jejichž propagaci by hrozil flastr. Ovšem v době, kdy se riziko jeho návratu blíží nule, jde o hodně laciné gesto. Stačilo

1.3.2024 v 9:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Vlastík Fürst

Policajti nás budou nahánět jako dobytek

Už je to tady. Jsme policejní stát. Je to pravda, bylo to v novinách a na iDNES.cz o tom píše i bloger Ladislav Pokorný. Možná už zítra nás, co myslíme jinak, budou nahánět jako za bolševika.

1.3.2024 v 9:20 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 177 | Diskuse

Jiří Jurčák

Jak prof Nutela a ministr na poli Páně odhalili Putinovu pátou kolonu

Vydírání vidláků v Praze už komentoval kdekdo. Proč se zdržovat zjišťováním, o co těm sedlákům vlastně šlo! Proč ztrácet čas s proruskými agenty na traktorech z půjčovny, kteří nebyli nikdy na poli! Farář a politolog to ví nejlíp!

1.3.2024 v 9:15 | Karma článku: 18.59 | Přečteno: 177 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Honit dnes komunisty je poněkud zpozdilé

Exsenátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina navrhují zařadit komunismus mezi zločinné ideologie za jejichž propagaci by hrozil flastr. Ovšem v době, kdy se riziko jeho návratu blíží nule, jde o hodně laciné gesto.

1.3.2024 v 9:01 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 179 | Diskuse

Jaroslav Herda

Policie zavádí opatření proti skupinám s odlišnými ideovými postoji.

Pokojně jsem se začetl do článku pana Pokorného a oproti svému původnímu plánu rozhodl se na PrahaIN pokojně komentovat tu poplašnou zprávu, jež z člobrdů dělá voly jako ta petrohradská farma trollí.

29.2.2024 v 22:56 | Karma článku: 15.35 | Přečteno: 385 | Diskuse
Počet článků 305 Celková karma 27.80 Průměrná čtenost 3129

Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...